SON DAKİKA

Maraş Katliamı hakkında doğru bilinen bazı yanlışlar – Hayri Tunç yazdı

Bu haber 20 Aralık 2018 - 11:45 'de eklendi.

Bir katliamı en iyi bilgileri yanlışlarla değiştirerek, dezenformasyona sokarak büyütürsünüz. Bu da iki türlü olacak bir şeydir. Ya katliamı çok büyük, çok vahşi gibi gösterirsiniz ya da bir halka, bir inanca yapılıyor gibi gösterirsiniz. İkisinde de aslında yapılan şey katliamın gerçeklerini gizlemektir.

Gizlenen gerçekler katliamın gerçekleridir. Orada yaşanılanlar, yapılanlardır. Bu da aslında sadece katliamı yapanlara yarayan bir durumdur. Katliamı çok büyük göstermenin en büyük nedeni, katliamı yapan kişinin korku salmak istemesidir. Bugün DAİŞ çetecilerinin yaptığı katliamlar ile ilgili yapılan haberler buna örnektir. Korku yaratmak bir sindirme, yok etme, susturma politikasıdır. Sadece bir inanca, bir ulusa yapıldığı bilgisi ise hem o inanç ve ulusa üzerinde korku yaratmak hem de diğer ulusa ve inançları da uyarmak demektir.

Bu iki durumda katliamın gerçeklerini gizler, katliamın büyüklüğünü ve devam etme durumunu gözlerden uzak tutar. Maraş katliamı bu ülke tarihinin en büyük, en vahşi katliamlarından biri olarak tarihe yazıldı. 19-25 Aralık tarihleri arasında baş gösteren bu vahşi katliam ile ilgili ise doğru veya yanlış birçok bilgi ortalıkta dolanıyor. Bugün, katliamın üzerinden 40 yıl geçtikten sonra katliam ile ilgili ortalıkta dolaşan yalan bilgileri ve onların gerçek hallerine biraz bakacağız. Piyasaya çıkan “Beni Sen Öldür / Maraş 78″ kitabını kendimize referans alarak, ortalıkta dolaşan bazı yalan bilgilerin gerçeklerini yazmaya çalışacağız.

Maraş katliamı ile ilgili en büyük bilgi kirliliği katliamın bir Alevi ve Kürt katliamı olduğu yönündedir.
Bugüne kadar bütün yazılanlarda, çizilenlerde, söylenilenlerde katliamın bir Alevi Kürt katliamı olduğu bilgileri ortalıkta dolanıyordu. Ancak bu katliam sadece bir Alevi veya sadece Kürt katliamı değildir. Bu katliamın en büyük amacı gelişmekte olan toplumsal muhalefeti, devrimci tabanı yok etmektir. Katliamın neredeyse bütün detaylarının yazıldığı “Maraş Kıyımı” ve “Beni Sen Öldür / Maraş 78″ kitaplarında katliamda sadece Alevi, Kürt olanların değil Türk ve Sünni olanlarında öldürüldüğü açıklanmaktadır ki katliamın başlangıcı sayılan 2 öğretmenin yaşamını yitirdiği saldırı da katledilen öğretmenlerden biri hem Sünni hem de Türktür.

Katliamın aslında Kürt hareketinin önünü almak için yapıldığı da tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Katliam tamamen toplumsal muhalefetin önünü almak, halkı sindirmek için yapılmıştır. Ortada sadece Kürt hareketine bir tavır değil, genel olarak devletin devrimci muhalefete bir tavrı vardır.
Katliam da ölenlerin sayısı;
Katliamda ölenlerin sayısı bugüne kadar resmi olarak 100-150, resmi olmayan açıklamalarda ise 500 civarı gösterilmiştir. “Maraş Kıyımı / Tarihsel arka planı ve anatomisi” adlı çalışma da devletin rakamlarının gerçeklere daha yakın olduğu ortaya çıkmıştır. Bu 500 rakamı ise büyük bir ihtimal bilinçli bir şekilde ortaya atılmış, halk üzerinde ki korku hiç dağılmasın istenmiştir. Zaten “Beni Sen Öldür/Maraş 78″ kitabında da 100 e yakın insanın hikayesi anlatılmaktadır.

Katliam sonrası halkın yurtdışına kaçtı söylemi
Bu söylem de “Beni Sen Öldür/ Maraş 78″ kitabının çalışma sürecinde çürütülmüştür. Katliam sonra bazı aileler bir süre Maraş’ta yaşamaya devam etmiş, sonra gitmiştir. Bazıları ise başka illere göç etmiş, soyadını değiştirenler olmuştur ancak yurtdışına çıkanlar söylendiğinin aksine çok azdır. Birçok aile Türkiye de yaşamaya devam etmiştir.

Katliamın Alevi Sünni çatışması olduğu bilgisi.
Katliam bugüne kadar Alevi Sünni çatışması olarak gösterilmiş, birçok yerde katliam sözcüğü dahi kullanılmamıştır. Ancak ortaya çıkan son bilgiler katliamın Alevi Sünni çatışması olmadığıdır. Evet, katliam sırasında insanlar Alevi komşularını katletmiş, evlerini yağmalamıştır. Ancak ortada sadece bir Alevi kırımı değil, muhalif olanlara yönelik bir kırım vardır. Katliam sırasında Türk ve Sünni insanlarda katledilmiş, bunların Müslüman olmaları hiçbir şey ifade etmemiştir. Olay planlı, örgütlü bir sindirme operasyonudur.

19- 25 Aralık tarihleri arasında süren ve devletin hiçbir şekilde müdahale etmediği bu katliamı sad

ece bir Alevi Sünni çatışması olarak göstermek hem devletin suçunu gizleme çabasıdır hem de katliamın boyutlarını gizlemeye yaramaktadır.

Devlet büyük bir organizasyon ve planlama ile Maraş üzerinden bütün toplumsal muhalefete gözdağı vermektedir. Askerlerin sadece belli başlı devlet görevlilerini kurtarmaları, hiçbir şekilde bastırma çabalarına girmemesi, katillerin büyük bir pervasızlıkla ve bilinçli şekilde öldürme eylemine girişmeleri bu katliamın spontane gelişmediğinin göstergesidir.

Maraş katliamı, devletin planlı bir şekilde ve örgütlü güçlerinin denetiminde yapılan, sadece Kürt ve Alevilere değil, bütün muhaliflere yönelik yaptığı bir kırım harekatıdır. Bunu başka türlü görmek ve göstermek katliamın boyutunu gizlemek anlamına gelecek ve sadece devletin işine yarayacaktır.

Bugün, katliamdan 40 yıl sonra, bu ve buna benzer birçok yeni bilgilere ulaşmamızı sağlayan “Beni Sen Öldür/ Maraş 78″ kitabı umarım gerçek bir yüzleşme için büyük bir adım olacaktır.

Kaynak; Beni Sen Öldür/ Maraş 78 kitabı
Maraş Kıyımı/Tarihsel arka planı ve anatomisi kitabı

Hayri Tunç
Hayri Tunçhayritunc@gazetefersude.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.