SON DAKİKA

Hastanenin Kahyası; Hemşire…

Bu haber 12 Mayıs 2019 - 10:02 'de eklendi.

FERSUDE – Zülal Koçer

Bugün Hemşireler Günü. “Beyaz Melekler” denerek çeşitli kutlamaların yapıldığı bu günde “Robot değil, melek değilim” diyen hemşirelerle konuştuk.

12 Mayıs Florance Nightingale’ın doğum tarihidir, modern hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale… Adı hastanelere verilmiş, çok saygı değer meslek erbabı. Hemşireler günü bu nedenle Florance’in doğduğu gün olan 12 Mayı’ta “kutlanır”.  Bu kutlamalara biz de hemşirelerin penceresinden bakalım dedik.  Her biri uzun yıllardır hemşirelik yapan üç hemşire ile mesleklerini konuştuk. Şimdi “melek” olmanın ne anlama geldiğini onlardan dinleyelim.

Yaklaşık 25 yıldır hemşirelik yapan Fadime Kavak şimdi ameliyathane hemşireliği yapıyor. Mesleğinde yaşadığı sorunlara dair ilk olarak aklına gelen “Hemşirelik mesleği bağımsız bir meslek olarak algılanmaması” oluyor Kavak’ın. Mesleklerine dair çok eski bir kanunun hâlâ geçerli olduğunu kaydeden Kavak, “Hiçbir yeni düzenlemeye fırsat verilmiyor” diyor. Mesleki olarak çok örgütsüz bir grup olduklarından bahseden Kavak “Hem meslekte hem sendikal olarak örgütsüz. Böyle olunca da sorunlarını çok fazla dile getiremiyorlar” diye belirtiyor.

Mesleki eğitime ilişkin eleştirilerini de paylaşan Kavak “ Çok parçalı bir eğitim var. Lise mezunu hemşirelerimizde var, lisans mezunu olanlar da, ama her ikisi de aynı işi yapıyor. Bu da önemli bir sorun” diyor.

‘Biz Sağlık Ordusunun Bağımsız Birer Meslek Mensubuyuz’

“Hemşirelik denince halk arasında bir algılanışı var, birincisi güzel kadın ve cinsel obje ikincisi doktorun yardımcısı olarak görülüyor”  diyen Kavak özellikle doktor yardımcılığı şeklinde ki algı ve edinimlerin büyük bir sorun olduğuna dikkat çekiyor. Şöyle diyor Kavak “Biz sağlık ordusunun bağımsız birer meslek mensubuyuz. Yaptığımız iş hayati olarak da çok önemli. Biz sorunlarımızı en  fazla hemşire haftasında dile getirebiliyoruz.”

Hemşireliğin önemli bir meslek olduğunu ancak diğer yandan da çok önemsizleştirildiğine vurgu yapan Kavak “Bağımsız bir meslek olduğumuz hiçbir zaman dile getirilmiyor. Yaşadığımız sorunlar görülmüyoR” diyor.

Kavak sorunların çözümünde bireysel çabalardan öte örgütlü mücadelenin bir sonuca vardıracağı vurgusuyla sözlerini sonlandırıyor.

‘Arada Derede Kalan Ne Kadar İş Varsa Hepsi Bizim Üzerimize Kalıyor’

İpek Deniz ise mesleklerinin arada kalmışlığından dem vurarak “ Arada derede kalmış ne kadar iş varsa hepsi bir şekilde bizim üzerimize kalıyor. Bu da vicdan ve merhamet üzerinden gerçekleşiyor. Çünkü hastayla 7/24 muhatap olan bir meslek bu nedenle de sırtını dönemiyorsun hastaya” diye konuşuyor.

Deniz hemşirelik ile ev içi ücretsiz emeği birbirine benzetiyor. Benzerliği şöyle açıklıyoR, “Bir kadın evin içerisinde pek çok işi yapar, temizliğinden yemeğine kadar. Ama onun yaptığı bu işlerin maddi karşılığı olmaması bir yana bu işler küçümsenir. Hemşirelikte de durum böyle. Hastayla ilgili her türlü işi biz yaparız ama ücrete gelince sadece doktor üzerinden ücretlendirilen bir emeğiniz var ve genelde de ücretlendirilmiyor.”

‘Hemşireler bu örnekteki kahyadır’

20 yıllık hemşire olan Günera Polat ise hemşireliğin profesyonel bir meslek statüsüne getirilmediğinden dem vurarak şöyle bir benzetme yapıyor; “Hastaneler birer çiftlik, patronları var başında, yanı sıra diğer görevliler ve bir de kahyalar var. Çiftlikte patron kahyadan ne bekler? Çiftlikteki bütün işlerin yolunda gitmesini, işi döndürmesini, işleri yaptırmasını, kontrol etmesini, yapılmayan iş varsa kahyanın bu işleri yapmasını bekler. Hemşireler bu örnekteki kahyadır.”

Her İş Onların Sırtına…

Hemşirelerin sadece bakım hizmeti vermediğini sözlerine ekleyen Günera “Normalde bizim yerimize doktorun yapması gerek müdahaleler oluyor, acil hasta geliyor örneğin, ama o anda doktor boşta olmuyor, orada olmuyor ya da deneyimsiz oluyor bir şekilde bizim müdahale etmemiz gerekiyor. Yani hastanın canını kurtaran ikinci bazen birinci kişi oluyoruz. Az önce verdiğim kahya örneğindeki gibi ortada acil olan ne kadar iş varsa bir şekilde sırtımıza kalıyor.”  Burada yine meslek tanımının ne kadar elzem olduğuna vurgu yapan Günera “Tıpkı bir kahya gibi; işleyişi kontrol edecek, tetkikleri yapacak, kontrolleri yapacak, temizlik, yataklar vb., kayıtları tutacak, tetkiklerin gelip gitmesini sağlayacak, tedavinin uygulanmasını, geri dönüt kayıtlarının alınmasına kadar hemen her iş hemşirelerin sırtında” diyerek hemşirelerin iş yükünü anlatıyor.

Hemşireler yaşadıkları bu sorunlar karşısında en acil taleplerinin meslek tanımlarının yapılması olduğuna vurgu yapıyorlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.