SON DAKİKA

Gülistan Kılıç Koçyiğit’ten “Sağlık Reformunun Doğru Yapılandırılması” kılavuz kitap hakkında soru önergesi

Bu haber 29 Kasım 2018 - 17:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

FERSUDE – HDK Eş Sözcüsü ve HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit;  2010 yılında Dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ Editörlüğünde hazırlanan ve E- Kütüphanede yayınlanan “Sağlık Reformunun Doğru Yapılandırılması” adlı kitabında, sermaye ve çıkar gruplarının sağlık sektöründe projelerini hayata geçirirken izlemeleri gereken siyasi stratejiler konusunda kılavuzluk yapan kitap ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi

Koçyiğit tarafından verilen soru önergesinde şunlar vurgulandı:

2010 yılında dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın editörlüğünde hazırlanan “Sağlık Reformunun Doğru Yapılandırılması” klavuz kitabında açıkça yazmaktadır. Bu kılavuzda, sermaye gruplarının sağlık sektöründe projelerini nasıl hayata geçireceklerini anlatan yol ve stratejilerden bahsetmektedir. Bu kitaba göre “sağlık reformcularının ” izlemesi gereken bazı siyasi stratejiler şöyledir:

  • Reformu destekleyen gruplara para, personel veya tesis vermek veya bunları ödünç vermek,
  • Uzmanlıklarını artırmak için destekleyicilere bilgi ve eğitim sağlamak,
  • Müttefiklere, anahtar karar vericilere lobicilik yapması için geniş erişim sağlamak,
  • Müttefiklere, meşruiyetlerini geliştirmek için medya zamanı ve dikkati sağlamak; dikkatlerini uzmanlıklarına, tarafsızlıklarına, ulusal sadakatlerine ve diğer pozitif sosyal değerlere odaklamak.

Kitabın diğer bir bölümünde ise, bu sağlık politikalarına ve uygulamalarına karşı muhalif meslek örgütleri, sendikaları ve siyasi kaynakları nasıl gerileteceğinden söz etmektedir. İzlenecek siyasi stratejilerin her durumda etik olmasına gerek olmadığına da vurgu yapılan kılavuz kitapta muhalifleri geriletmenin stratejisi şöyle örneklendirilmektedir: 

  •  İnsanları onlar için çalışmaması ve onlara katkı sağlamaması yönünde teşvik ederek muhaliflerin kaynaklarını azaltmak; bunu yaparken grubun meşruiyetine, dürüstlüğüne veya motive edici kaynaklarına saldırmak,
  • Örneğin bilgi sağlamayarak muhaliflerle işbirliği yapmayı reddetmek; bunları bilgisiz ve devre dışı bırakmak,
  • Muhaliflerin anahtar karar vericilere erişimini azaltmak,
  • Medyayı muhaliflerden bahsetmeme konusunda yönlendirmek, onların uzman olmadığını, kendi isteklerine hizmet ettiklerini, sadakatsiz olduklarını vs. vurgulamak

Koçyiğit tarafından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘nın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde şu sorulara yer verildi:

1-      Sağlık Bakanlığının “Sağlık Reformunun Doğru Yapılandırılması” kılavuz kitabının hazırlanmasındaki temel amaç nedir? Bu kitap, kim veya kimler için hazırlanmıştır?

2-      Kılavuzda “sağlık reformcuları” olarak tanımlanan kişiler ve gruplar kimlerdir? Bunlara yol ve strateji öğretmek Sağlık Bakanlığın görevi midir?

3-      Kılavuz kitapta “Bu güç stratejiler, tüm durumlarda etkili veya etik olmayabilir.” Denilmektedir. Söz konusu cümle ile kastedilen nedir?  “Sağlık reformcuları” hangi durumlarda etik olmak zorunda değildir?

4-      “Savaş bir halk sorunundur.” cümlesi halk sağlığı açısından doğru ve etik midir? Eğer öyleyse, yaşatmaya ant içmiş onlarca doktor ve sağlıkçı savaşa ve çatışmaya karşı olduklarını beyan eden bildiriye imza attıkları için neden  mesleklerinden ihraç edildiler?

5-       “Savaş Bir Halk Sorunudur Bildirisi “ne imza atan hekimleri kamuoyunda “suçlu” ilan etmek söz konusu kitapta yazıldığı gibi muhalif meslek örgütleri, sendikalar ve siyasi kaynakların geriletmenin bir sonucu mudur?

6-      Haklarında hiçbir aleyhte yargı kararı olmayan yüzlerce yeni mezun hekimin zorunlu hizmete alınmayıp bu süre için kamu ve özel sağlık kurumlarında çalışma yasağı getirilmesinde bu kılavuz kitap mı esas alınmıştır?

7-      Klavuz kitapta ifade edilen “Reformu destekleyen gruplara para, personel veya tesis vermek veya bunları ödünç vermek,” cümlesinden hareketle kimlere para, personel veya tesis verilmiştir?

8-      Klavuz kitapta yer alan “muhaliflerin kaynaklarını azaltmak; bunu yaparken grubun meşruiyetine, dürüstlüğüne veya motive edici kaynaklarına saldırmak,” cümlesinden hareketle ‘sağlık reformunun’ hangi muhaliflerinin meşruiyetine, dürüstlüğüne veya motive edici kaynaklarına saldırılmıştır? Bunlar arasında barış imzacısı akademisyenler, KHK ile memuriyetlerine son verilen SES üyesi sağlıkçılar kimlerdir?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.