SON DAKİKA

“Şiddeti değil çalışma hakkını engelleyen yasa tasarısını kabul etmiyoruz”

Bu haber 05 Kasım 2018 - 20:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

FERSUDE – “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi”nin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda tekrar görüşüleceği 5 Kasım Pazartesi günü saat 12.00’de, “Şiddeti değil çalışma hakkını engelleyen yasayı kabul etmeyeceğiz” demek için İzmir Tabip Odası önünde nöbet eylemi gerçekleştirildi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz burada yaptığı konuşmada; sağlıkta şiddete karşı geliştirilen yasa tasarısı olarak kamuoyuna sunulan tasarının, sağlıkta şiddete çözüm önermediği gibi, hukuksuz bir şekilde kamudan ihraç edilen, güvenlik soruşturmalarından geçemeyen binlerce hekimin mesleğini yapma olanağını ortadan kaldırdığını söyledi. Ayrıca Türk Tabipleri Birliği’nin ve tabip odalarının yetkilerini kısıtlamayı hedefleyen, Aile Hekimlerinin özlük haklarında sınırlamalar getiren, Şehir Hastanelerinde hizmet alımı sözleşmelerini 10 yıla çıkaran maddeler içerdiğini belitti.

Daha sonra SES İzmir Şubesi Eş Başkanı Hülya Baran Ulaşoğlu, söz alarak “Sağlık Bakanı, ihraç olmuş doktorları kastederek “devlet kendisinin güvenmediği hekime SGK anlaşmalı yerlerde hasta baktırmaz. Fakat kamu kurumlarında ve hastanelerde hizmet alımı adı altında taşeron firmalar kol geziyor. Altı ay sözleşmeli İş-Kur’dan hiçbir sağlık eğitimi almamış çalışanlara hastalar emanet ediliyor. Sağlıkta özelleştirmenin önünde engel olarak gördüğü TTB ve hekimlere saldırı buradan değerlendirilmelidir” dedi.

Yasa tasarısının bu şekliyle geçmemesi için mücadele etme kararlılığı ile etkinlik sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.