SON DAKİKA

Gülden Mutlu: Ağladığım zamanlar da oldu, tepkisiz durduğum anlar da… Yandığım da oldu, buz gibi kaldığım da

Bu haber 05 Ocak 2019 - 22:12 'de eklendi.

Ağladığım zamanlar da oldu, tepkisiz durduğum anlar da. Yandığım da oldu, buz gibi kaldığım da. Ama sabrımın beni terketmesine asla izin vermedim.

 FERSUDE – Gazete Fersude Psikoloji Söyleşileri serisi şarkıcı Gülden Mutlu ile devam ediyor.

Bu röportajı okuyanlara mesaj olarak ” Hayatınız, hayallerinizden daha güzel olsun.. Bunu yürekten diliyorum, hepiniz için… ” diyen şarkıcı Gülden Mutlu, Gazete Fersude’den Yasemin Akkaya’nın sorularını yanıtladı.

Fersude Psikoloji Söyleşileri’nin 10 Soru 10 Cevap serisinde Yasemin Akkaya’nın bu haftaki konuğu, şarkıcı Gülden Mutlu.

Özel soru: Şöhretin sonu uçurum mudur yoksa tarifsiz bir mutluluk mu ?
– Şöhretin başı da sonu da aşağı düşmemeniz gereken bir uçurum bence.. Yere sağlam bastığınız, rüzgara teslim olmadığınız ve kontrol merkezinizi herhangi bir hedef uğruna hasara uğratmadığınız sürece, oturup manzaranın keyfini sürebilirsiniz.
1. Hayatınızda asla unutamadığınız ve sizin için en etkileyici olay neydi tam olarak?
– Bu geçtiğimiz 1 sene hayatımın en “ben bununla nasıl basa çıkabilirim” senesiydi. Şu an bu soruyu okuduğumda gözümün önünden hızlı bir şekilde geçti de.. Bir kaç unutulması güç şey yaşandığında, onun üstünden yeterince zaman geçmeden hangisi daha ağır bastı, hangisi hayatın en unutulmayan kısmında başı çekecek kestiremiyor insan. Şu an hepsi aynı nitelikte benim için. Önümüzdeki sene bir röportaj daha yaparsak 🙂 bu sorunun daha net cevabını verebiliyor olurum. Ne de olsa zaman kusursuz bir süzgeçtir, neyi tutup neyi atacağını çok iyi bilir. Bekleyelim bakalım.
2. Bu unutamadığınız olayla nasıl başa çıktınız nasıl savaştınız?
– Savaşmadım. Yaşanılan her şey her zaman savaşa açık olmuyor maalesef.. Ağladığım zamanlar da oldu, tepkisiz durduğum anlar da. Yandığım da oldu, buz gibi kaldığım da. Ama sabrımın beni terketmesine asla izin vermedim.
3. Hayat felsefeniz ve size moral veren şeyler nelerdir tam olarak?
Empati.. Bu, beni insan yapan, yaşamımı anlamlı kılan en önemli hayat felsefesi benim için.
Şarkı yazmak, şarkı söylemek ise en büyük moral kaynağım. Orası benim dehlizim, karanlık cümlelerin içinde minik aydınlıklar barındıran mahzenim. Çok seviyorum bunu.
4. Elinizde olsa ilk olarak adalet sisteminde neleri değiştirmek isterdiniz?
– Çocukların maruz kaldığı kötülük, korku ve her türlü istismarın, kadınların özgürlüğüne yapılan saldırıların, küçük dostlarımızın zarar gördüğü her türlü davranışın caydırıcı bir şekilde cezalandırılacağı uygulama sistemini hayata geçirmek isterdim.
5. Kadına Şiddet ülkenin en önemli sorunu ama azalmak yerine hep bir artım var; bununla nasıl başa çıkabiliriz neler yapmalıyız?
-Şiddete uğrayan kadınların bir kısmı maalesef kendi haklı sebeplerinden dolayı bununla yasal olarak bile mücadele etmeye çekiniyorlar. Fakat bu durum, yani bu korku ve bastırılmış hak arama, hadsizliğe karşı çıkma duygusu ne kadar üstü örtülür olursa şiddet o kadar artıyor. Şiddete eğilimli insanlar, karşısındakini savunmasız gördüğü an daha da ileri gitmekten çekinmiyorlar. Susmamalıyız elbette. Bu durumu yaşayan kadınlarımızın yanında durmalıyız, korunma ve güven duygusunu empoze edecek uygulamaların yasalarda ve yaşamda aktif durumda işliyor olması gerekiyor. Ayrıca, iyi bireyler yetiştirmek görevimiz. Kadının naif varlığını zayıflık olarak görmeyecek aydın bireyler yetiştirmeliyiz.
6. Psikolojik destek olmanız gerekirse buradan bu sohbetimizi okuyan insanlara neler demek isterdiniz?


