SON DAKİKA

HDP, Grup Yorum üzerindeki baskıların araştırılması için meclis komisyonu kurulmasını istedi

Bu haber 11 Temmuz 2019 - 16:07 'de eklendi.

FERSUDE – HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, üzerindeki baskılar ve konser yasaklarından dolayı açlık grevinde olan Grup Yorum üyelerinin durumunun araştırılması için meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Üyelerinin bazıları tutuklu, bazıları sürgünde olan, konserleri yasaklanan ve bu baskıların kaldırılması için açlık grevinde olan Grup Yorum üyelerinin durumu, HDP milletvekili Meral Danış Beştaş tarafından meclis gündemine getirildi.

Beştaş, Grup Yorum üzerinkei baskıların araştırılması için bir komisyon kurulması başvurusunda bulundu.

Başvurunun tam metni şöyle:

Kamuoyunda yer aldığı ve aileler tarafından aktarıldığı üzere konserleri yasaklanan ve gözaltına alınan, ardından da tutuklanan Grup Yorum adlı muhalif müzik grubunun üyeleri bulundukları cezaevlerinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlamıştır. Konserleri ve çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi sürekli basılan ve her konser sonrası gözaltına alınan grup üyeleri hakkında açılmış olan sayısız dava olduğu bilinmektedir. 

Grup üyelerinden Bahar Kurt hâlihazırda Burhaniye Cezaevi’nde olup açlık grevinin 23 üncü; Barış Yüksel ile İbrahim Gökçek Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde olup Barış Yüksel 17 inci, İbrahim Gökçek 16 ıncı ve Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Helin Bölek ise açlık grevinin 15 inci günündedir. Cezaevinde açlık grevinde olanların tüketmesi gereken türden şekerin kantinde bulunmadığı; vitamin, limon ve sair sıvı gıdaların yeterli olmadığı bilinmektedir. Bu durumun aileleri büyük bir endişeye sürüklediği şüphesizdir. Açlık grevinin süresiz-dönüşümsüz olması da bu endişeleri artırmaktadır. Helin Bölek’in kapısı olmayan bir tuvaleti olan ve elektrik verilmeyen bir hücrede tek başına tutulması büyük bir hak ihlalidir.

Grup Yorum üyelerini açlık grevine sevk eden nedenler de tamamen insani talepler olup karşılanması demokrasi ve insan hakları açısından önem arz etmektedir. Zira Grup Yorum üyeleri sanatsal çalışmalar yürütmekte ve konserleri, albümleri binlerce hatta milyonlarca yurttaş tarafından takip edilmektedir. Kişilerin sanat üretmesinin, konser vermesinin hayatın olağan akışı içerisinde suç teşkil etmediği açıktır, bunu suç olarak tanımlayan bir yasal düzenleme de yoktur. Yine sanatçının kendi fikirlerini sanatına yansıtıyor olmasının, muhalif bir duruş sergilemesinin de bir suç değil, düşünceyi ifade etme biçimi olarak kabulü gerekir. Nitekim bu durum, dünya ölçeğinde de bu şekildedir.

Barışçıl bir eylem türü olan “açlık grevi”; düşünceyi açıklama ve yaymanın meşru yollarından birisi olarak kabul görmektedir. Açlık grevi yapan kişi ya da kişiler düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim dışındaki bir yolla, tek başlarına veya toplu şekilde açıklamakta ve bu yöntemle yaymaktadırlar. Halihazırda açlık grevinde olanların talepleri ise son derece meşru talepler olup;
konserlerinin ve kültür merkezlerinin basılmaması, konserlerinin yasaklanmaması, sanatlarıyla düşünceyi ifade haklarını kullanmalarının suç olarak görülmemesi şeklindedir. Bu çerçevede bu eylemlilik türü “düşünceyi açıklama ve yayma” hürriyeti kapsamında Anayasa’nın 26 ıncı maddesinde anlamını bulmaktadır. Türkiye’de geçmişte de benzerleri gerçekleştirilen açlık grevlerinde dile getirilen talepler, cezaevlerinde tecrit, tek tip elbise, savunma hakkının engellenmesi, kötü muamelenin önlenmesi gibi son derece insani talepler olmuştur. Açlık grevlerinde, devletin yaşatma sorumluluğu birinci planda olduğundan; açlık grevlerinde dile getirilen talepleri değerlendirmek ve buna göre koşulları iyileştirmek de devletin görev ve sorumluluk alanına girmektedir. Açıklamış olduğum hususlar doğrudan Komisyonun ilgi alanında olup parlamento çatısı altında sorunları ele almak ve derhal çözüm üretmek halk iradesinin temsilinin vermiş olduğu önemli bir sorumluluktur

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.