SON DAKİKA

Yerel Seçim Anket Şirketi Araması – Rabia Çelik Çadırcı yazdı

Bu haber 07 Mart 2019 - 20:30 'de eklendi.

Açıkçası güncel siyaset yazısı yazmayı hiç düşünmemiştim. Değil bu konuda yazmayı, bu konuda konuştuğum zaman bile kendimi kirliliğe bulaşmış, hayattaki amacını aşmış ve de illa ki bir sınıflar silsilesi olacaksa “üçüncü sınıf” biri gibi hissediyorum.

Ayrıca yeteri kadar bu konuların uzmanı var.

Bizim kasap Muhittin abi de engin bilgilere sahip(!) O konuşunca kendimi siyasi konularda daha bir yetersiz görüyorum… “Ne olacak bu memleketin hali?” diye bir soruyor örneğin; memlekette yaşanmışlara olan tanıklıklarımız yalan oluveriyor birden. Neydik ki ne olduk? Bir şok hali hasılı. İnsanlar evrimleşmedikçe tarih sütunlarının değişmesinin bir manası da olmuyor.

(Muhittin abi, abi geçen gün dükkanda bir münazara düzenlemişsin, yekten, “benim partime oy vermeyen terevisstir” demişsin. Ali amca gönül koymuş bak; “Muhittin biliyor benim oğlanın vermediğini, ne diye gözümün içine bakarak öyle söylüyor ki. Eti beş para etmez zaten, ne zaman kıymasından yesem tehl* hep” dedi. Bana kalırsa gönlünü al Ali amcanın, yıllardır yüzyüze bakıyor, komşuluk ediyorsunuz. Kasapsın sen Muhittin abi, ne o öyle parti lideri halleri filan. Ekmeğinin peşindesin sen, hem dostlarını da kaçıracaksın önü sonu. Yazıya devam etmem gerek, üzme artık Ali amcayı.)

Her neyse, Hilda aradı beni. Hilda arkadaşım; sayılı; bir.

Yerel seçim üzerine anket çalışması yapan bir ajans telefonla aramış onu bugün. Bulunduğu şehrin belediye başkanı adaylarını bilip bilmediğini sormuşlar. O da: “Hiçbirini bilmiyorum. Yerel seçim gibi değil ki bu seçim. Tüm şehirlerin belediye başkanı adayları, sadece üç-dört siyasi partinin liderlerinden oluşuyormuş gibi sanki.” demiş.

Cevabının üzerine telefonun ucundaki kişi; “adayları bilmiyorsanız o halde kendinizi hangi partiye yakın hissediyorsunuz?” diye sorunca Hilda gergince cevaplamış:

“Ne yani? Şimdi de böyle mi fişliyorsunuz insanları! Telefonla arayarak sizden olmayanları birde bu teknikle mi eliyorsunuz? Rahmetli dedem, ‘benle allah arasında’ derdi oyunu vereceği parti için. Neden mi? Dedemin devrinde de şimdi de değişen bir şey yok! Sanki muhteşem bir demokrasi varmış gibi birde kendi halindeki insanlara hangi partiye oy vereceğini soruyorsunuz. Yahu bugün tanzim kuyruğuna gitsem, mevcut iktidar partisine oy vermediğimi söylesem bana soğan bile vermezler. Dedemin zamanında, dedem esnafken, belediye başkanı onu arayıp kendisine oy vermeyenlere şeker, yağ vermemesini tembihlermiş. ‘Onlar aç kalacaklar!’ diye ünlermiş başkan. Neyse ki dedem vicdanlı insanmış ve gizlice verirmiş yağ ve şekerlerini yasaklı olan insanlara. Başkana ne mi oldu? Yerinde yeller esiyor! Beni bir daha aramayın! Oraya not düş; insanların yüzde beş-altı milyonu anket sonuçlarına, anketçilerin kendisine inanmıyor, güvenmiyor. Bak bu iyi bir araştırma sonucu. Alo? Alo? Alo…”

Evet, anlaşıldığı üzere anketçi telefonu kapatmış çoktan Hilda’nın yüzüne…

Siz, size gelen bir anket araştırması için telefonda hangi partiye oy vereceğinizi çok rahat şekilde söyleyebiliyor musunuz? Mevcut iktidar partisine veriyorsanız elbette yüksek sesle, göğsünüzü şöyle biraz öne çıkararak ama baş da biraz yukarda olacak şekilde, telefonu tuttuğunuz el değilde boşta kalanı arkaya doğru uzatarak gerilmiş halde cevaplarsınız.

Yoksa Hilda gibi güvensiz, endişeli mi cevap verirdiniz?

(*) Tehl: Kürtçe’de güçlü ve hoş olmayan bir damak tadı. Örneğin, portakal kabuğunun tadı.

Rabia Çelik Çadırcı
Rabia Çelik Çadırcırabiacelik3363@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.