Bir sabah uyandığında, geçmeyecek sandığın şeyin ne olduğunu bile unutarak açacaksın gözlerini..
Bir an duraksayıp “neydi o” diyeceksin… Bak… Kaç yıldır yaşıyoruz şurada, değişti mi hiç bu düzen? Düştük, helak olduk kaç kere, dizlerimiz öyle bir vurdu ki yere, o acı ile zıpladık yukarı… Uzadık, uzandık…
Yakaladık ensesinden huzuru.
Kaybettik, bulduk..
Kaybettik, bulduk…
Kaybettik, bulduk….
Yorulduk, durduk.
Sıkı sıkı tuttuk.
Uyuduk.
Bir sabah var şimdi..
Şimdi sıra o sabahta…
O öyle bir sabah ki; için işten geçmiş, içinde ortalık toplanmış, gönlünün-gözlerinin camları silinmiş olacak…
O camların ardında, bakmak istediğin gibi, ve en önemlisi; bakarken görmen gerektiği gibi olacak her şey.
Yani dilimin Türkçe meali;
O sabah buraya gelecek…
Yarın o sabaha uyanmanızı dilerim..
Sabırla beklediğiniz her şeyin size koşarak geldiği, nihayete erdiği o güzel sabaha…
7. Hayatınızda dönüm noktası olarak belirlediğiniz bir dönem var mı? varsa nedir?
1 Aralık 2009 Salı, saat: 09:14
Hayatım boyunca o an ne hissettiğimi anlatacak o güzel kelimeleri bulamayacağım. Anne oldum.
8. Mutlu olmak için en çok neye ihtiyacımız var?
Aslında neyin önemli olduğunu bilmeye…
9. Çok zor durumlarda kaldığınız zaman(psikolojik olarak) neler yapıyorsunuz ? Yani olayları hangi düşüncelerle yönetiyorsunuz?
20 dakika. 20 dakika boyunca hiç kimseyle konuşmuyorum. Kendimi o olayın içinden soyutlayıp 20 dakika boyunca o olayla alakalı hiçbir şey düşünmüyorum. Bu çocukluktan beri bende gelişen ve her zaman faydasını hissettiğim bir savunma mekanizması. 20 dakika sonra tekrar konuya döndüğümde kendi kendimi çok daha iyi kontrol eder bir halde oluyorum. Bu birinciydi..
İkinci olarak, eğer çok üzüldüysem, gerçekten çok üzüldüysem sistemim kapanıyor ve uyuyorum. Bu uyku gidip zorla yatmak ve uyumaya çalışmak değil. Gözlerim kapanır, o an hiç kimse beni mental olarak uyanık tutamaz, ortamı terkederim çünkü bu benim iyileşme sürecim.
10. Buradan bu röportajı okuyan insanlara en çok neler demek isterdiniz ?
– Hayatınız, hayallerinizden daha güzel olsun.. Bunu yürekten diliyorum, hepiniz için…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.