SON DAKİKA

Kürdistan Komünist Partisi kuruluyor

Bu haber 04 Ekim 2018 - 23:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

FERSUDE – Kürt kentlerinde siyaset yapan Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Kasım ayında Ankara’da gerçekleştireceği kongre ile isim değişikliğine giderek Kürdistan Komünist Partisi (KKP) adını alacak.

Kasım ayında Kürdistan Komünist Partisi (KKP) adını alacak olan Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı (ÖSP) Sinan Çiftyürek Gazete Fersude’den Ercan Ayrancı’nın sorularını yanıtladı.

Kürdistan Komünist Partisi ismi için yasal başvuru yaptınız mı, süreç nasıl ilerliyor?

Kongre kararı olarak isim değişikliği yapılarak Kürdistan Komünist partisi ismini alacak partimiz. Kürtçesi Partiya Komunîsta Kurdistan, Türkçesi Kürdistan Komünist Partisi, kısaltma olarakta KKP’yi kullanacağız. Yasal başvuru yapmadık çünkü yasal olarak kurulmuş bir partiyiz biz, sadece kongremizde isim değişikliği yapacağız, yeni başvuru yapmıyoruz. Kürdistan ismine yasal bir sorun çıkacağını da düşünmüyoruz. Şu anda 4 tane bu isimle parti var, Kürdistan Sosyalist partisi var, KDP Türkiye var, Kürdistan Bakur var bir de Kürdistan Özgürlük partisi (BAK) var.

Partinin temel ilkeleri ulusal bir birlik mi kurmak, yoksa komünist bir Kürdistan mı?

Kürdistan Komünist Partisi hem ulusal özgürlük hem de sosyalizm meselesini içerecek. Ulusal sorun zaten bizim irademizin dışında var olan halkımızın gerçekliği, aynı zamanda sınıfsal meselemiz var bizim. Zaten varlık nedenimiz sınıfsal mesele. Sadece ulusal özgürlüğü savunuyor olsak, bizim ayrı bir parti olmamız için bir neden yok. Kürdistan’da var bir kaç tane parti var. Partilerimizden birine katılırız. Ama biz aynı zamanda sosyalizm davasına bağlı kaldığımız için ulusal özgürlük diğer partilerle bizim ortak paydamız Kürdistan’da sosyalizm mücadelesi bizim diğer partilerden farklı yanımız. Dolayısıyla KKP, Kürdistan’da bir taraftan ulusal özgürlük uğruna mücadele edecek, diğer partilerle ulusal ittifak kuracak, diğer taraftan da Kürdistan’da sosyalizm mücadelesini yürütecek.

Kürdistan Komünist Partisi 4 parçada da örgütlenecek mi?

Biz yasal kurulmuş bir parti olarak yalnızca Türkiye’de faaliyet göstereceğiz. Kürdistan’ın diğer 3 parçasında komünist partiler var zaten. 4 parçada örgütlenme çalışması anlamında bizden önce yaşanmış deneyimler var. Bu deneyimlerden biri KDP’dir. KDP 4 parçada da seksiyon örgütledi. Doğrudan doğruya kendisine bağlı KDP Türkiye, KDP Suriye gibi. Fakat bu seksiyon örgütlenmesi, yani Güney Kürdistan merkezli KDP’nin seksiyon örgütlenmesi yürümedi. Dolayısıyla KDP şu anda ideolojik olarak diğer parçalarda etkin olmaya çalışıyor.  Yani Türkiye’deki parti birebir örgütsel olarak Güney Kürdistan’daki KDP’ye bağlı değil, ya da Suriye’deki KDP birebir olarak bağlı değil ama ideolojik olarak Güney Kürdistan’daki Barzani önderliğindeki partiye bağlılar, yakınlar, aynı düşüncedeler. 4 Parçada örgütlenmeyi bir de PKK yapıyor, bence o da sıkıntılı bir örgütlenme. Yani o da sorunlara gebedir, sıkıntılıdır çünkü Rojava’nın sorunlarıyla kuzeyin sorunu birebir aynı değildir. Biz şöyle diyoruz; önümüzdeki kongreye karar tasarısı olarak da bunu sunacağız, kendimizi dünya komünist hareketinin Kürdistan’daki kolu sayıyoruz, buna giden yolda Kürdistan’ın diğer parçalarındaki komünistlerle özellikle bir dayanışma içerisinde olacağız.

 

KKP Türkiye’nin her yerinde örgütlenecek mi yoksa sadece Kürdistan’da mı örgütlenecek?

Seçimlere girmek için Türkiye genelinde örgütlenme zorunluluğu var. Kürt illerinin sayısı taş çatlasa 21-22’dir ilçe olup il haline getirilenler de dahil. Türkiye’de en başta bu nedenle bizim örgütlenmemiz gerekiyor ama biz prensip olarak şundan yanayız, biz kendimizi Kürdistan’la esas itibari ile sorumlu tutuyoruz. Türkiye komünist hareketine de çağrımız şudur; onlar Kürdistan komünist hareketini tanımalı, biz onları tanımalıyız ve esasta örgütlenmeliyiz. Yani İstanbul’da 4 milyon Kürt var diye orası bizim değil Türkiye komünist hareketinin sorunu olmalıdır, Malatya, Diyarbakır gibi illerdeki Türk-Türkmen işçi kardeşlerimizin sorunu da Kürdistan Komünist Partisi’nin sorunu olmalıdır diye düşünüyoruz. Ama tabi pratikte hayat böyle akmıyor. O nedenle mecburen biz de gücümüz yettiğince Türkiye cephesinde belirttiğimiz nedenlerle teşkilatı kurmak istiyoruz ama esas itibariyle kendimizi devrimci mücadelede sorumlu hissettiğimiz alan Kürdistan’dır

Kongre tarihi belli mi, nerede gerçekleşecek?

Kongre Kasım’da yapılacak, 17 Kasım’da dışa kapalı bir şekilde gerçekleştireceğiz. 13 Ekim’de Diyarbakır’da hazırlık konferansı gerçekleşecek, 17 Kasım’da da Ankara’da kongre gerçekleşecek ve partimizin ismini Kürdistan Komünist Partisi olarak değiştireceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.