SON DAKİKA

Feleknas Uca: İktidar kadın mücadelesinden korkuyor. Kadınlar özgürleşene kadar mücadele edeceğiz

Bu haber 07 Kasım 2018 - 16:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

FERSUDE – Halkların Demokratik Partisi Batman Milletvekili Feleknas Uca, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe ilişkin TBMM’de bir konuşma yaptı. 

HDP Batman vekili Feleknas Uca, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe ilişkin TBMM’de yaptığı konuşmasında, kadına yönelik şiddetin boyutlarından bahsetti.

“Kadınlar; devlet kurumlarının, polisin ve yargının, erkek yanlısı olduğunu çok iyi biliyor. Bunca kadın erkekler tarafından öldürülürken Türkiye’de hala şiddet uygulayan erkekler “iyi hal” ve “tahrik” indiriminden yararlanıyor.  Devlet erkekleri koruduğu için erkekler kadınları bu kadar kolay öldürüyor.” diyen Uca, “Kürt Kadın Hareketi üyeleri bugün iktidarın ciddi bir baskı ve şiddeti altındadır. Niye sürekli DBP’li HDP’li, DTK’li ve TJA’lı kadınlara devlet baskı uyguluyor, gözaltına alıyor tutukluyor?” diye sordu.

Feleknas Uca, mecliste yaptığı konuşmasını “Jin Jiyan Azadi” diyerek bitirdi.

Feleknas Uca’nın konuşmasının satır başları şöyle:

Biliyorsunuz, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Kadına şiddeti, bir Türkiye gerçeğini konuşuyoruz.

İçişleri Bakanlığı bir soru önergesine verdiği cevapta, kadına yönelik şiddete ilişkin verileri ilk kez paylaştı.  Bu verilere göre geride bıraktığımız 1 buçuk yılda şiddete maruz kalan 393 kadın öldürüldü. Buna göre Türkiye’de her gün yaklaşık 400 kadın şiddete maruz kalıyor. Ve her 3 günde 2 kadın cinayeti işleniyor.

Değerli milletvekilleri, bu rakamlar Türkiye’de kadınlara karşı şiddetin ne kadar korkunç boyutta olduğunu gösteriyor.

Ancak, hatırlatmak isterim ki; bu rakamlar kayıt altına alınan rakamlar. Bugün Türkiye’de erkekler tarafından fiziksel, psikolojik,  cinsel şiddete ve mobing gibi çok yönlü şiddete maruz kalan kadınlar bu hakikati saklamak durumunda kalıyor.

Asıl rakamlar çok daha vahimdir. Her sınıftan, her kültürden, her dinden kadın Türkiye’de yaygın olarak erkeklerin şiddetine maruz kalıyor.

Peki, kadınlar neden hala şiddet görüyor? Kadın cinayetleri neden hala durdurulamıyor? Çünkü devlet bu konudaki sorumluluğunu yerine getirmiyor. Türkiye’de şiddet bu kadar yaygınsa yetkililerin görevlerini yapmamasından kaynaklanıyor. 

Kadınlar; devlet kurumlarının, polisin ve yargının, erkek yanlısı olduğunu çok iyi biliyor. Bunca kadın erkekler tarafından öldürülürken Türkiye’de hala şiddet uygulayan erkekler “iyi hal” ve “tahrik” indiriminden yararlanıyor.  Devlet erkekleri koruduğu için erkekler kadınları bu kadar kolay öldürüyor.

İktidar, aileyi korumak pahasına kadına yapılan şiddeti görmezden geliyor. Bakın, bugün iktidar skandal söylemlerle kadınların nafaka hakkını bile ellerinden almak istiyor.

Değerli milletvekilleri, iktidarın kadın düşmanı politikaları kadınları her yerde şiddetin hedefi haline getiriyor. OHAL’le beraber Türkiye’de kadınlar büyük oranda şiddetin hedefi haline geldi. Kadınlar KHK ile ihraç edildi.  Hakları gasp edildi,  işten çıkarıldı ve çok sayıda kadın kurumu kapatıldı. Onlarca kadın gazeteci bugün cezaevinde. Ayıp bunlarla sınırlı değil. Hamile ve çocuklu kadınlar, yeni doğmuş bebeklerinden koparılan kadınlar da cezaevinde.

İktidar kadın mücadelesinden, kadınların güçlenmesinden o kadar korkuyor ki, kadın mücadelesinin parçası olan herkesi cezalandırıyor. Bu nedenle, kadınlar evde, sokakta, iş yerinde, cezaevlerinde ve hatta mecliste bile ayrımcılığa ve şiddete maruz kalıyor.

Leyla Güven’in bugün burada olması gerekirdi.  Ancak bu meclisin bir üyesi olan Leyla Güven, kelepçe ile duruşmaya katılmayı kabul etmediği için, bugün duruşmaya katılmadı.

 

Yine, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak ve Sabahat Tuncel şahsında binlerce kadın yoldaşımız bugün cezaevinde. Kürt kadın hareketinin mücadele hafızasını temsil eden bu kadınlar zorla alıkonuldu.

Seksen yaşındaki Sisê Bingöl’ü hala tahliye etmeyen iktidar ve yargı utanç duymalı.  Sisê Bingöl derhal serbest bırakılmalıdır.

Kürt Kadın Hareketi üyeleri bugün iktidarın ciddi bir baskı ve şiddeti altındadır. Niye sürekli DBP’li HDP’li, DTK’li ve TJA’lı kadınlara devlet baskı uyguluyor, gözaltına alıyor tutukluyor?

Cevabı çok açık; çünkü bizim mücadelemiz kadın haklarının güvencesidir. Bu kadın düşmanı siyasetin panzehridir.

Değerli arkadaşlar, AKP ne yaptı? AKP kayyumları ilk olarak kadın düşmanı ve cinsiyetçi politikaları uyguladı. Kadın çalışanları işten çıkardı ve ihraç etti. Kadın kurumlarının kapısına kilit vurdu. Kadın birimlerin yönetimine erkek memur atandı. Kayyum atanan bütün kentlerde, şiddete uğrayan kadınların başvurduğu merkezleri kapattı.

Diyarbakır’da 10, Vekili olduğum Batman’da da iki kadın kurumunu kapattı. İktidar bu kurumların kapısına kilit vurdu ama şunu bilsin ki kadın mücadelesini durduramadı.

Ve siz sevgili kadınlar, şundan emin olun ki, kadınların bu mücadelesi önümüzdeki seçimlerde gasp edilen belediyeleri özgürleştirecek ve kayyumları geldikleri yere geri gönderecektir.

Değerli Milletvekilleri, AKP 16 yıldır uyguladığı kadın düşmanı, cinsiyetçi ve ayrımcı politikalar kadınlara ölüm, yoksulluk, baskı ve şiddet olarak geri döndü. Ancak, AKP’nin sindirmeye dönük tüm kadın düşmanı baskıcı politikalarına rağmen HDP’li kadınlar mücadele etmeye devam ediyor.

Sevgili kadınlar, buradan size bir kez daha söz veriyorum, Türkiye’de kadınlar özgürleşene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Türkiye’de Sokak ortasında öldürülen kadınların yaşam savunucusu olmaya devam edeceğiz.

Son olarak, bugün Şengal’de DAİŞ çetelerine karşı, bütün dünya kadınlarının özgürlüğü için, mücadele eden Êzidî kadınlarını buradan selamlıyorum.

 Jin, Jiyan, Azadî.

Kadın Yaşam Özgürlük

 Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.