SON DAKİKA

Leyla Güven açlık grevinin 66’ıncı gününde, Öcalan ile görüşme yapılana kadar neler yaşandı?

Bu haber 12 Ocak 2019 - 23:31 'de eklendi.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güvenin 8 Kasım 2018’de başlattığı ve cezaevlerine yayılan açlık grevleri sonrası PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşme sağlandı.

FERSUDE – Hayri Tunç

Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’de yapılan mahkemesinde başlattığı ve bütün cezaevleri ile Rojava ve Avrupa’ya yayılan süresiz dönüşümsüz açlık grevleri sonuç verdi. Abdullah Öcalan ile 12 Ocak 2019 tarihinde, 853 gün sonra ilk görüşme gerçekleşti.

Halkların Demokratik Partisi Hakkari Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, 8 Kasım 2018’de çıktığı mahkemede, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı.

İLGİLİ HABER: DTK Eşbaşkanı Leyla Güven: Tecridi protesto için süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlıyorum!

Leyla Güven‘in açlık grevine başlamasının yankıları sürerken, 26 Kasım 2018’de cezaevlerinde kalan PKK ve PAJK tutukluları adına Deniz Kaya tarafından yapılan açıklamada, binlerce siyasi tutuklunun süresiz dönüşümlü açlık grevine başladığını açıkladı.

İLGİLİ HABER: Binlerce siyasi tutuklu açlık grevine başlıyor

Leyla Güven‘in açlık grevine destek vermek için yapılan süresiz dönüşümlü açlık grevlerinde, aralarında, Gültan Kışanak, Çağlar Demirel, Figen Yüksekdağ gibi HDP üyesi tutuklu vekil ve belediye eş başkanları da katıldı.

15 Aralık 2018’de ise, cezaevlerinde bulunan PKK ve PAJK üyesi tutuklular adına yapılan açıklama ile tutukluların açlık grevleri belli gruplar halinde süresiz dönüşümsüz olarak devam edeceği belirtildi.

İLGİLİ HABER: Cezaevlerinde açlık grevi süresiz dönüşümsüze dönüşüyor

HDP, Leyla Güven’e destek için açıklamalar ve açlık grevleri örgütledi. Bu açlık grevlerinin yapıldığı Diyarbakır, Batman gibi illerde HDP binaları basılıp, açlık grevi yapan HDP üyeleri ve Barış Anneleri gözaltına alındı.

İLGİLİ HABER: HDP Diyarbakır İl binasına polis baskını: Çok sayıda gözaltı var

İLGİLİ HABER: HDP Batman il binasına polis baskını: En az 28 gözaltı

İLGİLİ HABER: Polis, HDP binasına baskınla Leyla Güven posterini indirdi!

İLGİLİ HABER: HDP Mardin İl binasına polis baskını!

Bu süreçte HDP Milletvekilleri defalarca Leyla Güven‘in açlık grevini meclis kürsüsünde dile getirdiler, açlık grevleri ile ilgili soru ve araştırma önergeleri verdiler.

İLGİLİ HABER: Pervin Buldan: Leyla’nın sesine ses katamazsak daha karanlık süreçler yaşarız

11 Ocak ve 12 Ocak tarihlerinde ise HDP’nin çağrısıyla Diyarbakır’da,
Bu süreçte HDP Milletvekilleri defalarca Leyla Güven‘in açlık grevini meclis kürsüsünde dile getirdiler, açlık grevleri ile ilgili soru ve araştırma önergeleri verdiler.

İLGİLİ HABER: Fatma Kurtalan: Leyla Güven’in talebi kabul edilmelidir

İLGİLİ HABER: Ayşe Acar Başaran: Leyla Güven’in talebi sadece bir kişi üzerindeki değil, bugün Türkiye toplumuna uygulanan tecrit anlayışının tümden kaldırılmasıdır

Leyla Güven, açlık grevinin 58’inci gününde, 4 Ocak tarihinde annesini kaybetti. Annesinin cenazesine katılamayan Güven, taziyesine de, hem açlık grevinden kaynaklı sağlık sorunları hem de ring dayatmasından dolayı gidemedi.

İLGİLİ HABER: Leyla Güven’in annesi vefat etti

İLGİLİ HABER: Leyla Güven, açlık grevinden kaynaklı sağlık sorunlarından dolayı annesinin taziyesine katılamayacak

Bu süreçte Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan, defalarca açlık grevine destek verilmesi gerektiğini dile getirip, annesiyle yaptığı görüşmeleri kamuoyuna açıkladı.

İLGİLİ HABER: “Annemin derdi gözyaşlarının dinmesi, Leyla Güven ve arkadaşlarına ses olun”

Cezaevi’nde annesine vefatından sonra yazdığı mektubunda Leyla Güven, annesine, ”bize insan olmayı öğrettin” diye sesleniyordu.

İLGİLİ HABER: Leyla Güven’den annesine: “Bize insan olmayı öğrettin anne, bugün uğruna mücadele ettiğimiz değerler sizin değerlerinizdir”

12 Ocak 2018’de, akşam saatlerinde, Artı Gerçek’ten Ahmet Nesin imzasıyla yayınlanan bir haber ile PKK Lideri Abdullah Öcalan ile kardeşi Mehmet Öcalan’ın bir görüşme yaptığı açıklandı.

İLGİLİ HABER: Açlık grevleri sonuç verdi: Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleşti

Haberden kısa bir süre sonra ise HDP Genel Merkez’in twitter hesabından yapılan açıklama ile görüşme doğrulanmış oldu.

İLGİLİ HABER: HDP, Abdullah Öcalan ile görüşmeyi doğruladı: ”Açıklama bir kaç gün içinde yapılacak”

Abdullah Öcalan’ın avukatlığı yapan Asrın Hukuk Bürosu ile yaptığı kısa açıklama ile görüşmeyi doğrulayıp, daha detaylı açıklamanın yapılacağını açıkladı.

İLGİLİ HABER: Asrın Hukuk Bürosu’ndan Öcalan’la yapılan görüşmeye ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, yaptığı ilk değerlendirmede, kardeşinin Abdullah Öcalan ile görüşmesinin tecridin kırıldığı anlamına gelmediğini belirtti.

İLGİLİ HABER: Buldan: Kardeşi, Öcalan ile görüştü ama bu tecridin kalktığı anlamına gelmiyor

Bu sırada, Leyla Güven’in avukatları, Leyla Güven ile görüşmek için Diyarbakır Cezaevi’ne gittiler.

İLGİLİ HABER:Leyla Güven’in avukatları görüşmek için cezaevine gidiyor

Leyla Güven’in ise açlık grevinden kaynaklı sorunlardan dolayı avukat görüşüne çıkmadığı belirtildi.

İLGİLİ HABER: Avukatları Leyla Güven ile görüşemedi!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.