SON DAKİKA

Kemal Göksoy: İşçiler, akşam yattığında sabah ne ile karşılaşacağı kaygısını taşıyor

Bu haber 05 Kasım 2018 - 20:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

FERSUDE – Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’e bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri (Genel-İş) Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ile belediye işçilerinin son durumu ve yaklaşan yerel seçimler öncesi kayyumları ve örgütlenme çalışmalarını konuştuk.

Gazete Fersude Emek Söyleşilerinin konuğu Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy

Taşerona kadro meselesin tamamen bir aldatmacadan ibaret olduğunu vurgulayan Göksoy, “Biz DİSK Genel İş Sendikası olarak yıllardan beridir tüm taşeron çalışanlara koşulsuz şartsız kadro talep ediyorduk ve şimdide aynı talep de ısrarlıyız” diyor.

‘Sokakta hak kazanmayı esas almalıyız’

Önümüzde yerel seçim süreci var. Partilerin bu süreçte vaatleri işçileri çıkarıp kendi yandaşını almak şeklinde oluyor. Genel-İş olarak ne tür önlemler alıyorsunuz?

Her seçim döneminde gerek yerel gerekse genel seçimlerde bu tür vaatleri siyasi parti ve adayları verir. Bu toplumsal bir yaradır aynı zamanda ülkeyi yönetenlerin iktidarın ayıbıdır.

Çalışan işçiler hangi kurumda olursa olsun birinci kimliği emekçi kimliğidir ve bunu öne çıkarmalıdır. Bu kimliğinden önce siyasi kimliği ile öne çıktığında işçiler arasında ciddi bir ayrışma yaşanıyor. Bu ayrışma karşıtlığa dönüşüyor ve işçiler arasında tehlikeli ancak işveren ve siyasetçiler açısından fırsata çevrilecek bir ortam yaratıyor.

Biz sendika olarak öncelikle bu duruma karşı üyelerimizin birlik, bütünlük ve ortak mücadele hattında yer almalarını örmeye-örgütlemeye çaba gösteriyoruz. Bunu başaramazsak iktidar demokratik olmayan ve işçiden değil, işverenden yana yaptığı yasal düzenlemelerle zaten işverenin elini güçlendirip işçilerin kaderini işverenin iki dudağı arasına bırakabiliyor. Bu keyfiyeti ortadan kaldırmak için tüm emekten-demokrasiden yana güçlerle ortak hareket ederek bu keyfiyeti geri çevirebiliriz. 15-16 Haziran 1970 işçi direnişlerini yeniden canlandırmak, sokakta hak kazanmayı esas almak en örnek önlemdir ve biz sendika olarak bu önlemler yola çıkacağız.

Çok uzun bir süredir taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesi konuşulurken bir anda taşeron işçileri belediye şirketlerine geçirildi. Bu durum işçilerin hakları noktasında nasıl bir değişim yarattı?

Kadro meselesi tamamen bir aldatmacadan ibarettir. Biz DİSK Genel İş Sendikası olarak yıllardan beridir tüm taşeron çalışanlara koşulsuz şartsız kadro talep ediyorduk ve şimdide aynı talep de ısrarlıyız. Belediye iktisadi teşekkülleri sadece şirket isminin değişmesidir. Kadro değil çünkü işçilerin özlük, sosyal ve ekonomik haklarında bir değişiklik olmamıştır. Aynı işyerinde aynı işi yapmasına rağmen arada hak ve ücret farkı vardır. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olmasına rağmen bu haksız-hukuksuz uygulama devam etmektedir. DİSK olarak ekim ayı başından beri Direnişçi Kampanyası adı altında ülkenin dört tarafında, örgütlü olduğumuz her yerde, sokaklarda, bunun mücadelesini veriyoruz.

Belediye şirketine geçişte kaç tane taşeron işçisi mağdur oldu. Sorunun çözümü için neler yapıldı?

Belediye şirketlerine geçişlerde Mersin’de çoğunlukla Akdeniz Kayyum Belediyesinde olmak üzere 167 işçi işinden edilmiştir. Sorunun çözümüne yönelik basın açıklaması, eylem-etkinlik yapılmış, son olarak hukukî mücadele başlatılmıştır. Hukuki mücadelede açılan davalar sonuçlanmaya başlamış, gelen karalar sonucunda işçiler özlük hakları ile işe iade hakkını kazanmaya başlamıştır.

İşçiler, akşam yattığında sabah ne ile karşılaşacağı kaygısını taşıyor

Temel belediyecilik faaliyetlerini yapan bu işçilerin güvencesiz çalışması performanslarında ve yaşam kalitelerinde nasıl bir sonuç yaratıyor?

DİSK Genel İş Sendikası, her alanda kurallı, güvenceli, kadrolu çalışma koşullarını savunmaktadır. İşçiler, akşam yattığında sabah ne ile karşılaşacağı kaygısını taşıdığı için psikolojik olarak işe adapte olmakta zorlanıyor. İşçilerin verimli olabilmesi kurallı, güvenceli bir işin yanı sıra, insanca yaşanabilir bir ücretin de alınmasından geçer. Bu, yaşam kalitesini ve işyerindeki çalışmasında verimliliği de artırır.

Mersin’de Akdeniz Belediyesine kayyum atandı. Orada işçilerin temel haklarında nasıl bir değişim oldu?

Akdeniz Belediyesinde Kayyum atanması ile işçilerin çeşitli gerekçelerle terörize edilerek KHK ile işten atılmaları, en önemli değişim oldu. Bunun yanında belediyede özellikle taşeron işçilerin geçişlerinde hak gaspları yaşanmıştır. Bu gasplar arasında yemek paralarının düşürülmesinin yanı sıra, toplu iş sözleşmesinden doğan ve Yüksek Hakem Kararları ile kazanılan haklar, işçilere ödenmemiştir. Mahkeme yolu ile bile olsa alınacak olan bu haklar Kayyum tarafından ısrarla ödenmemeye devam edilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.