SON DAKİKA

Mustafa Mesut Tekik: Flormar Sermayesi bu işin burada bittiğini düşünürse büyük yanılgı yaşar

Bu haber 08 Mart 2019 - 23:20 'de eklendi.

Bu vesileyle ve sizlerin aracılığıyla bir kez daha bu 10 ay boyunca dayanışma ve cesaretlerini bizlerden, Flormar’ın yiğit kadın ve erkeklerinden esirgemeyen tüm dost kişi, kurum, yapı, örgüt ve arkadaşlara yürekten şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi iletiyoruz

FERSUDE – 297 gündür direnişte olan ve direnişleri uluslararası alanda ses getiren Flormar işçileri direnişi kazanımla sonuçlandırdı.

Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için Flormar işvereni tarafından işten atılan çoğunluğu kadın 132 işçi, sendika ve gasp edilmiş hakları için direnişe geçmişti. 297 gün fabrika önünde devam eden direniş Flormar işvereninin sunduğu teklifin yapılan oylamada işçilerin çoğunluğu tarafından kabul edilmesiyle sona erdi.

Flormar direnişinin başladığı günden bu yana yaşanan süreci Petrol-İş Sendikası Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik ile konuştuk.


Mustafa Mesut Tekik

Direnişin ilk gününden bugüne kadar yaşanılan sürece dair sorularımızı yanıtlayan Mustafa Mesut Tekik şunları söyledi:

297 gün süren ve toplumun farklı kesimlerinin desteklediği bir direniş kazanımla sonuçlandı. Elbette ki tartışmalara geleceğiz ama sendikal mücadele yürütenler olarak flormar direnişi size ne kazandırdı. Neler öğretti?

Flormar Direnişi, olağan dışı ve olağanüstü bir süreçte başladı biliyorsunuz. OHAL koşullarında, hak arayan, direnen, hakları için mücadele eden herkesin ya hain ya terörist ilan edildiği, kimi zaman tutuklandığı bir dönemin “ayrık otu” gibi filizlendi. Bu anlamda bizlere, belki de hepimize umut ve cesaret aşılayan bir rolü oldu. Sendikal bürokrasinin özeleştiri yapmasına, bunu da sahada pratikte göstermesine vesile oldu; inancını yitirmekle yüz yüze kalmış sendikal bürokrasiye maneviyat, ruh ve inanç kattı diyebilirim.

O yiğit kadınlar işe dönmeyi fazlasıyla hak ediyorlardı

Flormar kazanım haberini biz bir zafer olarak verdik. Bu başlığı eleştirenler oldu. Buruk zafer gibi başlıklarla gazeteler okuyucularına haberi sundular. İşveren ile yapılan anlaşma mevcut siyasal iklim de gözünde bulundurduğunuzda nasıl tanımlıyorsunuz?

Flormar Direnişi, sadece Flormar’da işten atılan işçilerin veya biz Petrol-İş’in eylemi olmaktan çıkıp emek ve kadın hareketinin, ulusal ve uluslararası ilerici kamuoyunun eylemi ve direnişi kimliğine bürünmüştü. Bu anlamda ağır bir yük ve sorumluluk oluştu. Direnişe dair son durumu Zafer olarak nitelememizin zorlama ve iyi niyetli bir söylem olacağını düşünüyorum. Elbette ciddi kazanım var, elbette direnen İşçi arkadaşların, yiğit kadınların maddi haklarına yönelik ciddi bir kazanım ve sonuç oluştu. Ayrıca sendikamızın söz konusu işyerinde örgütlenme ve sözleşme masasına oturma bağlamında hukuki mücadelesi sürüyor ve bunun olumlu sonuçlanması için de elimizden gelen her çaba ve mücadeleyi yürüteceğiz. Ancak işten atılan işçilerin işe dönüşleri gibi bir durum gelişseydi bunu zafer olarak nitelemek mümkündü. Kazanımı asla yadsımıyorum. Bir kez daha vurgulamakta fayda var, o yiğit kadınlar işe dönmeyi fazlasıyla hak ediyorlardı. Kimi nedenler ve koşullar buna engel oldu ama mücadelenin süreceğini, bu arkadaşlarımızla bağlarımızın devam edeceğini belirtmek durumundayım. Flormar Sermayesi bu işin burada bittiğini düşünürse büyük yanılgı yaşar, vurgulayayım.

Flormar Direnişi ve hukuki mücadele devam edecek mi? Yol haritanız nedir?

Hukuki mücadelemiz demin de ifade ettiğim gibi daha komplike daha entegre bir şekilde devam edecek. Ayrıca hala üyelerimiz var ve bunu büyütme/artırma mücadelemiz de elbette olacak. Flormar Direnişinin ve direnişin kahramanlarının söylenmemiş bir talimatı olarak kabul edip bu ruhla bunları başarmayı görev olarak önümüze koymakta kararlıyız.

