SON DAKİKA

HDP, Nupelda ve Ayaz’ın ölümünü meclis gündemine taşıdı

Bu haber 18 Temmuz 2019 - 13:35 'de eklendi.

FERSUDE – HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Dersim’de yaşamını yitiren Ayaz (8), Nupelda (4) Güloğlu kardeşlerin ölümüne sebep olan mayın patlamasını meclis gündemine taşıdı.

Geçtiğimiz günlerde Dersim’de mayın patlaması sonucu Ayaz (8), Nupelda (4) Güloğlu kardeşler yaşamlarını yitirmişti. HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, durumu meclis gündemine taşıyıp, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için bir soru önergesi verdi.

Türkiye’de askeri mühimmatların köylerde hatta şehirlerde neden olduğu çocuk ölümleri sayısı bini aşmıştır. Türkiye, Ottowa Sözleşmesi’ni 2003 yılında imzalamış ve 2004 yılında da taraf devlet olmuştur. Buna göre Türkiye, 2008 yılı 1 Mart’ına kadar stoklarındaki mayınları imha etme ve 2014 yılına kadar da toprağa döşeli mayınları temizleme, mağdur ailelere yardım konusunda da gerekli adımları atma taahhüdünde bulunmuştur. Ancak Türkiye topraklarında halen 1 milyona yakın patlamaya hazır mayın olduğu ifade edilmektedir.

Ayrıca kolluk kuvvetinin neden olduğu çocuk ölüm sayısı ise giderek artmaktadır. Diyarbakır İHD’nin hazırladığı “2012 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kapsayan Çocukların Yaşam Haklarına Yönelik İhlal Raporu’nda;  1988-2013 yılları arasındaki dönemde çatışmalı süreç nedeniyle 569 çocuğun yaşamını yitirdiğini tespit etmiştir.

Askeri zırhlı araçların neden olduğu çocuk ölümlerin sayısı da oldukça fazladır. En son 2017’de Şırnak’ın Silopi ilçesi Karşıyaka Mahallesi’nde zırhlı polis aracı, Mesut Yıldırım isimli bir yurttaşın evinin içine girerek yataklarında uyuyan 6-7 yaşlarında Muhammet ve Furkan kardeşleri ezerek öldürmüştür.  Benzer bir olay Siirt’e yaşanmış, 6 yaşındaki kız çocuğu Felek Batur tonlarca ağırlıktaki bir zırhlı aracın altında kalarak can vermiştir.” denilen önergede, Soylu’nun cevaplaması için şu sorular soruldu

1-15 Temmuz 2019 tarihinde Dersim’in Ovacık ilçesinde meydana gelen patlamada Ayaz Nupelda Güloğlu kardeşlerin ölümüne neden olan patlayıcı türü nedir? Olayla ilgili adli inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır?

2-Ayaz ve Nupelda Güloğlu kardeşlerin otopsi raporunda patlayıcı ile ilgili hangi bulgulara ulaşılmıştır? Bu patlayıcı türü nedir?

3-Askeri mühimmatların neden olduğu çocuk ölümleri ve yaralanması sayısı kaçtır? Son 17 yılda kaç çocuk çatışmalı süreçten kaynaklı yaşamını yitirmiştir?

4-Mayın patlamaları sonucu mağdur olan ailelere ve yaralılara ne gibi yardımlar yapılmıştır?

5-Ottowa Sözleşmesi’ne göre Türkiye, stoklarındaki mayınları imha etme yükümlüğünü üstlenmiştir. Buna göre; sözleşme yükümlülükleri yerine getirilmiş midir? Getirilmişse; şimdiye kadar stoklarda ne kadar mayın imha edilmiştir? İmha edilmeyen mayınlar var mıdır?

6-Türkiye topraklarında mayınlı alan ne kadardır? Mayınlı alanların yoğun olduğu bölgeler nerelerdir? Mayınlı bölgeleri temizlemek için bir çalışmanız var mıdır?

7-2014 – 2019 yılları arasında temizlenen mayınlı alan var mıdır? Varsa buralar nerelerdir? Temizlenen yerlerde tekrar mayın veya başka patlayıcı madde yerleştirilmiş midir?

8-Türkiye topraklarında halen 1 milyona yakın patlamaya hazır mayın olduğu iddia edilmektedir. Bu sayı doğru mudur?  Doğruysa bu mayınlı bölgeler nerelerdir?

9-Çatışmalı süreçten kaynaklı yaşamını yitiren çocuk sayısı kaçtır? Yaşamını yitiren çocukların yaşı, cinsiyeti ve ölüm nedenleri nedir?

10-Son 17 yılda kolluk güçlerinin ateşli silahı sonucu kaç çocuk yaşamanı yitirmiş,  kaçı yaralanmıştır? Bu çocukların yaş ve cinsiyeti nedir?

11-Toplumsal gösteri ve yürüyüşlerde kolluk güçlerinin orantısız güç kullanması sonucu ölen ve yaralan çocuk sayısı kaçtır? Bu çocukların yaş ve cinsiyet ve ölüm nedenleri nedir?

12-Askeri zırhlı araçların sebep olduğu çocuk ölümleri sayısı kaçtır? Bu çocukların yaş ve cinsiyetleri nedir?

13-2002- 2017 yılları arasında kolluk güçlerinin neden olduğu çocuk ölümleri ile ilgili kaç soruşturma açılmıştır? Soruşturmalar sonucunda doğrudan, dolaylı ve ihmali olan kolluk kuvvetlerin kaçı tutuklanmış,  kaçı ceza almış ve kaçı serbest bırakılmıştır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.