SON DAKİKA

Öcalan’a gönderilen mektupların verilmediği ortaya çıktı!

Bu haber 24 Ocak 2019 - 13:35 'de eklendi.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nden tutukluların Abdullah Öcalan’a gönderdikleri mektupların verilmediği ortaya çıktı.

FERSUDE – İmralı’da süren tecride mektuplarında eklendiği ortaya çıktı. Gebze Kadın Cezaevi’nde Öcalan’a gönderilen mektupların verilmediği açıklandı.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki kadın tutukluların İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’a gönderdiği mektup ve yılbaşı kartları, “Kurum tarafından kabul edilmedi” gerekçesiyle iade edildi. 

MA’nın haberine göre 20 yıla yakın süredir İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit devam ederken, başta DTK Eşbaşkanı Leyla Güven olmak üzere cezaevlerinde buna karşı başlatılan açlık grevleri eylemleri yayılıyor.

Aile, avukat görüşü ve telefon haklarının fiiliyatta kullanılamadığı İmralı’daki bu tecrit politikalarına son verilmesi talep edilirken, bunlara yeni bir uygulama ile daha karşılaşıldı.

İmralı’dan dışarıya gönderilen mektuplara izin vermeyen cezaevi yönetimi, artık dışardan gelen mektupları da içeriye sokmamaya başladı.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan bir grup kadın tutuklu, yılbaşından önce Öcalan’a gönderilmek üzere mektup ve kartpostallar kaleme aldı. Gönderilen bu mektup ve kartpostallar cezaevi yönetimi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden iade edildi. 

İdae edilen mektup zarfları üzerinde “Kurum tarafından kabul edilmedi” ifadeleri yer aldı. 

Bu tutukluların avukatı Sinan Zincir, “Müvekkillerimizin yılbaşı vesilesiyle Sayın Abdullah Öcalan’ın yeni yılını kutlamak amacıyla hiçbir siyasi içerik taşımayan mektuplarının tamamı  kurum tarafından kabul edilmediği gerekçesiyle Gebze Cezaevi’ne geri gönderiliyor. Bu  mektupları inceledik. Bu mektuplar tamamen yeni yıl mesajı içeren, selam içerikli mektuplardır” dedi. 

İmralı’daki yoğun tecride karşı tutukluların süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olduğunu hatorlatan Zincir, “Devlet, siyasi tutsakların iradesini kırmak, Kürt halkının duyarlılığını ortadan kaldırmak amacıyla Sayın Abdullah Öcalan’la kardeşi Mehmet Öcalan’ı bir Cumartesi günü yasalara aykırı bir şekilde görüştürdü. Usulen bir görüşme gerçekleştirdiler. Yaratmaya çalıştıkları algı şudur; ‘Öcalan ile görüşülüyor, tecrit yok. Kardeşi gitti gördü.’ Peki tutsakların Öcalan’a yazdıkları mektuplar niçin engelleniyor? Öcalan’ı sadece siyasi bir figür değil, bir birey olarak da düşünmek gerekir. Ailesiyle neden telefon görüşme hakkını kullanamıyor? Avukatlarının mesai saatleri içinde olmak kaydıyla her zaman Öcalan ile görüşme hakkı var. Ancak bunların hiçbiri yapılmadığı gibi tecrit en yoğunlaştırılmış haliyle devam ediyor. En azından eskiden mektupların bir kısmı ulaşabiliyordu. Moral veren mektupların tamamen gidişi engellenmektedir. Siyasi olan mektupların bir kısmı karalanarak tebliğ edilir ya da suç unsuru içeriyor diye geri gönderilirdi. Ancak mektupların tamamının geri gönderilişi tecritin en ağır şeklinde devam ettiğinin göstergesidir” diye konuştu. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.