SON DAKİKA

Kırbayır: Çeyrek asırda her şeyi gördüm bir tek adaleti görmedim

Bu haber 25 Mayıs 2019 - 13:45 'de eklendi.

FERSUDE – Kayıplarının bulunması ve adaletin talebiyle buluşan Cumartesi İnsanları 739. Haftasında konuşan Cemil Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayır “ Çeyrek asırda her şeyi gördüm bir tek adaleti görmedim” dedi.

Cumartesi Anneleri 739’uncu haftalarında adalet talebiyle buluştu.
Galatasaray Meydanı’nına girmeleri engellenen Cumartesi Anneleri bu hafta da kayıpları için Çukurçeşme sokakta bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) binası önünde bir araya geldi. Kayıpların fotoğraflarının taşındığı eylem polis ablukasında gerçekleşti. Uluslararası Gözaltına Kayıplar Haftasında gerçekleşen buluşma aynı zamanda Cumartesi Anneleri oturumlarının 24. Yıl dönümüydü. Cumartesi buluşmasına HDP Milletvekilleri Oya Ersoy, Gülistan Kılıç Koçyiğit, CHP’li milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Haydar Hakverdi destek verdi.

‘İNSAN İRADESİNİ YENECEK BİR SİLAH İCAT EDİLMEDİ’


Gözaltında kayıp yakını Maside Ocak, 739’ncu hafta açıklamasını okudu. Ocak, Galatasaray Meydanı’nın 40 haftadır yasaklı olmasına tepki göstererek,
“Devleti yönetenler kendi anayasalarını çiğneyerek, adaletin sesimizin duyulmaması talimatı verdi. Bunu da aşacağız. Çünkü biz bugüne yasakları aşa aşa geldik, çünkü insan iradesini bastırabilecek bir silah henüz icat edilmedi. İktidar sesimizin duyulmamasını istiyor. Türkiye demokratik talebi kriminalize ederek herkesi ülkeyi herkes için bir hukuksuzluk cehennemine dönüştürdü. Tüm baskı ve engellemelere karşı Galatasaraya kayıplarımıza, hakikate ve adalete sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Ağır hak ihlallerine itirazımızı sürdüreceğiz. Biliyoruz vazgeçmezsek eninde sonunda kötülüğe karşı iyilik, vicdan biz kazanacağız” dedi.

‘İSTEDİĞİNİZ KADAR YASAKLAYIN’


Gözaltında kaybedilen Harettin Eren’in kardeşi İkbal Eren, 24 yıl kayıpları için hukuk ve adalet mücadelesi verdiklerini söyleyerek şunları söyledi: “Sadece kayıplarımız için değil herkes için adalet dedik. 40 haftadır Galatasaray meydanı yasaklı. Siz istediğiniz kadar yasaklayın asla unutmayacağız unutturmayacağız. Biz adalet arayışımıza bir tane daha ekledik. Galatasaray meydanı için mücadele ediyoruz. Taleplerimiz karşılanıncaya kadar vazgeçmeyeceğiz.”

‘Babamı Bir Bayram Günü Kafasında 7 Kurşunla Kapımıza Bıraktılar’Yüksekova kayıpları adına konuşan Tayyip Canan,” Bugün farklı bir grubu selamlayacağım” derken şöyle devam etti: “Vicdansızlıkarı da selamlayacağım ki vicdanları sızlasın diye. Vicdansızlar biraz düşünmeli. 90’lı yıllarda bahsederken aklımıza beyaz toroslar geliyor. Asit kuyularına atıldılar, Başlarına kurşun sıkıldı. Babam geri döndüğünde başına 7 kurşunla döndü. Bir bayram günü geldi. Biz bu meydanlara bayılmıyoruz. Mücadelemiz hak hukuk mücadelesidir. Evrensel hukuk kurallarının bir an önce uygulanmasını istiyoruz. Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Katiller bulunana kadar. Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. Bizi buraya tıkmışsınız ama görüşlerimizi nereye tıkayacaksınız.”

Gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın oğlu Şerif Taşkaya ise şunları söyledi: “Bu meydanda 24 yıl kayıplarımız bulunsun faiiler yargılansın dedik. Daha kötüye gittiğimiz bu alanda basın açıklaması yaparak kayıplarımızı arıyoruz. İnsanlar karamsar, umutsuz ne yapacağını bilmiyor. Bu durumun kimseye faydası olmadı. Adalet ve barış istiyoruz.”

‘HER ŞEYİ GÖRDÜM ADALETİ GÖRMEDİM’

Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır ise sözlerine, “Yarım asırı çoktan geride bırakmış bir insan olarak” diye başladı: “Saatlerce postanede bekleyip kayıp bir cep telefonunu gördüm. Adliyelerde ağaç ahşaplı hakimler gördüm. Adalet saraylarını gördüm, sürgünler gördüm zorunlu ikametler yaşadım. İnsanları zindana gönderdiklerini gördüm. Gördüm gördüm, gördüm… Her şeyi gördüm adaleti göremedim. Eğer adalet olsaydı 24 yıldır adaletin tecellisi adına hukukun üstünlüğü içim Galatasaray meydanını kendimize mücadele mekanı kurduk. Analarımızın aramızdan ayırdığımız musallat taşıydı Galatasaray meydanı. Onlara söz verdik, bu mücadeleyi bu alanda sürdüreceğiz diye. Galatasaray bizim için olmazsa olmaz.Bir an önce dünya kamuoyuna sesimizi duyurmak adına Galatasaray meydanının açılması ısrarımızdır. ”

‘AİLEMİZ BÜYÜDÜ…’

Son olarak gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak konuştu. Ocak şunları söyledi: “Babam Galatasaray meydanına insanlara seslenmişti. Ben oğlun için adalet istiyorum dedi. O gün bugündür biz bu meydanlarda kayıplarımız için hak için çığlığımızı dillendiriyoruz. Ailemiz büyüdü. Edirne’den Kars’a Diyarbakır’dan İzmir’e kadar birçok dostumuz oldu ama haklardan mahrum kaldık. Anneler 2000’li yıllardan sonra çoğalmadı ama hukuksuzluklar çığ gibi büyüyor. Sesimiz kesilmek isteniyor. Adalet aramaya devam edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.