SON DAKİKA

Onlar ayağa kalktığında… – Ercan Ayrancı

Bu haber 15 Eylül 2018 - 0:13 'de eklendi.

Onlar ki toprakta karınca,
suda balık,
havada kuş kadar
çokturlar;
korkak,
cesur,
câhil,
hakîm
ve çocukturlar
ve kahreden
yaratan ki onlardır,
destânımızda yalnız onların mâceraları vardır.

 

Nazım ustanın sözlerinde geçen Onlar’ın “yeter artık” haykırışıyla başladık güne… Onlar bir sabah, henüz çoğumuz uykudayken kalktı ayağa ve yeter dedi bu kötü gidişe…

Onlar, tahta kuruları dolu yatakhanelerde kalan, bozuk yemekleri yemek için yüzlerce kişilik kuyruklarda sıra bekleyen, çalışırken iş cinayetine kurban giden inşaat işçileri… Onlar yaşadığımız evleri, çalıştığımız binaları, yürüdüğümüz yolları elleriyle yaratan inşaat işçileri…

Güne onların artık bu zulmü yaşamak istemiyoruz haykırışlarıyla başladık. El yazısı ile diz üstünde bir kağıda yazılmış talepler, bir manifesto niteliğiyle bayraklaştı bugün işçilerin elinde…

 

Yaşanan ekonomik kriz işçiler ve emekçiler üzerinden kemer sıkma politikaları, daha çok çalışma karşılığı daha az ücret dayatmaları, kazanılmış hakların gasp edilmesi ile atlatılmaya çalışılıyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmaması ve bu durumun denetlenmemesinden kaynaklı, sırf patronların kar hırsı uğruna binlerce işçi iş cinayetlerine kurban gidiyor.

Farkında mısınız bilmiyorum ama bir kıpırdanma var işçilerde.

İşte Tüpraş Aliağa rafinerisi işçileri patronun vardiya düzenlemesine karşı 3 gündür iş bırakma eylemi yapıyor. Onlara destek vermek için bugün Batman, İzmit ve Kırıkkale rafinerilerinde çalışan işçiler de destek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Aliağa Tüpraş işçileri düzenledikleri yürüyüşlerinde Flormar’a selam mücadeleye devam pankartı ile yürüdü, Flormar işçileri 123. gün Direniş halayını çekiyordu o saatlerde.

İşte Cargill işçileri, 150 gündür direniyorlar, ve yürüyorlar yağmura, çamura rağmen Bursa’dan İstanbul’a ve İstanbul’a girmeden önce Flormar işçilerinin direnişini ziyaret edecekler.

İşte Real ve Uyum/Makro işçileri 14 aydır İstanbul’un tüm AVM’lerinde eylemdeler ve her gün ısrarla bıkmadan yorulmadan hakkımızı alana kadar direneceğiz diyorlar.

İşte Aydın’da Efeler, 68 gündür işimizi geri istiyoruz diyerek Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar A.Ş. önünde eylemlerini sürdürüyor.

İşte Çerkezköy’deki İplik fabrikası Fil Man Made işçileri daha 3 gün önce direnerek aldılar haklarını.

Ve daha onlarcası birbiri ile dayanışma içinde, dirençle, inançla yürüyor işçiler.

Yerin altından sesler geliyor, duyuyor musunuz…

15-16 Haziranı yaratanlar ayağa kalkıyor hissediyor musunuz?

Ve onlar ayağa kalktığında duramaz hiçbir güç önlerinde…

Nazım ustanın şiiri ile bitirelim yazıyı.

Demir,
kömür
ve şeker
ve kırmızı bakır
ve mensucat
ve sevda ve zulüm ve hayat
ve bilcümle sanayi kollarının
ve gökyüzü
ve sahra
ve mavi okyanus
ve kederli nehir yollarının,
sürülmüş toprağın ve şehirlerin bahtı
bir şafak vakti değişmiş olur,
bir şafak vakti karanlığın kenarından
onlar ağır ellerini toprağa basıp
doğruldukları zaman.

 

 

Ercan Ayrancı
Ercan Ayrancıercanayranci@gazetefersude.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.