SON DAKİKA

İSİG Meclisi: İş cinayetinin yaşandığı vincin yaşam hatları yok

Bu haber 05 Nisan 2019 - 13:58 'de eklendi.

İzmir Karabağlar’daki kentsel dönüşüm alanındaki kule vinçte yaşanan iş cinayeti raporu, vincin eski ve yaşam hatlarının olmadığını ortaya koydu.

FERSUDE – İzmir Karabağlar’daki kentsel dönüşüm alanındaki kule vinçte yaşanan işçi cinayeti ile ilgili rapor yayınlayan İSİG İzmir Meclisi Girişimi vincin eski olduğunu ve yaşam hatlarının olmadığını açıkladı.

İşçi Sağlığı ve Güvenliği İzmir Meclis Girişimi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karabağlar Uzundere Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesi şantiyesinde 24 Mart Pazar günü yaşanan iş cinayeti ile ilgili rapor düzenledi. İhaleyi alan Folkart İnşaat tarafından yapımı devam eden inşaat alandaki kule vinçten düşen 50 yaşındaki Ali Ekber Dinç isimli işçi yaşamını yitirmişti. Raporda şantiyede yaşanan işçi cinayetinin arkasındaki ihmaller anlatıldı.

İzmir İSİG Meclisi tarafından yayımlanan rapor şöyle:

İzmir Uzundere’de Kentsel Dönüşüm Projesinde
Kule Vinci Bakım İşçisinin Uğradığı İş Cinayetine Dair Rapor


İşin Adı:İzmir Büyükşehir Belediyesi Karabağlar Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etap
Ana Yüklenici Şirket: Folkart İnşaat
Kaza Tarihi: 24 Mart 2019 Pazar 17:00
Kaza Yeri: Karabağlar İlçesi Uzundere Mahallesi
Cinayet Kurbanı: Ali Ekber Dinç, 50 yaşında
Kaynak: Olay esnasında bulunan tanıklar ve İMO teknik görüş

Yapılan görüşmeler ve gözlem: Olayın tanıkları ile yapılan görüşmelerde; söz konusu iş cinayetinin kule vincin şaryo sepetinde halat değiştirildiği sırada meydana geldiğinin bilgisi alındı. (Kule vinçlerin bomların üzerinde, troley (şaryo) (kanca arabası) adı verilen makaralı bir sistemle yükün ileri ve geri hareketinin sağlandığı bir bölüm mevcuttur)

Sepet halatının koptuğu, eski, paslı ya da arızalı olması sebebiyle makinayı durdurmaya yarayan fren sisteminin çalışmadığı, halatın kopması sonucu hızla kule vincin gövdesine çarptığı, çarpma sonucu sepetin ve korkuluğun kırıldığı, emniyet kemerinin kırılan korkuluğa bağlı olması sebebiyle boşa çıktığı ve çarpma etkisi ile fırlayarak 30 metreden düştüğü belirtilmektedir.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği önlemleri ile ilgili eksiklikler: Organizasyon planının bulunmadığı ve plana göre iş denetimi/kontrolünün yapılmadığı düşünülmektedir.

Söz konusu kazada kullanılan kule vincin eski olduğu yaşam hatlarının (emniyet kemerinin ucuna takılan düşmeyi önleyici halat) bulunmadığı, muhtemelen bu nedenle de emniyet kemerinin yanlış noktaya (yani sepetin korkuluğuna bağlanmış olması) takıldığı kesin. Emniyet kemerinin kim tarafından yanlış noktaya takıldığı belirsiz ancak kontrol edilmediği kesin. Ayrıca yeterli dayanıma sahip olmayan halatların kullanıldığı sonuç olarak düzenli bakım onarım yapılmadığı ve kontrol eksikliği nedeniyle iş cinayetinin meydana geldiği söylenebilir.

Öncelikle bakım operatörü Ali Ekber Dinçer’in ailesine, işçi arkadaşlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı, sabır ve metanet diliyoruz. İzmir İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi Girişimi olarak yaşanan iş cinayetinin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Burada yaşanan iş cinayetinin sorumlusu İzmir Büyükşehir Belediyesi, Folkart AŞ ve var olan diğer taşeron şirketlerdir.

Sermaye daha fazla kar ve düşük maliyet için işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almamayı, devletse denetlememeyi tercih ediyor. Periyodik kontrollerin yapılması ve Çalışma ve Aile Bakanlığı iş müfettişlerinin gerekli ve yeterli denetimleri yapması gerekirken; bu iş cinayetlerine göz yumulmaktadır. Eski, ömrünü tamamlamış, bakımsız kule vinçlerin kullanımına izin verilmektedir.

Önerilerimiz:
-Kule vinçlerin kurulumundan, işletilmesine kadar tüm aşamalarında; uzman ve sertifikalı mühendislerin görevlendirilmeli, Makine Mühendisleri Odasının bu süreçte denetim hakkı olmalı
– Periyodik kontroller düzenli olarak yapılmalı
– Tüm işyerlerinin, o işyerinde ücretli olarak çalışanlar tarafından seçilen ve geri alınabilen, ücretleri sigorta tarafından ödenen, işyeri hekimleri ve iş müfettişleri tarafından denetlenmeli

İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Girişimi olarak; işçilerin örgütlenmesine, bilinçlenmesine, sendikalaşmasına ve bundan dolayı –örgütsüz ve güvencesiz kalmasına neden olan sermaye ve devlet iş cinayetlerinin tek sorumlusu oldığunu ve işçilerin kaza görüntüsü aslında cinayete kurban gittiğini bir kez daha vurguluyoruz. Bu nedenle İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Girişimi olarak işçi kardeşlerimizi öncelikle sendikalaşmaya ve işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri için tüm sınıf kardeşleriyle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.


İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Girişimi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.