SON DAKİKA

Petrol-İş’ten TÜPRAŞ açıklaması

Bu haber 02 Haziran 2019 - 14:03 'de eklendi.

FERSUDE – Petrol-İş Sendikası, TÜPRAŞ rafinerisine bağlı 4 fabrikada, 4300 işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecine dair bir bilgilendirme yazısı yayımladı.

Koç Holding’in, kârlılıkta başı çeken en büyük şirketi TÜPRAŞ’ta TİS görüşmeleri şirket yönetiminin kazanılmış hakları gasp etmeye yönelik tutumu nedeniyle tıkanmıştı. İş durdurma, fabrikaya kapanma, yürüyüş vb. eylemlerle şirketi uyaran işçiler ise haklarına sahip çıkmada kararlı.

Sendika Merkez Yönetim Kurulu’nun 30 Mayıs’ta yayımladığı açıklama şöyle:

“Değerli üyelerimiz,

TÜPRAŞ’ta 2019-2020 dönemini kapsayan toplu iş sözleşme süreci boyunca sendikamız Petrol-İş, rafinerilerde örgütlü şubeleri ve genel merkeziyle yek vücut olmuş, kazanımlarını korumak adına birlik ve beraberlik içerisinde bir müzakere ve mücadele süreci örmüştür. TÜPRAŞ işçisi, ülkemizin dört bir yanında alınteri döken on binlerce Petrol-İş üyesinin destek ve dayanışmasını arkasında hissetmektedir.

Bu birlik ve beraberlikten aldığımız güçle, sendikamızın TÜPRAŞ toplu sözleşme görüşmelerinde işveren tarafından gündeme getirilen 3 yıllık sözleşme süresi, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinleri konusunda görüşü ve duruşu son derece nettir.

Sendikamız, sürecin başından bu yana müzakerede ısrarcı olmuş ve sözleşmenin tarafların iradesi ile masada çözülmesi gerektiği görüşünü ortaya koymuştur.

Bu doğrultuda, TÜPRAŞ’ta sürecin Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) intikal etmesinden sonra, 30 Mayıs 2019 tarihinde tarafların ortak yaklaşımıyla Petrol-İş Genel Merkezi’nde bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmede, sendikamızın üç konu ile ilgili görüşleri bir kez daha vurgulanmış ve sözleşmede bu konularla ilgili maddelerin dışındaki hususlarda karşılıklı teklifler sunulmuştur.

Toplantıda, TÜPRAŞ sözleşmesinin YHK tarafından bağıtlanması durumunda işyerinde iş barışının ortadan kalkma riskinin doğacağının altı çizilmiştir. Petrol-İş olarak, TÜPRAŞ’ta iş barışının bozulmasını asla istemiyor ve 40 yıldır oluşmuş sözleşme-müzakere geleneklerimize uygun olarak anlaşmaya varılmasını istiyoruz.

Toplu iş sözleşme görüşmeleri, 11 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek toplantıyla sürdürülecektir.

Saygılarımızla,”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.