SON DAKİKA

Serpil Kemalbay, video arşivine el konulan aktivist-belgeselci Oktay İnce’nin durumunu Süleyman Soylu’ya sordu

Bu haber 24 Mayıs 2019 - 18:08 'de eklendi.

FERSUDE – HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, arşivine el konulan ve geri verilmeyen video aktivist Oktay İnce’nin durumu meclis gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, evi basılıp video arşivine el konulan video aktivist Oktay İnce’nin durumunu Süleyman Soylu’ya sordu.

“AİHS’in 10’uncu maddesinde “ifadeyi açıklama özgürlüğünün ‘sınır tanımayan’ bir değere sahip olduğu, böyle bir özgürlüğün halkın büyük bir kesimini rahatsız etse dahi koruma kapsamında kaldığı, Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin birçok kararlarında değinildiği üzere, ağır, sert veya incitici nitelikte de olsa, eleştiri hakkını kullanan kişiye yaptırım uygulanmaması  gerektiği” belirtilmektedir. Söz konusu madde ve Sözleşme, iç hukukumuz açısından da bağlayıcıdır. Bütün demokratik Anayasalarda belirtildiği üzere, düşünmek ve düşündüklerini ifade etmek, bireyin en doğal haklarındandır. Basın da bireyin düşüncelerini ifade etme yollarından sadece biridir.

16 Ekim 2018 tarihinde Seyri Sokak Video ve Belgesel Kolektifi üyesi olan, üreten,  sokaklardaki hak arama çalışmalarını kaydeden ve mücadelelerini görünür kılmaya çalışan video aktivisti Oktay İnce’nin  “sosyal medya paylaşımları nedeniyle  evine polis baskını yapılarak 18 yıllık emeği olan belgesel videolarına, video  Act ve video Art çalışmalarına, yazılarına el konulmakla kalınmamış, suç iddiasında adı geçmemesine rağmen eşi Sevgi TÜRKMEN’in de kendi alan çalışmalarına, materyallerine, hatıralarına ve 4 yaşındaki kızlarının görüntülerine el konularak kişisel hakları ihlal edilmiştir. Bu uygulama ile hukuksal, toplumsal ve gündelik hayattaki patriyarkal sistemin varlığı bir kez daha göz önüne serilmiş,  kadının emeği baskın anında hanede uygulanan hukuk tarafından görünmez kılınmaya çalışılmaya devam edilmiş ve bu da her sözünde ailenin kutsiyetiyle başlayan bir iktidar tarafından aile mahremiyeti ihlal edilerek yapılmıştır.” denilen önergede, Süleyman Soylu’nun cevaplaması için şu sorular soruldu:

 1. OHAL döneminden 2019 yılına kadar gözaltına alınan ve tutuklanan gazeteci sayısı kaçtır?
 2. Somut bir delile dayanmaksızın bir serbest gazeteci olan Oktay İnce’nin ve benzer şekilde gözaltına alınarak ekipmanlarına kişisel arşivlerine el konan bütün gazetecilerin uzun yıllara dayanan  görüntü arşivi, filmleri, yazıları ve belgesellerine hukuksuzca el konmasının hak gaspı olduğu açıktır. Bu hak gaspının giderilmesi ve söz konusu kişisel arşiv ve ekipmanlar derhal sahiplerine iade edilmesi için bir çalışmanız var mı?
 3. İzmir Emniyetince kopyalama yapılacaksa ivedilikle yapılması ve dijital malzemelerin orijinallerinin iade edilmesi için Oktay İNCE’nin ve Sevgi Türkmen’in yapmış oldukları başvurulara cevap verilmeme ve herhangi bir işlem yapılmamasının sebebi nedir?
 4. Emniyet tarafından el konulan pahalı cihazlar yıllarca emniyette tutulmakta, sahiplerine iade edilmemekte, verildiği zaman da kullanılmaz halde olmaktadır. Maddi olarak kişilerin uğradıkları zarar nasıl karşılanacaktır?   Bakanlığınızın bu hukuka aykırı durum için bir çalışması var mıdır?
 5. Hiçbir hukuki dayanak olmadan gazetecilerin arşivlerinin alınması yetmiyormuş gibi bir de  aynı evde yaşayan kişilerin arşivi ve albümlerine  el konmaktadır. Oktay İnce ile aynı evde yaşayan Sevgi Türkmen’in kişisel arşiv ve ekipmanlarına el konması örneğinde olduğu gibi; özellikle kadınların ortak yaşam alanındaki varlığını ve emeğini hukuksuzca görmezden gelme, evin ve evdeki her şeyin sahibi erkekmiş gibi eril bir anlayışa dayanan cinsiyetçi uygulamalara son verilecek midir?
 6. Oktay İnce ile aynı evde yaşadığını ve kendisine ait arşiv, belge ve dokümanlara el konduğunu belirtmesine rağmen söz konusu suç iddiasında adı geçmeyen Sevgi Türkmen’in kişisel arşiv ve belgelerine neden el konmuştur?
 7. Sevgi Türkmen’in şahsına ait görüntülerin, yaptığı alan çalışmalarının, materyallerinin,  aldığı ve verdiği eğitimlere ilişkin görsellerin, yazılarının, hatıralarının, özel hayatı ve ailesine ait görsellerin keyfi bir şekilde Siber Suçlar Şube Müdürlüğünde tutulması hukuki midir?
 8. Oktay İnce’nin ve Sevgi Türkmen’in aile hatıraları olan görüntülerinin de Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor olması aile mahremiyetini ihlal etmektedir. Bu konuda bir işlem yapılacak mıdır?
 9. Hükümet yetkililerince muhalif basın mensuplarına yönelik olarak kullanılan nefret söylemi içeren dilin özgür basını hedef haline getirdiğini düşünüyor musunuz?
 10. Habercilerin, belgeselcilerin, sinemacıların mesnetsiz sebeplerle arşivlerine, filmlerine el koyma, insanları çektikleri görüntüler, sosyal medya paylaşımları, yaptıkları ve gösterdikleri filmler için yargılamaktan, cezalar vermekten,  düşüncelerini dile getirdikleri için ‘terör örgütü propagandası’ yapmakla suçlamaktan ve haklarını ihlal etmek hukuksuzluğundan ne zaman vaz geçilecektir?
 11. CPJ Özel Raporunca belirtilen (13 Aralık 2018) Türkiye’nin, ‘devlete karşı suç işlemek’ gerekçesiyle tutuklu bulunan en az 68 gazeteciyle dünyada basın özgürlüğünün en çok ihlal edildiği ülke karnesini değiştirmek için bir politikanız var mıdır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.