SON DAKİKA

TÜPRAŞ fabrikalarında eş zamanlı iş bırakma eylemleri

Bu haber 08 Nisan 2019 - 15:39 'de eklendi.

FERSUDE – Petrol-İş Sendikası üyesi TÜPRAŞ işçileri 4 Bölgede (Batman, Kırıkkale, Kocaeli ve Aliağa’da) eş zamanlı uyarı eylemleri yaptı.Toplu iş sözleşme sürecinde devam eden anlaşmazlıklar sebebiyle TÜPRAŞ fabrikalarında bugün eş zamanlı olarak yarım gün iş bırakma eylemi gerçekleşti.

3 Nisan 2019 Çarşamba günü 7.oturumu gerçekleşen toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde hiçbir maddede anlaşılamaması ve patronun işçilere dayattığı vardiya sistemi, sözleşme süresi ve sundukları ücret teklifi sebebiyle 8 Nisan Pazartesi günü (Bugün) Batman, Kırıkkale, Kocaeli ve Aliağa fabrikalarında eş zamanlı iş bırakma eylemleri yapıldı.

ALİAĞA RAFİNERİSİ EYLEMİ:

Tüpraş İzmir (Aliağa) Rafinerisi’nde sabah vardiyasında çalışanlara yönelik açıklama yapan Şube Başkanı Ahmet Oktay toplu iş sözleşme sürecinin devam ettiğinden ve işverenin dayatmalarından bahsetti. Sendikanın taleplerinin herkes tarafından bilindiğini ve 4 Şube olarak sağlam bir birliktelikle süreci yönettiklerini belirten Ahmet Oktay; “Taleplerimiz çok açık ve net olmasına rağmen, taleplerimiz işveren tarafından afaki talepler olarak görülmektedir. Bizim taleplerimiz afaki falan değil, bizim taleplerimiz Rafineri işçisine yakışır, Rafineri işçisi için alınması gereken haklardır. dedi.

BİZ NE İSTİYORUZ!

Sendikanın taleplerini afaki bulan TÜPRAŞ işverenine seslenen Şube Başkanımız Ahmet Oktay “Biz ne istiyoruz;
Bizler, yitirdiğimiz ekonomik kayıplarımızın telafisini istiyoruz.
Bizler, alım gücümüzün yükselmesini istiyoruz,
Bizler, refah payımızın yükselmesini istiyoruz,
Ekonomik krizi bizler yaratmadık, bedelini de bizler ödemeyeceğiz” dedi.

BİZİM TALEPLERİMİZ

Sendikanın taleplerini tekrar dile getiren Şube Başkanı Ahmet Oktay “Bizim taleplerimiz belli. İşletme primi, güvenlik personelinde yaşanılan ücret problemi, bakım gruplarında yaşanan sıkıntılar ve ücret teklifimiz bizim taleplerimizdir. Birde bilindiği üzere %20’lik ikinci vergi dilimi 19000 TL’den başlıyor. Oysaki asgari ücrete ve gerçek enflasyona göre artış yapılmış olsaydı bu rakam 19000 değil 38000 TL olması gerekiyordu. Aradaki vergi kaybı bizim cebimizden çalınan paradır. Bunun telafi edilmesini istiyoruz ”dedi.

