SON DAKİKA

Şivan Kırmızıçiçek: Direniş sonuçlanmış olabilir, ancak sendikal mücadelemiz devam edecektir

Bu haber 08 Mart 2019 - 23:40 'de eklendi.

Bu vesileyle Flormar direnişçilerinin yaktığı ateşi, harlayan ve meşale yapıp Türkiye ve Avrupa’da elden ele dolaştıran sınıf dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

FERSUDE – 297 gündür direnişte olan ve direnişleri uluslararası alanda ses getiren Flormar işçileri direnişi kazanımla sonuçlandırdı.

Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için Flormar işvereni tarafından işten atılan çoğunluğu kadın 132 işçi, sendika ve gasp edilmiş hakları için direnişe geçmişti. 297 gün fabrika önünde devam eden direniş Flormar işvereninin sunduğu teklifin yapılan oylamada işçilerin çoğunluğu tarafından kabul edilmesiyle sona erdi.

Flormar direnişinin başladığı günden bu yana yaşanan süreci Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Balkan Yardımcısı Şivan Kırmızıçiçek ile konuştuk

Direnişin ilk gününden bugüne kadar yaşanılan sürece dair sorularımızı yanıtlayan Şivan Kırmızıçiçek şunları söyledi:

297 gün süren ve toplumun farklı kesimlerinin desteklediği bir direniş kazanımla sonuçlandı. Elbette ki tartışmalara geleceğiz ama sendikal mücadele yürütenler olarak flormar direnişi size ne kazandırdı. Neler öğretti?

Flormar direnişini bütünen ele aldığımızda, bu direniş çok şey öğretti diyebiliriz. Elbette her direnişin kendine özgü yanları vardır ancak Flormar direnişi, kadın erkek işçilerin omuz omuza verdiği sınıfsal mücadelenin yanında aynı zamanda bir kadın mücadelesini içinde barındırıyordu. Kadınların öğrendiklerinde ve bir davaya inandıklarında ne kadar yaratıcı olabileceklerini öğrettiler. Örgütlenen ve öğrenen kadının iradesinin ve öncülüğünün sahada ne kadar etkili olabileceğini öğrendim diyebilirim.

Buruk zafer olarak değerlendirmek eksik bir tespit olur

Flormar kazanım haberini biz bir zafer olarak verdik. Bu başlığı eleştirenler oldu. Buruk zafer gibi başlıklarla gazeteler okuyucularına haberi sundular. İşveren ile yapılan anlaşma mevcut siyasal iklim de gözünde bulundurduğunuzda nasıl tanımlıyorsunuz?

Flormar direnişini sadece sonuç üzerinden değerlendirip, buruk zafer olarak değerlendirmek eksik bir tespit olur kanısındayım. 10 aylık bir direnişi bütün olarak değerlendirdiğimizde yaratılan değeri ve kazanımları görmemek mümkün değildir. Türkiye şartlarında ve özellikle OHAL koşullarında başlayan bu direnişin, siyasal, sosyal, sendikal ve ekonomik ayağını örüp sürdürmenin kolay olmayacağı hepimizin malumu. Ancak Flormar’da bizler bu iradeyi ortaya çıkarıp örgütleyerek, umut olmayı başardık diye düşünüyorum. Flormar direnişi örgütsüz işçilerin örgütlenmesi, haksızlığa uğrayan ve hakkını alamayan işçinin direniş seçeneğinin olduğunu gösterdi. Dolayısıyla bütün yönleriyle ele alındığında sınıfsal bir kazanım olduğunu görmek gerekiyor.

Sendikal mücadelemiz devam edecek

Flormar Direnişi ve hukuki mücadele devam edecek mi? Yol haritanız nedir?

Direniş sonuçlanmış olabilir. Ancak sendikal mücadelemiz devam edecektir. Halen 80‘in üzerinde üyemiz Flormar’da çalışmaktadır. Aynı zamanda sendika yetkimize itiraz davası devam etmektedir. Flormar’a sendika girinceye kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz.

İşçiler kimlerin yanında kimlerin sermayenin yanında olduğunu gördüler

Bir hafıza sorusu olarak Flormar Direnişine kimler destekledi, kimler korku ikliminden dolayı 3 maymunu oynadı?

Flormar direnişine destek verenler kadın örgütleri başta olmak üzere, sol sosyalist dernek ve partiler oldu. Kısmi olarak sağ partiler belirli dönemlerde (seçim) ziyarete gelselerde somut bir destek göremediğimizi söyleyebilirim. Ancak bu süreçte işçiler kimin kendilerinin yanında, kimin sermayenin yanında olduğunu yaşayarak öğrendiler. Bu vesileyle Flormar direnişçilerinin yaktığı ateşi, harlayan ve meşale yapıp Türkiye ve Avrupa’da elden ele dolaştıran sınıf dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.