SON DAKİKA

Meral Danış Beştaş: Erkek şiddeti neticesinde kadınların yaşamını yitirmesinin gündeme taşınmamasına yönelik bir çalışma mı yürütülüyor?

Bu haber 08 Kasım 2018 - 12:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

FERSUDE – Halkların Demokratik Partisi Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, her gün yaşanan kadına yönelik erkek şiddetinin boyutlarının araştırılması için meclise soru önergesi verdi ve meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi. 

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, meclise verdiği soru ve araştırma önergesinde kadına yönelik erkek şiddetinin boyutlarının açıklanmasını ve İstanbul Sözleşmesine uyulmasını istedi.

Meral Danış Beştaş’ın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması için şu soruları sordu

 

  • AKP iktidarı müddetince kaç kadın erkek şiddeti neticesinde yaşamını yitirmiştir? Kadın ölümlerinin yıllara, illere ve yaşa göre dağılımı nasıldır?
  • Bakanlığınızın kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin yürüttüğü çalışmalar nelerdir? Kademe kademe ifade etmeniz mümkün müdür?
  • Bakanlığınız tarafından kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin yürütülen çalışmalar neticesinde kadın ölümlerinde gelinen aşama nedir? Son 16 yıllık süreçte kadın ölümlerinin azalan değil artan bir çizgide seyretmesinin sebepleri nelerdir? Bu nedenlere ilişkin etkin bir çalışma neden yürütülmemiştir?
  • Kadına yönelik şiddet eylemlerine dair kolluğa yapılan şikâyetlerin sonuç vermemesinin sebep ve gerekçesi nedir? Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet ile ilgili emniyette ayrıca bir birim kurulması yönünde bir çalışma yürütülmüş müdür? Ya da kolluk görevlilerine toplumsal cinsiyet temelinde eğitim çalışmaları yapılması düşünülmüş müdür? Kolluk görevlilerinin kadının maruz kaldığı şiddet eylemleri karşısında etkisiz kalmasının nedenlerine dair bir çalışma yürütülmüş müdür? Yürütülmemiş ise bu konunun değerlendirmeye alınması gündeminizde olacak mıdır?
  • Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile biten olaylarda yargı mekanizmasının tutumunu nasıl değerlendirmektesiniz? Başvuru yapılan mahkeme yahut savcılıkların önleyici tedbir almamalarının sebep ve gerekçeleri nedir? Yargıya başvuru yapıldığı halde koruma kararı alınmaması nedeniyle birçok kadının öldüğü hususu çokça tartışılmış olmasına rağmen bu konuda etkin bir çalışma yürütülmemesinin izahı nedir?
  • Hâkim ve savcılara toplumsal cinsiyet eğitimi verilmesi yönünde bir çalışma yürütülmüş müdür? Bakanlığınız döneminde böyle bir çalışma yürütülmesi gündeminizde olacak mıdır?
  • Son bir yıl içerisinde kaç kadın koruma talebi ile yargı mekanizmalarına başvurduğu halde şiddete maruz kalmıştır? Bu şekilde kaç kadın yaşamını yitirmiştir?
  • Erkek şiddeti ve erkek şiddeti neticesinde kadınların yaşamını yitirdikleri vakaların gündeme taşınmamasına yönelik özel bir çalışma yürütülmekte midir? Bu olayların gündeme taşınmama gerekçeleri nelerdir?
  • Kadına yönelik şiddet eyleminin giderek yaygınlaşması hususunda düşünceleriniz nedir? Erkeklerin şiddet eylemlerini meşru görmesinin ve uygulamasının nedenleri tespit edilmiş midir? Şiddet eylemlerinin nedenlerinin tespitine ilişkin etkin bir çalışma neden yürütülmemiştir? Bu konuda bir çalışma yürütülmesi gündeminizde olacak mıdır?
  • İstanbul Sözleşmesi’nin gerekleri neden yerine getirilmemektedir? Türkiye bu sözleşmeye ev sahipliği yapmış olmanın dışında neden meselenin çözümü noktasında hiçbir faaliyet yürütmemektedir? İstanbul Sözleşmesi’nin gerekleri yerine getirilecek midir? Bu hususta yasal düzenleme yapılması yahut yasa hükümlerinin uygulanmasındaki eksikliklerin giderilmesi yönünde bir çalışma yürütülecek midir?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.