‘Flormar Direnişi ortak mücadele yürütmesine vesile oldu’

Flormar Direnişi ve kazanımı işçi sınıfı için neyi ifade ediyor?

Flormar patronajı, İşçileri işten atarken “hiçbiriniz tek kuruş tazminat alamayacaksınız” demiş, hepsine suçlu muamelesi yapmıştı. Bu direniş başlarken ülkede neredeyse yaprak kımıldamıyor, sermayenin ve siyasi sözcülerinin karşısına dikilmek delilik sayılıyordu. Bu direniş bir meşale misali ışık ve umut saçarak, cesaret bulaştırarak andığım iki konuyu da kırmanın fitilini ateşledi diyebilirim. İşveren and içtiği bir konuda, yani tazminatları asla vermeyeceğim noktasından en üst limitte ödeme yapmayı kabul etti Ayrıca. Maddi kazanımları öne çıkarmanın yanlış ve yanılgılı olduğunu elbette belirtmek lazım. Bu direnişin en büyük kazanımı da ülkede ölmeye yüz tutmuş dayanışma kültürünün en üst boyuta çıkmasına, sürekli birbiriyle didişen bir çok dost sol yapı ve düşüncenin aynı mücadele hattında yanyana gelmesine, ortak mücadele yürütmesine vesile oldu.

Tarih, hepsini not edecektir

Bir hafıza sorusu olarak Flormar Direnişine kimler destekledi, kimler korku ikliminden dolayı 3 maymunu oynadı?

Bugünkü konuşmamda ifade ettim yiğit Flormar Direnişini AKP iktidarının ve sermayenin düşman bellediği herkes destekledi. Kaldıraç, Halkevleri, AKA-DER, EMEP, Devrimci Parti, Vatan Partisi,TKP, ÖDP, CHP, HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi, SYKP, NHKM, Birleşik İşçi Kurultayı, Umut-Sen, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, İSİG Meclisi, HDK, İHD, Birleşik Metal-İş, Dev Yapı-İş, Genel-İş, İnşaat-İş, Nakliyat-İş ve Tez-Koop-İş Sendikaları, UİD DER, Ankara Kadın Platformu, İlerici Kadınlar Derneği, Kadın Meclisleri, Mor Dayanışma, Feministler, Öğrenci kardeşlerimiz, sol ve sosyalist basın, Gazete Fersude, Artı Tv, Yol Tv, Birgün, Evrensel, Cumhuriyet, Artı Gerçek, İşçi Gazetesi, Sol haber, İleri Haber, Aydınlık, Ulusal Kanal, Kızıl Bayrak, SendikaOrg, Mücadele Birliği, Sanatçılar, Haluk Levent, Müfitcan Saçıntı, Orhan Aydın, Ataol Behramoğlu, Mehmet Özer, direnişteki Cargill, Real Makro, Tüvtürk, Aydın Büyükşehir Belediyesi işçileri, Havalimanı direnişçileri, Özcesi ötekileştirilenler, yani sol ve sosyalist tüm düşünce ve yapılar, özellikle feministler, kadın örgütleri, CHP, HDP ve TİP Milletvekilleri, Avrupa SYKP, Avrupa ATİK, Yeni Kadın, LabourNet Tv, Küresel Örgütümüz İndustriAll … Büyük destekler ve emekler verdi tüm bu dostlar… Ancak destek ve dayanışmayı en başta göstermesi gereken kimi federasyon ve konfederasyonlar, iktidarın ve sermaye örgütlerinin dümen suyunda yüzmeyi marifet sayan kimi çevreler selamı bile esirgediler bu şanlı direnişten. Tarih, hepsini not edecektir elbette.

Dayanışma gösteren tüm dostlara yürekten teşekkürler

Sonuç olarak şunları ifade etmek mümkün; Flormar’ın kahraman direnişçileri asla yenilmedi, şubesiyle, merkeziyle ve direnen İşçi kadın ve erkeğiyle zulme, kuşatmaya 10 ay hep beraber, dostlarla birlikte karşı geldik, hep beraber direndik, kimi kazanımlar da elde edildi. Bu 10 ayın eleştirisini-özeleştirisini ileriki günlerde mutlaka yapmalıyız. Umut veren, cesaret aşılayan ve başı dik direnişçilerinin kararlılığı sayesinde de kısmi kazanımlarla sonuçlanan bu direniş meşalesini ülkenin her yanına götürmek, oralarda ışık saçmasını sağlamak tüm ilerici ve direngen yapıların, hepimizin de bundan sonraki mücadele pratiği olsun. Bu vesileyle ve sizlerin aracılığıyla bir kez daha bu 10 ay boyunca dayanışma ve cesaretlerini bizlerden, Flormar’ın yiğit kadın ve erkeklerinden esirgemeyen tüm dost kişi, kurum, yapı, örgüt ve arkadaşlara yürekten şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi iletiyoruz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.