SON DAKİKA

EMEP’ten newroz açıklaması: İçeride Kürt sorununda baskı ve şiddet politikalarında ısrar eden iktidar, Suriye Kürtlerini de bir tehdit olarak görüyor

Bu haber 20 Mart 2019 - 11:43 'de eklendi.

FERSUDE – Emek Partisi, Newroz’a ilişkin açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, “İçeride Kürt sorununda  baskı ve şiddet politikalarında ısrar eden iktidar, Suriye Kürtlerini de bir tehdit olarak görüyor ve Fırat’ın doğusuna müdahale peşinde koşuyor” denildi.

EMEP, Newroz’a ilişkin genel başkan Selma Gürkan imzalı bir açıklama yayınladı.

Açıklama şu şekilde;

Tarihin en eski çağlarından beri Ortadoğu’da barış ve kardeşlik bayramı olarak kutlanan Newroz, her zaman bölge halklarının talep ve mücadelelerinin güncelliğine vesile olmuştur. Newroz sadece bir kutlama değil halkların baskıya, şiddete karşı özgürlük sloganlarını yükselttiği bir gündür.

Bu yıl da Newroz, Ortadoğu’daki emperyalist paylaşım savaşının fon oluşturduğu bir siyasal zeminde karşılanıyor. Bu savaş milyonlarca insanın yerinden yurdundan edilmesine, çok sayıda insanın kaybına, ailelerin parçalanmasına ve derin bir yoksulluğa yol açmıştır ve açmaya devam ediyor. Türkiye’de tek adam rejimi ülkeyi emperyalistler arasındaki gerilim ve çatışmaların içine sürükleme politikasını sürdürüyor. Siyasi iktidar içeride, tam da bir seçim dönemindeyken, milliyetçi şoven kışkırtmalar eşliğinde derinleştirmeye çalıştığı Kürt düşmanlığından sandık sonucu devşirmeye çalışıyor.

‘Tek adam rejimi’ baskı, gerilim ve toplumsal kamplaşmayı ülkeyi yönetmenin bir aracı haline getirmiş bulunmaktadır. Bunlar yetmezmiş gibi her geçen gün etkilerini daha fazla zam, işsizlik ve yoksulluk olarak hissettiğimiz ekonomik kriz derinleşerek devam etmektedir. Tek adam iktidarı ve ‘Cumhur İttifakı’ ülke yerel seçimlere doğru giderken bu ekonomik ve siyasi yıkımın sorumluluğundan kurtulmak için ‘beka’söylemine sarılmakta ve beka sorununu da Kürtlerle ilişkilendirmeye çalışmaktadır. İçeride Kürt sorununda  baskı ve şiddet politikalarında ısrar eden iktidar, Suriye Kürtlerini de bir tehdit olarak görüyor ve Fırat’ın doğusuna müdahale peşinde koşuyor. Dün kendini “anti-emperyalist” ilan eden Erdoğan iktidarı, bu müdahale politikası nedeniyle ABD ve Rusya arasında sıkışmış ve ülkeyi emperyalistlere daha bağımlı hale getirmiştir.

Bölgeye savaş, ölüm ve göçten başka bir şey getirmeyen emperyalist savaş ve müdahale politikaları; halkları birbirine kırdırmayı hedefleyen ayrımcı siyaset; din, mezhep ve etnik gruplar arasına aşılmaz duvarlar inşa ederek şekillendirilen nüfus mühendisliğine karşı Newroz yine birlik, mücadele ve dayanışmanın güçlendirildiği bir gün olacaktır.

Bu vesilesiyle bir kez daha Suriye ve Ortadoğu’da bulunan bütün dış güçlerin çekilmesi, Suriye ve bölgenin geleceğini burada yaşayan halkların belirlemesi gerektiğinin altını çiziyor bölge halklarının Newroz’unu kutluyoruz.

Hiçbir fetihçi, fırsatçı hayalin yıkamayacağı, barış içinde bir Ortadoğu için; hangi dine, dile, milliyete sahip olursa olsun herkesin eşitlik içinde yaşayacağı bir ülke için; din ve bayrak istismarcılığına ‘dur’ demek, baskı ve toplumu kutuplaştırıcı politikalara karşı demokrasiyi, barış içinde kardeşçe yaşamı savunmak için, mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Yaşasın Newroz

Newroz Piroz Be!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.