SON DAKİKA

Kumun Gecesi izleyiciden tam not aldı

Bu haber 20 Ocak 2019 - 18:41 'de eklendi.

FERSUDE – Kot kumlama işçilerinin yaşadıklarını anlatan ve yönetmenliği Ali Ergül’ün üstlendiği ‘Kumun Gecesi’ Belgeseli’nin galası gerçekleşti.

DİSK’e bağlı / Dev- Yapı İş, Limter İş Sendikaları ile İSİG Meclisi ile Gazete Fersude’nin sponsorluğunda gerçekleşen galada kumla boğulup toprağa gömülen emekçilerin hikayesinin anlatıldığı “Şeva Wize (Kumun Gecesi) Belgesel’inin gösterimi Şişli’de bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu. Galaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Hüda Kaya, Oya Ersoy, Dilşat Canbaz, Musa Piroğlu, CHP Milletvekili Turan Aydoğan, Petrol-İş Sendikası Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, çok sayıda emek meslek örgütü temsilcileri ve basın çalışanları katıldı. Ayrıca etkinlikte açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in durumuna dikkat çekili.

‘FİLM TOPLUMSAL DUYARLILIĞA VURGU YAPTI’

Etkinlikte ilk olarak Limter İş Genel Başkanı Kamber Saygılı konuştu. İş cinayetlerinin sendikaların ve emekçi kurumların mücadelesi ile görünür kılındığını dile getiren Kamber, tüm bunlara rağmen meslek hastalıklarının ise görülmemeye devam ettiğini söyledi. Saygılı şöyle devam etti: İş cinayetlerine ve meslek hastalığına karşı mücadele sendika, demokratik kitle örgütleri, emekten yana siyasi partilerin en temel görevlerinden birisi olduğunu düşünüyoruz. İş cinayetlerinde mücadelemiz içiler yaşamını yitirdiğinde, Allah rahmet eylesin demeye devam ediyoruz bunu bir tık daha yukarı çıkartarak iş cinayetleri mücadelesini temel bir mücadele olarak almış değiliz. Asgari ücrete verilen tepkiyi ve mücadeleyi hala iş cinayetlerine gösteremiyoruz. Meslek hastalığı esasen zamana yayılmış ölüm anlamına geliyor. Görülmeyen ama acı çekerek ölüm. Akciğer hastalığı can çekiştirerek öldürür, bu konuda bugün galasını yapacağımız Kumun Gecesi filmi akciğer hastalığına dikkat çeken aynı zamanda bu hastalığa karşı toplumsal duyarlılığı arttırmaya çalışan bir film.

‘İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI ÖRGÜTLENELİM’

Saygılı’nın ardından ise İSİG Meclisi adına konuşma yapan Murat Çakır son üç yılda 2000 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği bilgisini vererek şöyle devam etti: Meslek hastalıkları ölümü hakkında bir verimiz yok. Her yıl binlerce arkadaşımız meslek hastalıkları sebebiyle ölüyor ancak biz onları kalp krizinden vs. gibi hastalıklardan öldüğünü kabul ediyoruz. İş cinayetlerine karşı en büyük şey örgütlenmedir. İş cinayetlerini engellemenin en temel yolu örgütlenmektir. Bu noktada hep beraber mücadele etmeliyiz.

‘TEK ÇIKIŞ ÖRGÜTLENMEK’

Çakır’dan sonra ise Disk Dev-Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ise sermayenin cezasızlık zırhıyla korunduğunu belirterek vazgeçmeyeceklerini, mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. Karabulut mücadelenin gerekliliğini her alanda vurguladıklarını ifade ederek, “İşçilerin yaşam mücadelesi örgütlenmeden oluyor. Biz örgütlülüğümüzü gerçekleştirdiğimizde iş cinayetlerini de durdururuz insani çalışma koşullarını da sağlarız. Tek çıkış yolumuz örgütlenmek” diye değerlendirmede buşundu.

‘VİDEO ÇEKEREK DİRENİYORUM’

Sendikaların ardından ise Yönetmen Ali Ergül son olarak konuşmasını gerçekleştirdi. Ergül bugün iş kazası nedeniyle yaşamını yitiren EMEP üyesi Sedat Yeşilköy’ü anarak konuşmasına başladı. Ergül, “2007 yılında başlayan bir çalışmanın belgeselini izleyeceğiz. Aslında belgesel demek pek doğru değil. Ölüm haberi. Aslında ölüm haberi bile olmayan slikozis hastalarının hayatlarını kaybettiklerini gördük. Bütün iktidarların işçileri ölüme götüren mekanizmaların aktörü olduğunu görüyoruz. Asgari ücret için kısmi olarak bile olsa yan yana gelenler neden meslek hastalıklarında yan yana gelmiyor ? Evet bugün sendikalar burada ve yeni yeni yan yana geliyoruz. İzleyeceğiniz şey çok sanatsal değil. Ben direnmeye çalışıyorum. Yapabildiğim bir şey var ve video çekerek direniyorum. Bayrampaşa’da işçiler yanarak öldürüldü, Ankara’da göçmen işçiler yanarak öldürüldü, Her gün öldürülüyoruz ve işçilerin çalışma koşullarını düzetmediğimiz sürece gazetelerde yaşayacağız” dedi. Ergül son olarak DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in açlık grevinde olduğuna dikkat çekti. Konuşmaların ardından gala belgesel gösterimi, söyleşi ve son olarak kokteyl ile devam etti.

Kumun Gecesi izleyiciden tam not aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.