SON DAKİKA

Ölmeye yatanın bedeni, seyirci kalanın ruhu ölür – Rabia Mine yazdı

Bu haber 09 Nisan 2019 - 20:30 'de eklendi.

Ruhunuzu öldürmeyiniz, bir gün ihtiyacınız olur.

Şu anda bu ülkede bedenini süresiz açlık grevlerine yatırmış 7 bin insan var, ey cemaat-i müslimin! Ölenlerin sayısı şimdiden 7 oldu!

Yer sağır!

Gök Sağır!

Dost sağır!

Düşman sağır!

7 bin insan!

O 7 bin insanın, çoğu yargısız infazlarla ve ‘düşüncenin ifadesi suçu’ adı altındaki, bütün zamanların en namussuzca uydurma suçlamasıyla cezaevlerinde rehin tutuluyor olması mı medyanın ilgi alanına sokamıyor onları, Kürt olmaları mı, talepleri mi?

Ergenekon ve Fetö davalarını saniye saniye izleyip kamuoyuna aktaran yandaş ve de yavşak medya nerede?

7 bin insan, evrensel hukuk ve adalet kurallarının işletilmesi için bedenini ölüme yatırmış durumda! 7 bin insan! Ve yürekleri ağzında 7 bin anne!

İnsan selleri halinde yollara düşüp, “HERKES İÇİN ADALET! diye çığıran oportünistler nerede?

Sorsanız, hepsi cezaevlerinde tecritin insanlık suçu olduğunu kabul eder. Kürtler için hariç!

Tecrit insanlık suçu ise, kimin için uygulandığı fark etmeksizin o suça karşı direnmeniz; direnemiyorsanız da direnenlerin sesine ses olmanız gerektiğini anladığınız gün insan olacaksınız!

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz, bir halkın önderi olarak tanıdığı kişi başta olmak üzere Kürt-Türk, sağcı-solcu, ülkücü-dinci, Ergenekoncu-Fetöcü, siyasî ya da adî bütün mahkûmlar üzerindeki tecritin kaldırılması haklı talebinin yanında durmadığınız bir gerçeklikte, “herkes için adalet” çığırtınız koskoca bir yalandır!

Bu yazıyı asla ölüm orucu denilen eylemliliğe destek veren bir yerden söylemiyorum ve/fakat maalesef şu da inkâr edilemez bir gerçektir ki dünyanın dört bir yanında bin yıllardır insanlar maruz kaldıkları insanlık suçlarını ortadan kaldırmaya dair bütün umutlarının tükendiği yerde canlarını ortaya koymuşlardır ve koymaya da devam edeceklerdir. Acı olan, insanları böyle bir özkıyım noktasına getiren koşullara ve onların özkıyımlarına karşı böylesine duyarsız kalınmasıdır.

Çoğu sudan sebeplerle kriminalize edilerek cezaevlerine atılmış 7 bin insan, bedenini ölüme yatırmış ve düşmanı da olsa herkesin istemesi gereken son derece haklı bir şey istiyor!

Bir insanlık suçu olan tecritin kaldırılmasını!

İnsan olan, o insanları düşmanı olarak bile görse, yöntemlerini doğru bulmasa bile, bir yandan ölüm oruçlarının bitirilmesini isterken, öte yandan da bu haklı talebin yanında durur.

Yaşama dair hiçbir şey bilmiyorsa bile, en azından adaletin gün gelip kendisine de lazım olacağının bilincinde olduğu için durur.

O sevmediği insanlar için değilse bile, bütün dengelerin her an değişebileceği şu kaypak konjonktürde her an kendisinin de o duruma düşebileceğini gördüğü için durur!

Yurdum insanının bu korkunç duyarsızlığı ve aymazlığı karşısında kendimi bildim bileli gözlerim yaşlarla doluyor.

Önceki gün ölüm oruçlarındaki mahkûmlardan bazılarının anneleri bir basın açıklaması yaptı ve iktidardan tecrite son vererek evlatlarını ölüme yattıkları yerden kaldırmasını talep etti. Emine Erdoğan’ın anne yüreğine yalvardı!

İnsan olan, bir annenin evladı ölmesin diyr kendi halkına zulmeden bir devlete yalvarmak durumuna düşmesi karşısında gözpınarları kuruyana kadar ağlar!

Bu ülkede şu anda dile kolay, 7 bin çoğu çok genç ve çoğu düşüncenin ifadesi adı altındaki insanlık suçuyla cezaevinde tutulan insan, bedenini ölüme yatırmış durumda adalet istiyor! Sadece adalet!

Ben bir yaşam hakkı mücadelecisi olarak asla ve kata ölüm orucu eylemlerini onaylamamakla birlikte, eylemcilerin taleplerinin sonuna kadar yanında olduğumu belirterek diyorum ki:

Bir yandan devlete karşı o yürekleri ağzında kederli annelerin sesine ses olmak; öte yandan da bu gençleri böylesine faşizan bir iktidar ve duyarsız halk gerçekliğinin karşında ölüm oruçlarında tutmaya, ölümü kutsayarak ve kutlayarak teşvik etmeye ve hatta açıkça diğerlerini de davet etmeye devam eden üst akılın bu nafile eylemliliğe bir an önce kesin bir dille son verilmesini sağlaması için aralıksız çabalamak zorundayız!

Ölmeye yatanın bedeni, seyirci kalanın ruhu ölür!

Ruhunuzu öldürmeyiniz, bir gün ihtiyacınız olur.

Rabi Mine

Rabia Mine
Rabia Minerabiamine@gazetefersude.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.