SON DAKİKA

Kadınlar Rabia Naz için 45 ilde eylem yaptı

Bu haber 13 Nisan 2019 - 21:50 'de eklendi.

Şüpheli çocuk ölümleriyle ilgili istatistik verileri paylaşan Gülsüm Kav, oranın yüz binde 0,003 olduğunu açıkladı.

FERSUDE – Kadın Meclisleri, geçtiğimiz yıl şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren ve babasının gayreti sonucu ölümüyle ilgili çarpıcı gerçeklere ulaşılan Rabia Naz Vatan için 45 ilde eş zamanlı olarak sokaklara çıktı.

İstanbul’da Kadıköy/Khalkedon Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda kadın, Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istedi. “Gerçekler açığa çıkarılsın. Rabia Naz için adalet” yazılı pankart açan kadınlar, çok sayıda “Rabia Naz’a adalet” yazılı ve Rabia Naz’ın fotoğrafının bulunduğu dövizler de taşıdı.

Basın açıklamasını Dilber Sünnetçioğlu okudu. Rabia Naz için adalet kampanyasına destek verenlere ve alanda bulunan kadınlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan  Sünnetçioğlu, “Rabia Naz’a ne oldu?” sorusunu bugün Türkiye’nin dört bir yanındaki meydanlardan sorduklarını belirtti. Dün Rabia Naz’ın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirişinin birinci yılı olduğunu hatırlatan Sünnetçioğlu, “Rabia Naz’ın intihar ettiğini ileri sürdüler, ölümünün üzerini kapatmaya çalıştılar. Koskocaman bir yıl boyunca ne oldu? Rabia Naz’ın ölümünü aydınlatmak için ne yapıldı?” dedi.

“BABA ŞABAN VATAN BİR ADLİ TIP UZMANI, SAVCI GİBİ ÇOCUĞUNUN ÖLÜMÜNÜ ARAŞTIRIYOR”

Hacettepe Üniversitesi’nin verdiği Adli Tıp Raporu’nda ölümün yüksekten düşme değil ‘bedensel travma’ sonucu gerçekleştiğinin ispatlandığını vurgulayan Sünnetçioğlu, şöyle devam etti:

“Ancak Rabia Naz’a çarpan arabanın kime ait olduğu dahi araştırılmıyor. Kamera kayıtları siliniyor. Olay yeri inceleme yeterince yapılmamış, görgü tanıklarının isimleri bilinirken, ifadelerine dahi başvurulmuyor. Baba Şaban Vatan; bir adli tıp uzmanı, polis, savcı gibi çocuğunun ölümünü araştırıyor. Delil toplamaya çalışıyor ama Rabia Naz’a çarpan arabanın sahibi bir türlü araştırılmıyor.”

“MİLYONLARI DA MI AKIL HASTANESİNE KAPATACAKSINIZ?”

11 yaşında hayata bağlı bir çocuğun intihar edemeyeceğini söyleyen Sünnetçioğlu, eski AKP’li belediye başkanının yeğeninin, Rabia Naz’a arabayla çarparak öldürmesi konumunda şüpheli durumda olduğunun altını çizerek kendisinin İçişleri, Adalet Bakanlıklarınca korunduğunun iddia edildiğini dile getirdi. Baba Vatan Şaban’ın şikayet üzerine gözetim altına alınmaya çalışıldığını da aktaran Sünnetçioğlu, şunları kaydetti:

“1 yıldır dosyayı incelemeye almayan kurumlar; babanın akıl sağlığı ile ilgili bir başvuruyu hemen işleme koyuyorlar. Bir günde hem savcılık, hem mahkeme Şaban Vatan’a yaptığı paylaşımları soruyor. Ve hızla akıl sağlığının yerinde olmadığına karar veriliyor. Şaban Vatan’ı ‘akıl sağlığı yerinde değil’ diyerek hastaneye kapatmaya çalışanlar şunu duysun: Biz de aynı soruyu tekrar tekrar soracağız, ‘Rabia Naz’a ne oldu?’ Tüm toplumu, milyonları da mı hastaneye kapatacaksınız?”

