SON DAKİKA

“Yıllardır mücadele ettiğimiz eşitlik hakkını yerelden başlatacağız”

Bu haber 22 Şubat 2019 - 15:25 'de eklendi.

Ovacık yıllardır siyasetin erkekler tarafından belirlendiği kadınlarında uymak zorunda kaldığı yerlerden biri.

FERSUDE – Ovacık’ı halk meclisleri ile yöneteceklerini söyleyen Ovacık Belediye Başkan Adayı Serpil Argın “Bugüne kadar, kadınlar kamusal yaşamın dışına itildi hep. Bunu değiştirmek ve kadınların, kamusal yaşama katılmasının güvenceye alındığı bir yönetim için adayım…” dedi.

Gazete Yazıyor’dan Zülal Koçer, Dersim’de 31 Mart yerel seçimleri için oluşturulan Devrimci Güç Birliği ‘nin Ovacık Belediye Başkanları adaylarından Serpil Argın ile konuştu. Güç Birliğinde yer alan siyasi yapılar; Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Partizan. Güç Birliği, daha önce “Komünist Başkan” diye anılan Fatih Maçoğlu’nun Belediye Başkanlığı yaptığı ilçede biri kadın biri erkek iki aday gösterdi; Serpil Argın ve Sinan Zenk. Kolektif üretimin, halkçı belediyeciliğin oluşturulduğu bu küçük ilçede, Güç Birliğinin kadın adayı Serpil Argın neler yapacaklarını, çalışmalarını nasıl sürdürdüklerini ve kadın belediye başkanının yerel yönetimde nasıl bir fark yaratacağına dair sorularımızı cevapladı.

  • İlk olarak, Ovacık’ta neden aday oldunuz, ne yapmak, neyi değiştirmek istiyorsunuz?

Devrimci Güçbirliği’nin bir bileşeni olan EMEP üyesiyim. Partimin yerel yönetim politikasını hayata geçirmek için adayım. Ovacıkta aday olmamın nedenlerinden biri buralı olmam, köyleri boşaltıldığı için kendi toprağında yaşama şansı olmayanlardan biri olarak doğduğum yere dair bir şeyler yapma isteği de aday olmamın etkenlerinden.

‘Kamusal alanın dışına itilen kadınların sesi olmak için adayım’

Bugüne kadar, kadınlar kamusal yaşamın dışına itildi hep. Bunu değiştirmek ve kadınların, kamusal yaşama katılmasının güvenceye alındığı bir yönetim için adayım…

  • Ovacık, daha önce kadın belediye başkanı olmamış bir ilçe, şimdi ise böyle bir ihtimal var. Bu ihtimal gerçekleştiği taktirde, sadece bir kadın belediye başkanı mı olacak yoksa kadınlar için ayrıca politikalar üretecek mi? Kısacası bir erkek belediye başkanının seçilmesinden farklı ne olacak?

Ovacık yıllardır siyasetin erkekler tarafından belirlendiği kadınlarında uymak zorunda kaldığı yerlerden biri.

‘Kadınların yıllardır istediği eşitliği, yerellerden başlatacağız’

Kadınlar, yaşamlarını belirleyen yönetim süreçlerinin hep dışında kaldı. Buna karşı biz tüm halkın ve her daim daha fazla ezilen kadınların mahallesinden, sokağından, iş alanlarından başlayarak yeni bir ortak yaşamı tartışacağı, kararlar alacağı meclislerin, halk temsillerinin oluşturulması alternatifini hayata geçireceğiz. Düşünce ve tartışma özgürlüğünün yozlaşıp aldatmacaya dönüşmediği meclisler. Kamusal alanın dışına itilen kadın böylelikle yaşam alanına ilişkin tüm süreçlere dahil olarak nasıl bir sokakta nasıl bir mahallede yaşamak istediğine doğrudan kendisi karar verecek. Yıllardır mücadele ettiğimiz eşitlik hakkını yerelden başlatacağız.

  • Yine daha önce ‘Komünist Başkan’ ünü olan ve bu bağlamda çeşitli çalışmaların yapıldığı bir ilçe Ovacık. Peki güç birliğinin adayları bu çalışmaları sürdürecek mi? Sürdürmenin yanı sıra üzerine ne ekleyecek?

Kooperatifler ve birlikler üzerinden halkın üretime katılması, tarım arazilerinin bu şekilde kullanılması bizlerin yerel yönetim anlayışından farklı uygulamalar değil. Ayrıca yeni bulunan bir uygulama da değil. Halkın yararına olan şeylerin elbette karşısında değiliz bunların daha da geliştirilmesi için ve Ovacıkla sınırlı kalmayan bir genişliğe ulaşmasını sağlamak için de tabi ki çaba harcayacağız. Tarım arazilerini koruyarak imara açılmasını engelleyeceğiz, yöresel tohum ve bitki türlerinin korunması ve geliştirilmesi için çalışmalar yürüteceğiz. Yani attığımız her adımda; insanı, toprağı, doğayı, suyu ve kenti savunacağız!

  • Bir süredir ilçede çalışmalarınıza başlamış durumdasınız, çalışmaları ne şekilde yürütüyorsunuz? Halka nasıl gidiyorsunuz? Nasıl bir çalışma yürütmektesiniz? Tepkiler nasıl?

İnsanlarla yüz yüze gelmeyi esas alan bir çalışma yürütüyoruz. Sokakta yanından geçtiğimizden, evinde çayını içtiğimiz herkese dokunan bir çalışma. Çok olumlu tepkiler alıyoruz özellikle de kadınlardan yana ciddi bir sahiplenme var. Bugüne kadar şunu yapacağız diyen ‘projeci anlayışlara’ karşı halkın taleplerini dinliyoruz ve sorunlarımızı birlikte çözmenin yolunun halk meclisleri olduğunu anlatıyoruz. Kuşkusuz, belediye binasına asılmış ‘gelir-gider tablosu’ şeffaflık için önemli. Ama bu, belediye yönetimi ile halk arasındaki ‘bürokrasi’yi kaldırmıyor. Bu bürokrasiyi kaldırıp belediyeyi halkın belediyesi yapmayı, belediyenin bütün denetiminin halk meclisleri üzerinden yapıldığı ‘şeffaf belediyecilik’ anlayışımızı anlatıyoruz. Yaşadığımız yeri birlikte yönetelim diyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Şunu eklemek istiyorum: Ovacık halkını, yerel yönetimde söz sahibi olmak için iş vaadi üzerinden ikna etmek gibi bir tutum alanlar dahi var. Belediyenin olanaklarını bir lütufmuş gibi sunan anlayışlara Ovacık halkı prim vermeyeceğini biliyorum. Bir ekleme daha yapmak istiyorum; burada yerel yönetimi yönetmeye aday olmuş kurumların, kişilerin bir kısmıyla seçimden sonra da demokrasi mücadelesi vermek için bir araya geleceğiz elbette ki. Seçim boyunca demokratik bir yarış içerisinde olmalı bütün adaylar. Ama bakın, SMF’nin önce aday olarak belirlediği aday Hayati Güngören cezaevinde ve son duruşmasında da tahliye edilmedi. Bu anti-demokratik tutumu kınadığımı ve Hayati Güngören’in yerinin cezaevi değil Ovacık halkının yanı olduğunu belirtmek istiyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.