TÜPRAŞ İŞVERENİNİN TALEPLERİ

TÜPRAŞ işvereni bugüne kadar süren tüm görüşmelerde hep aynı taleplerle ısrarcı bir tavır sergiliyor. TİS süresinin 2 yıldan 3 yıla çıkartılmasını, vardiya sisteminin değiştirilmesini işçilere dayatıyor. Bu taleplere karşı Şube Başkanı Ahmet Oktay yaptığı açıklamada “Sözleşme süresiyle ilgili bize hep başka bir iş yerini örnek gösteriyorlar. Eğer o dönem bize yaşatılanı yaşatmak ve yaşamak istiyorlarsa buna asla izin vermeyiz. Vardiya sistemini değiştirmek istiyorlar çünkü vardiya sistemine dayalı ekonomik tasarruf elde etmek istiyorlar. Ne sözleşme süresinden nede vardiya sisteminden asla ödün vermeyiz, bu vardiya sistemi de sözleşme süresi de bu şekilde devam edecektir. Bizler biliyoruz ki TÜPRAŞ işvereni Kiplas’tan icazet alıyor. Kiplas yönetimi kendine has yöntemiyle Tüpraş işverenini yönlendiriyor. Buradan tekrar sesleniyoruz!İcazet aldıkları yeri gözden geçirsinler” dedi.

TÜPRAŞ İŞVERENİ BİZE RÜŞVET TEKLİF EDİYOR

TÜPRAŞ işverenin yaptığı ücret zammının bir teklif değil, rüşvet olduğunu belirten Ahmet Oktay; “Tüpraş işvereni bize ilk altı ay için 1 maaş ekstra para teklifinde bulundu. Bu ücret ne kök ne saat, nede vardiya primine yansımayacak. Bunun karşılığında da bize teklifinizi revize edin dediler. Bu bir teklif değil, bu bir rüşvettir. 4300 Rafineri işçisinin talebine cevap verecekler, rüşvet değil.” dedi.

Dört rafinerideki eylemlerde okunmak üzere hazırlanan ortak basın açıklamasını Tüpraş işyeri baştemsilcisi Veysel İnce işçilere okudu.

KOCAELİ RAFİNERİ EYLEMİ:

Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesinin örgütlü olduğu TÜPRAŞ isyerinde TİS görüşmesinin 7.oturumunda da anlaşma sağlanamaması üzerine fabrika önünde toplanan işçilere şube başkanı Salih Akduman tarafından TİS süreci ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamanın ardından işçiler alkışlar ve sloganlar eşliğinde kart basarak saat 12:00’da işbaşı yaptılar.

BATMAN RAFİNERİ EYLEMİ:

Petrol-İş Sendikası Batman Şubesinin örgütlü olduğu TÜPRAŞ işyerinde toplu iş sözleşme sürecinde devam eden anlaşmazlıklar sebebiyle bugün (8 Nisan Pazartesi) TÜPRAŞ Batman Fabrikası önünde işçiler bir araya gelerek yarım gün iş bırakma eylemi yaptılar. Dört rafinerideki eylemlerde okunmak üzere hazırlanan ortak basın açıklamasını Batman Şube Başkanı Şehmus Kaygusuz okudu. Kaygusuz, konuşmasında sendikanın taleplerinin herkes tarafından bilindiğini ve 4 Şube olarak sağlam bir birliktelikle süreci yönettiklerini belirtti.

KIRIKKALE RAFİNERİ EYLEMİ:

Petrol-İş Sendikası’nın, 2018-2019 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmelerinde TÜPRAŞ işvereninin sözleşme yürürlük süresi, çalışma sistemi, vardiya düzeni vs. konulardaki dayatmaları ve çalışma barışını tehdit edecek düzenlemelerde ısrar etmesi nedeniyle Kırıkkale TÜPRAŞ’ta
tam gün iş bırakma eylemi yapan işçilere Kırıkkale Şube Başkan Yardımcıları Osman Çakıl ve Osman Aslan TİS süreci ile ilgili fabrika önünde açıklama yaptılar.

Rafineri İdare Binası önünde işçiler 25 Mart’ta da 2 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. Eylem sırasında işçiler rafinerinin giriş kapısından idare binasına kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptı. Ardından Kırıkkale Şube Başkanı Murat Kaya burada işçilere süreç hakkında bilgi verdi. Kaya; gerçekleştirilen eylemlerde ortaya koyulan uyarı dikkate alınmadığı takdirde, eylemlerin artarak devam edeceği kamuoyuna duyurulmuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.