SON DAKİKA

Tüpraş’ta zam talebi yüzde 50

Bu haber 29 Ocak 2019 - 3:59 'de eklendi.

Sendikanın genel merkezinde 4 rafineride örgütlü olan şubelerin yöneticileri ve iş yeri temsilcilerinin katılımı ile hazırlanan toplu iş sözleşmesi taslağının ayrıntıları belli olmaya başladı.

FERSUDE – Tüpraş’ta 30 Ocak’ta başlayacak olan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde zam talebi belli oldu. Petrol-İş sendikasının genel merkezinin işçilerle birlikte hazırladığı taslakta sosyal haklarla birlikte işçilerin ücretlerine yüzde 50 oranında zam istendi

TÜRK-İŞ’e bağlı Petrol İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işletmede son sözleşme 31 Aralık 2018’de sona ermişti. İşçiler son sözleşmede yüzde 18 zam almaya hak kazanmıştı. Petrol-İş Sendikası bir süredir işçilerle görüşüyordu. Görüşmeler sonucu işçilerle birlikte sözleşme taslağı hazırlandı. 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2021 dönemini kapsayacak olan sözleşme taslağında işçilerin ücretlerine yüzde 50 zam talep edildi. 

Türkiye’nin en büyük sanayi işletmelerinden biri olan Tüpraş’ta toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 30 Ocak Çarşamba günü saat 10.00’de Petrol-İş Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Toplu iş sözleşmesinin ilk oturumunda Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, Tüpraş’ın üst düzey yöneticileri ve Tüpraş’ın yeni üye olduğu işveren Sendikası Kiplas’ın yöneticileri katılacak. 

4 BİN 200 İŞÇİYİ İLGİLENDİRİYOR


Bu dönem en çok merak edilen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden biri olan ve Tüpraş’ın 4 rafinerisinde çalışan işçileri ilgilendiren toplu iş sözleşmesi taslağı işverene sendika tarafından teslim edildi. Yapılan yer gün tespitinin ardından toplu sözleşme için ilk oturum 30 Ocak’ta yapılmasına karar verildi. İzmit Rafinerisinde çalışan 1828 işçi olmak üzere Batman, Kırıkkale ve Aliağa Rafinerilerinde çalışan toplam 4 bin 200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi Petrol-İş Genel Merkezi’nin öncülüğünde hazırlandı. 


Vergi dilimlerinin sabitlenmesi de istendi


Sendikanın genel merkezinde 4 rafineride örgütlü olan şubelerin yöneticileri ve iş yeri temsilcilerinin katılımı ile hazırlanan toplu iş sözleşmesi taslağının ayrıntıları belli olmaya başladı. Hazırlanan toplu iş sözleşmesi taslağında işçilerin sosyal hakları dahil olmak üzere ücretlere yüzde 50 oranında zam istendi. Bu dönem sözleşmede yer alan en önemli madde ise vergi dilimlerinin sabitlenmesi. Sendika vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesini talep etti. 


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.