SON DAKİKA

Hayatı tütünsüz yaşayın!

Bu haber 01 Haziran 2019 - 23:01 'de eklendi.

Fersude- Dilan Eray

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi, Antalya Bağımlılıkla Mücadele Teknik Kurul Üyesi,  Gürsel Yurtbahar, Antalya’nın kapalı alanlarda sigara içilmemesi yasağına uyan sayılı kentlerden olduğunu belirterek, başta kent idarecilerinin sigara kullanmadığını söyledi. Yurtbahar, sigara içen kişilerin tıbbi destek alarak sigarayı bırakabileceklerini anlatarak, sigara içen kişinin sorunun temeline inip, başarıya da temelde ulaşılması gerektiğini aktardı

Her yıl 31 Mayıs’ta kutlanan Dünya Tütünsüz Günü vesilesi ile Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi, Antalya Bağımlılıkla Mücadele Teknik Kurul Üyesi, Gürsel Yurtbahar önemli bilgiler aktardı. Yurtbahar, sigara izmaritinin bile doğada 10 yılda kaybolduğuna dikkat çekerek, evlenecek çiftlerin evlilik öncesi belirli testlere tabii tutulup, olası hastalıklar konusunda uyarılması gerektiğini, bunun da gelecek nesillere faydalı olacağını belirtti.

Tek tip sigara paketi uygulaması

Tütün maddesinin dünyada hiçbir hayvan tarafından tüketilmediğini ama insanların neden içtiğini anlamadığını belirten Yurtbahar, “Bu sebepten ötürü, sigara içmiyorum. Tütün kullanımını da bağımlılık olarak nitelendiriyorum. Tütün bağımlılığı bir hastalıktır. Bizim görevimiz de bu kişilere yardımcı olmak” dedi. Derneğin amaçlarından bahseden Yurtbahar, “Tütün kullanma yaşının yukarı doğru çekilmesi ve pasif içicileri korumak. Bunda da büyük başarılar elde ettik. Sigarada tek tip paket uygulaması dünyada kabul edildi ve uygulanmaya başlandı. Türkiye’de başlayacak. Sağlık Bakanlığı Genelgesi’ni bekliyoruz” dedi.

Sorunun temeline inin

1985 yılından beri, tütün kullanımına karşı mücadele ettiğini belirten Yurtbahar, “Sigarayı bırakmak isteyenlere de yardımcı oluyoruz. Antalya’daki bütün hastanelerde sigara bırakma merkezleri var. Sigara bırakma ilaçlarının ücretsiz olarak verilmesini sağladık. Bu ilaçlar sigara içen insanlar için faydalı. Bağımlı olan insanlara tıbbi yardım lazım. Onun için de polikliniklerden destek almaları faydalı olacaktır. Öncelikle sigara içenlerin neden sigara içmeye başladığına odaklanmamız lazım. Hangi eksikliğini sigara içerken yok etmeye çalışıyor. Sorunun temeline inip, başarıya da temelde ulaşılması lazım” ifadelerine yer verdi.

Yeşil detektör uygulaması

Antalya’nın 5727 Sayılı Kanun’un uygulanmasında başkent olduğunu söyleyen Yurtbahar, “Başta kent idarecileri sigara kullanmıyor. İkinci olarak da ticari amacı toplum sağlığından daha önemli olan yerler dışındaki yerler, sigara konusunda çok hassas. Mekânlarında sigara içiren yerler için de ekiplerimiz var. Bunlar 24 saat geziyorlar. Bir ihbar gelince hemen değerlendiriyorlar. Ayrıca yeşil detektör diye bir uygulama var. Bunu telefona indirdiğiniz zaman, kapalı ortamda tütün içiliyorsa, düğmeye basıyorsunuz. Böylelikle bulunduğunuz ortamı merkeze bildiriyor. Ama kullanıcıyı bildirmiyor. Merkezlerdeki de bulunduğu ortama 2 saat içerisinde o konuma gidip, gerekli önlemi alıyor”  bilgisini verdi.

İzmaritler 10 yılda kayboluyor

Sigara içenlerin tütün izmaritlerini çevreye attığını kaydeden Yurtbahar, “Çevreye atılan izmaritler doğada 10 yılda yok oluyor. İzmaritler, bin litrelik suyu kirletir. Bu izmaritteki 4 bin tane zehir ile sigarayı içen kişide bulunan hastalıkları biz topraktan ve sudan geri alıyoruz. Yere izmarit atmanın 75 lira cezası var. Ama cezayı uygulamada çok başarılı değiller. Belediye zabıtası ceza keserse eğer cezayı uygulamak zorundalar. İnsanlar yerde gördükleri izmaritlerin bize zararı yok diye sesini çıkarmıyor. Ama o izmaritler topraktan ve sudan hastalık olarak geri geliyor. Ben de diyorum ki tütün kullananlara, havamızı, toprağımızı, suyumuzu kirlettiniz. Bizim geleceğimizi yok ettiniz. Bu kadarına hakkınız var mı?” diyerek insanların haklarına sahip olması gerektiğini vurguladı.

Antalya’da tütün tüketimi çok yüksek

Pazarlarda ve tütün dükkânlarında, içinde ne olduğu belirsiz tütün ürünlerinin satıldığını ve bunun için Vali Münir Karaloğlu’na gerekli öneriyi sunduğunu anlatan Yurtbahar, “5727 Sayılı Kanun’da satış yok yasağı var. Ama tütün endüstrisi çok geniş çapta çalışıyor. Nerede boşluk olursa onu değerlendiriyor. Diğer illere göre Antalya’da tütün satış yerleri çok fazla. Isıtılmış tütün üretimi ve tüketimi yasak olmasına rağmen, Antalya’da üretim yeri yakalandı. Türkiye’de yasak bu durum. Eğer yanınızda biri ısıtılmış tütün içiyorsa, onu şikâyet edebilirsiniz” bilgisini verdi.

Çiftlere test yapılsın

Tütün Eylem Planı’nın ilgili maddesine göre, 2019 yılından itibaren, tüp bebeklerin parasını devletin vermeyeceğini aktaran Yurtbahar, “Devlet normalde 4 kere tüp bebek hakkı veriyor. Ama anne tütün kullanıyorsa, o hakkı da vermeyecek. Yine Tütün Eylem Planı kapsamında, hamile olan ama tütün kullanan annelere isteklendirme anlamında destek olunuyor. Benim şahsi önerim de yeni evlenen çiftlere, kan tahlili yapılmalı. Çiftlerin tütün kontrolü yapılsın. Eğer tütün kullanıyorsa onları uyaralım. Eğer çocuk düşünüyorsanız ileride sağlıkla alakalı kısıtlamalarınız olabilir bilgisini verelim. En baştan uyaralım. İleride çift çocuk sahibi olmak istiyorsa, biz sana kısıtlama getirdik diye tokat atmayalım. Bu benim getireceğim yeni bir öneri” dedi. Bebeğin sevgi ve oksijenle büyüdüğünü söyleyen Yurtbahar, insanların tütün kullanarak, oksijeni yok ettiğini, çocuklarını öperek de dudaklarındaki 4 bin tane zehiri çocuğa bulaştırdığını belirterek, “Sonra da çocuğumuzu seviyoruz diyoruz. Bütün insanlar sevgi ve oksijenle yaşar. Bunlar olmadan yaşayamayız. Bu yüzden bizim temiz hava soluma hakkımızı elimizden almasınlar” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.