SON DAKİKA

“Ülkede yaşanan olumsuzlukların tamamı emeklilerin sırtına bindirildi”

Bu haber 15 Mayıs 2019 - 13:52 'de eklendi.

FERSUDE- DİLAN ERAY

Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şubesi Başkanı İbrahim Tezcan, Antalya’da kayıtlı 335 bin emekli yaşadığını ve Antalya’nın bir emekli şehri haline geldiğini belirterek, en büyük sorunlarının sağlık ve konut olduğunu belirtti. Emekli maaşlarına zam beklediklerini de belirten Tezcan, “Ülkede yaşanan olumsuzlukların tamamı emeklilerin sırtına bindirildi” diye sitem etti

Turizmden emekli ve 2013 yılından beri Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şubesi Başkanı İbrahim Tezcan, emeklilerinin en büyük sorununun sağlıkta ve barınmada yaşandığını belirtti. Emeklilerle ilgili olumsuz durumların düzelmesi için seçimin bitmesini beklediklerini fakat seçimin bir türlü bitmemesinden ötürü geçim derdine odaklanılmadığını söyleyen Tezcan, “Muhtarların maaşı bile asgari ücret oldu. Tüm çalışanların yükseldi. Arada bir tek emekliler kaldı” diyerek emekli maaşını en az asgari ücrete ulaştırmak için uğraştıklarını belirtti.

‘Sağlıkta problemler var’

Tezcan, dernek olarak daha çok emeklilerin sorunlarıyla ilgilendiklerini belirtti. En büyük sorunlarından birinin kamu hastanelerinde randevuların ileri tarihe atılması ve diğer sorunun da diş problemi olduğunu belirten Tezcan, “Bugün ülkede yaşlılara öncelik veriyorlar ama 2’inci, 3’üncü randevularımız çok ileri tarihe atılıyor. Yaşlı zaten yemek yiyemiyor.  Dişi çekilince de sıkıntısı daha da büyüyor. Yani sağlıkta büyük problemlerimiz var. Sağlıkta devrim var diyorlar ama paran olursa her yerde kolaylık var zaten. Ama param yok ben hastaneyi bekleyeceğim dersen, o sürede yaşarsan muayene olursun, yaşayamazsan arkandan rahmet okuyup gönderirler o kadar” şeklinde yorum yaptı.

Emeklilere TOKİ yapılsın

Başka bir problemin tüm Türkiye’de olduğu gibi, Antalya’da da emeklilerin ev sıkıntısı olduğunu açıklayan Tezcan, “Biz 2015 yılından önce Ankara’daki genel kurulumuzda, dönemin Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu bize söz verdi. Emekliler talep toplayacak, TOKİ’yi biz yapacağız, emekliler evsiz kalmayacak diye. Ama maalesef Antalya ili olarak bu konuda çok şansızız. Tüm çabalarımıza rağmen, TOKİ’yi faaliyete geçiremedik. Antalya’da TOKİ yapılmasına sıcak bakılmıyor. Bunun sebebi de burada ev ihtiyacı yok gibi gözükmesinden herhalde. Ama Antalya emekli şehri oldu. Toplamda 335 bin emekli yaşıyor. Onun için biz de bizi yönetenlerden 2 bin, 3 bin dairelik konut, emeklilerin son günlerini güzel geçirecekleri bir yer talebimiz var. Bu konuda Sayın Valimizden de yardım istedik. Bu ikinci görüşmemiz olacak. Sayın Çavuşoğlu’ndan yardım istemiştik. İstiyoruz ki emeklilerin Antalya’da TOKİ sorununu kaldıralım” dedi.

‘Geçim derdine geçemedik’

Bakan’ın ve Vali’nin duruma olumlu baktığını ama seçimlerden bir türlü kurtulamadıklarını belirten Tezcan, “Seçimlerden önce, ‘inşallah seçimler biter, geçim derdine geliriz’ dedim. Ama seçimler yine bitmedi. 40-45 gün gibi bir süre daha seçim derdiyle uğraşacağız. Geçim derdine gelen kimse olmuyor” şeklinde sitemde bulundu. Siyasilerden beklentilerinin, Antalya’da emeklilere yönelik TOKİ yapılması olduğunu ve ikinci beklentilerinin de emekli maaşlarında iyileştirme olması olduğunu kaydeden Tezcan, “Asgari ücret 2 bin 20 lira. Kim alınırsa alınsın ama emeklilere 750 lira, bin lira maaş bağlanıyor. Herkesin vicdanına kalmış. Eğer bu parayla ev geçindirebiliyorsa emekli, bilin ki dünyanın en kaliteli ekonomistleri emeklilerdir. En büyük tasarrufçular da emeklilerdir. Emekli, bin 200 lira ile hem kira ödeyip hem de ev geçindirebiliyorsa, gerçekten ekonomiden anlıyor demektir. Onun için ekonomistlere danışmalarına gerek yok, bize gelsinler. Elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz” göndermesini yaptı.

Emekliler arada kaynıyor

Enflasyon rakamlarına göre, maaşlarına yüzde 4 zam yapılmasını beklediklerini ama bunda da haksızlık olduğunu belirten Tezcan, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) sepette attığı fiyat belirlemelerinin 450 tanesinden 350 tanesini biz hiç kullanmıyoruz. Ama bizim maaşlarımıza bunun üzerinden zam veriyorlar. Farz edelim ki ben 5 bin lira maaş alıyorum. Ve farz edelim ki yüzde 10 maaşlara zam gelecek. 5 bin lira maaş alan kişiye 500 lira zam gelecek. Bin lira alana ise 100 lira zam gelecek. Bu dengesizlik makası daraltmaz, alabildiğine açar. Fakir açlığından gebersin, zengin daha zengin olsun gibi oluyor bu. Biz asgari ücretin altında emekli maaşı olmaması için çırpınıyoruz. Muhtarların maaşı bile asgari ücret oldu. Tüm çalışanların yükseldi. Arada bir tek emekliler kaldı. Bu sistemle devam ederse, her yıl maaş bağlama oranlarımız otomatik olarak düşecektir. Ülkede yaşanan olumsuzlukların tamamı emeklilerin sırtına bindirildi. Sanki bu ülkede yolu, okulu yapan, ülkenin kalkınmasında katkı sağlayan emekliler değil. Sanki bizi kulağımızdan tutup başka yerden getirip de emekli etmişler gibi davranıyorlar. Bunu bize reva görmesinler” ifadelerine yer verdi.

‘Belediyeler gezi düzenlesin’

Antalya yerelinde de belediyelerden beklentilerinin olduğunu belirten Tezcan, “Yerel yönetimler bütçe ayırırken, ilçe belediyeler ilçelerinde, Büyükşehir’de tüm belediyelerle koordineli olarak, emeklilere günlük veya birkaç günlük turlar halinde seyahat etmesi için yardımlarını bekliyoruz. Antalya’nın dışına çıkmamış emekliler var. Samimi söylüyorum. Seçilen belediye başkanlarından da randevu istedik. Onlarla da görüşeceğiz. Bütün belediyelerin katkı sağlayıp, emeklilerimizin güzel vakit geçirebileceği etkinlikler olsun istiyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.