“BAŞKA RABİA NAZLAR OLMASIN DİYE…”

Vatan ailesinin bu mücadelede asla yalnız olmadığını ifade eden Sünnetçioğlu, “Siyasi gücü ve parayı arkasına alarak failleri aklamaya çalışanların karşısında adalet isteyen milyonlarız biz.” dedi. Giresun Cumhuriyet Başsavcısı’nın Rabia Naz Vatan ile ilgili açıklama yaparken ‘cinayet’ ifadesini ağzından kaçırmasına da değinen Sünnetçioğlu, şu ifadelerle açıklamayı sonlandırdı:

“1 yıldır kılını kıpırdatmayanlar, mücadelemizle nasıl HSK inceleme başlattıysa, nasıl tanıkların ifadesinin alınmasına karar verildiyse tüm gerçeği açığa çıkartmak zorundalar. Rabia Naz’ın ölümündeki tüm gerçekler açığa çıkıp, adalet sağlanana kadar durmayacağız!  Bu mücadele sadece Rabia Naz için değil bir daha asla bu ülkede başka Rabia Nazlar olmasın diyedir. Yapılması gereken bellidir: Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Toplum artık gerçeği açığa çıkarmanızı, failleri yakalamanızı ve adaleti bekliyor.”

“KIZ ÇOCUKLARINDA İNTİHAR ORANI YÜZ BİNDE 0,003”

Açıklamanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav söz aldı. Türkiye’de ilk defa ‘şüpheli çocuk ölümü’ olgusunun ortaya çıktığını dile getiren Kav, daha önce Eylül için Yağmur için buluştuklarını belirterek “O zamanlarda kamu ve devlet görevini yapıyordu. Şimdi tam tersine konunun üzerine gidileceği yerde üzerini örtmeye çalışıyorlar” dedi. Rabia Naz’ın intihar ettiğine kendilerini inandırmaya çalışıldığını ifade ederek buna itiraz ettiklerini kaydeden Kav, şöyle devam etti:

“Eynesil halkının duruşu ‘Bu toplumda böyle bir çöküşe, çocuklarımızın öldürülmesine asla izin vermeyeceğiz’ anlamına geliyor. Rabia Naz’ın yüzüne bakınca da intihar etmemiş olduğunun gayet açık olduğunu görüyoruz. Çocukta intihar olgusuna mesleki olarak da bakmak istedim. Kız çocuklarında oran yüz binde 0,003. O kadar nadir görülüyor ki. Görülürse belki erkek çocuklarında, o da ergenlikten sonra ve sınav dönemi ya da ailede başka sorunlar olduğu durumlarda görülüyor.”

“BİR KERE DE BİZ SOKAKLARA DÖKÜLMEDEN GEREKENLERİ YAPIN”

Bundan sonra hiçbir çocuk ölümü vakasında 1 sene beklenilmesine izin vermemeleri gerektiğini söyleyen Kav, “Eğer intihar olmadığını ağızlarından kaçırıyorlarsa gerçeği de ortaya çıkarmak ve faili bulmak zorundalar.” dedi. Şüpheli kimsenin gözaltına alınmamasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Kav, bunu Münevver Karabulut cinayetiyle benzeterek şunları söyledi:

“Aylarca o fail saklanmıştı. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Biz böyle sokaklara çıkıyoruz ya hani; bir kere de biz bir şeyler yapmadan gerekenlerin yapılmasını istiyoruz. O kadar acıya rağmen başka çocukları da düşünerek ‘Okuldaki anma töreninden sonra çocuklar duygulanıyorlar, minik kardeşlerimiz gözyaşı döküyorlar. Çocuklara gözyaşı döktürdüler’ diyen baba Şaban Vatan’a saygı duyuyorum. İşte bir ebeveyn böyle olmalıdır. Biz HSK açıklamasından sonra süreci çok yakından takip edeceğiz. Hiç kimse hakkını arayan bir yurttaşı zorla hastaneye yatıramaz. Bu hukuksuzdur, hukuka uydurulduğunda da etik dışıdır. İnsanlık onuruna dayanarak gerçekleri ortaya çıkaracağız. Çocuklar öldürülmesin diye mücadelemizi büyüteceğiz.”

Açıklamanın ardından “Çocuklar öldürülmesin istiyoruz”, “Rabia Naz için adalet istiyoruz”, “Başka Rabia Nazlar olmayacak” sloganlarıyla eylem sona erdi.

Haber: Emre Orman / Gazete TAMAM

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.