SON DAKİKA

Erdoğan: Biz demokrasiye inanmış bir ülke olarak nerede bir darbe girişimi varsa biz hepsine karşıyız

Bu haber 24 Ocak 2019 - 13:24 'de eklendi.

Önümüzde bizden daha zengin nice ülke olduğu halde insani yardımlarda, özellikle milli gelir oranına göre söylüyorum, bir numarayız.

FERSUDE- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Kara Harp Okulu HGM Atlas ve HGM Küre Uygulamaları tanıtım töreninde yaptığı konuşmada gündeme dair konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin geçmişte bu gelişmelere seyirci kalması, devri geçmiş teknolojilerin çöplüğüne dönüşmesi üzüntü verici” dedi. Bu konuyu önemsediğini belirten Erdoğan, “Dünyanın çevresine yerleştirdiğimiz yeni uydular ile, hazırlığını sürdürdüğümüz 3 uydu ile bu yarışta yer almanın gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

Kara Harp Okulu HGM Atlas ve HGM Küre Uygulamalarının tanıtım töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasından satır başları şöyle:

“Harita çalışmalarında MSB’nin bu mekezinden başka müracaat edeceğimiz bir yer yoktu. Bu şimdi yaygınlaşmaya başladı. Google ve Yandax gibi. Bizim çok daha ileri gitmemiz gerekiyordu. Şimdi harita müdürlüğümüzün güçlü bir şekilde ortaya çıkması bizler için her türlü takdirin üzerindedir. 

Barda boş tarafından baktığımızda geciktik diye hayıflanıyoruz dolu tarafına baktığımızda harita uygulamamıza kavuştuk diyoruz. İşte böyle karışık duygular içerisindeyiz. En değerli şirketlerden 10’unun 7’sinin dijital teknolojiye çalışan şirketler olduğunu görüyoruz. 

“Ülkemizin geçmişte bu gelişmelere seyirci kalması, devri geçmiş teknolojilerin çöplüğüne dönüşmesi üzüntü verici.

“Bugün ülkemizde elektronik devlet kullananların sayısı 41 milyonun üzerine çıkmıştır.

“Dünyanın çevresine yerleştirdiğimiz yeni uydular ile, hazırlığını sürdürdüğümüz 3 uydu ile bu yarışta yer almanın gayreti içerisindeyiz.

“Neticeye ulaşmada bunların bize sağlayacağı imkânlar çok büyük. Araştırma ve geliştirme merkezlerimizin sayısı bini geçti. Teknopark sayımız 81’i buldu. Gençlerimizin teknolojiye olan ilgisinin her geçen gün arttığını görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı sistemi bünyesinde kurduğumuz bir sistemle 8 ilimizin bütün yatırımlarını takip ediyoruz, tüm kurumlarımızda acil durumları koordine ediyoruz.

“Biz milli teknoloji hamlesi ve dijital Türkiye diyerek bu süreçte yerimizi alıyoruz. Verinin değere dönüşmesi ise ancak yerli ve milli bir anlayışla sahiplenilmesiyle mümkündür. 

“Bugün artık kendi ürettiğimiz verinin ülkemiz kontrolünde olmamız da siber dünyadan gelecek saldırılar konusunda da milli güvenlik meselesidir.

“Dijital dönüşüm ofisimiz direkt olarak şahsıma bağlı”

“Dijital dönüşüm ofisimiz direkt olarak şahsıma bağlı. Amacımız mevcut veriyi takip etmek değil bu veriyi işleyerek anlamlı hale getirmek ve adım atılmasını sağlamak. Verinin işlenmesinde zaman, mekan ve harita öneme sahiptir.

Gerekli hazırlığı yapmadan değişim hissine kapılmak bizi yeniden ciddi sıkıntılarla karşı karşıya getirecektir. Bilginin ve teknolojinin sunduğu imkânları milletimizin hedefleriyle harmanlayarak tüm kurumalrımızı bu değişme hazırlamalıyız. Sadece üretim değil yönetim ve karar almada da köklü değişikliklere yol açacak ve hata töleransı azalacaktır. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında kullandığımız yöntemleri geçmişteki yöntemlerle karşılaştırmak mümkün değil. Ülkemizi bilim ve teknoloji alanında hazırlamak için gerekli alanları atıyoruz. Bu konuda kamu ve özel sektörün iş birliği şarttır. Aksi taktirde başarıya ulaşamayız.

“İnsan her şeyim merkezinde olmaya devam edecektir. Bunun için biz tüm çalışmalarımızı insan merkezli anlayışla yürütmeye devam edeceğiz. İnsanı metalaştıran anlayış bizim medeniyetimizle ve kültürümüzle bağdaşmaz. Türkiye olarak bizi orta, orta üst seviyesindeki ükelerden ayıran özellik işte bu düşüncedir. 

“Bizden daha zengin nice ülke olduğu halde insani yardımlarda bir numarayız”

“Aynı şekilde Irak’ta Suriye’de Kuzey Afrika’da Kafkaslar’da, Balkanlar’da bu anlayışla müdahil olduk, oluyoruz. Önümüzde bizden daha zengin nice ülke olduğu halde insani yardımlarda, özellikle milli gelir oranına göre söylüyorum, bir numarayız. 

“Biz topraklarımızda en küçük bir parselasyona izin vermeyiz”

“Dün Rusya seyahatimizin ana ekseninden birini bu oluşturuyor. Buradaki huzuru nasıl sağlarız? İdlib’de Afrin’de Celabrus’ta nasıl sağlarız? O 20 mil, açarsak 32 kilometrede nasıl sağlarız. Bütün bu çalışmalar bunun için. Bize vatan topraklarımız yeter, biz işgal etme düşüncesinde değiliz. Biz kabile devleti değiliz. Biz anlı şanlı bir Türkiye Cumhuriyetiyiz. Biz topraklarımızda en küçük bir parselasyona izin vermeyiz.

“Biz demokrasiye inanmış bir ülke olarak nerede bir darbe girişimi varsa biz hepsine karşıyız. Sandıktan gelene herkes saygı duymak zorundadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.