SON DAKİKA

Bir Noel Baba Protestosu (Grotesk Oyun) – Rabia Çelik Çadırcı yazdı

Bu haber 25 Aralık 2018 - 22:18 'de eklendi.

-Celal ağbi, ağbi bak ben delleniyorum bu noel moele! Mis gibi bayramlarımız var bizim, Xırıstiyan* işi bak bunlar. Çor çocuğumuz var ağbi, yarın bir gün noel hediyesi oyuncak istiycek, kutlama yapak filan diyecekler. Allah korusun içki miçki şeapcaklar bunlardan görüp. Ceft içesiceler!

-Ne diyorsun Hikmet? Ben de içiyorum oğlum!

-Ağbi estağfurullah sana değil sözüm. Sen iç ağbi, yarasın tabii. Eni sonu tevbe kapılarından geçeceksin elbet. Yüce Rabbim bilmiyor mu senin içini-dışını sanki?

-Bakalım Hikmet, bakalım… Bir iki yıla Menzil’e gideyim diyorum, ondan sonra artık Hacı olmak gerek. Hele şu işler… O ne lan! Vay vay vay! Mahallemizin gülü geçiyor Hikmet!

(Hikmet başını önüne eğer, Celal yanlarından geçmekte olan ve “mahallemizin gülü” dediği kadına doğru yürür. Hikmet geride beklemeyi uygun görür. Kadına iyice yaklaşır Celal)

-Paydos mu ettiniz işten Hatice’m?

-Ne diyorsun sen be? “Hatice’m” falan? Sanane paydos etmişim etmemişim! Çıkma yoluma bir daha, son kez diyorum bak, polise şikayet ederim seni. Manyak bunlar ya! Ne içiyorlar anlamıyorum ki…

(Kadın uzaklaşır oradan. Celal gülümseyerek Hikmet’in yanına gelir yeniden. Elinde tesbih sallıyordur.)

-Yengen bu senin Hikmet!

-Ağbi “çıkma yoluma” dedi.

-Naz oğlum naz! Nazlanıyor belli ki gülüm…

-Ağbi “polis” falan dedi sanki?

-Lan ne polisi? Şurda sevdiceğimize iki söz edemeyecek miyiz? Hep femiristlerden öğreniyorlar, fendist miydi? Femist… Lanet gelesiceler!

-Ağbi Xırıstiyan işi bunlar da.

-He Hikmet he!

-Diyorum ki, şu Noel babalardan birini pataklasak mı ağbi? Millete korku olur hem, müslümanız ağbi biz. Mahallemizde niye gezsinler ki?

-Ne diyorsun sen Hikmet?

-Ağbi öyle bir pataklama, yani sarsma da diyebiliriz. Maksat iyice yayılmasın, dedim ya çor çocuğumuz var ağbi. Kötü örnek hep.

-Anladık oğlum çor çocuğun var! Neyi battı sana Hikmet? Günahsa ona günah nedir karın ağrın?

-Öyle deme ağbi milletimize göre adet değil bunlar. O Noel Babayı görünce içim şey oluyor ağbi.

-Bak “millet” dedin, beni kalbimden vurdun. İyi hesap etmek lazım Hikmet, boş iş olmamalı. Hele bir düşüneyim: Şimdi geçen gün Arif posta koydu bize. Lan bir cigara vermedi deyyuz! İşsiz geziyormuşum diye demediğini de koymadı cemaatin içinde. Ne yapayım yani Hikmet, gidip bir işte çalışırsam mahalleyi kim koruyacak?

-Mahalle kaçıyor mu ağbi?

-Senin aklın ermez Hikmet!

-Doğrudur ağbi. Ne dedin ağbi bu işe?

-Bak Hikmet, seni severim. Madem illa da Noel Baba’ya gıcık oldun, senin gıcığın benim acımdır.

-Varol ağbi!

-Tamam, tamam öpmeye hacet yok elimi. Şimdi böylece, Arif’e de kendimi kanıtlamış olurum, mahalleliye ve gülüme de. Ulan bakarsın boynuma atılır be!

-Olur be ağbi…

-Bak şimdi, iki kişi daha alalım yanımıza. Aşağıdaki sokaktan her gün bir Noel Baba geçiyor. Sen kamerayı açık tut, andımızı okuturuz önce,  sonra sakalını, şapkasını filan soydururuz. Feysten veririz gümbür gümbür haberi! Heyt be!

-Ağbi şahadet getirtsek olmaz mı?

-İkisini de yaptırırız. Bu ülke bizim lan! Tek şahadet olmaz Hikmet’im, tepki falan çeker. Herkesin kadrine kıymet vermek gerek.

-Haklısın ağbi.

-Gidelim haydi.

(Mahalleden iki kişiyi de yanlarına alarak, her akşam oradan geçmekte olan Noel Baba’yı beklemeye koyulurlar. Az sonra Noel Baba görünür. Hikmet kamerayı açar. Diğer iki kişi de, yaklaşır yaklaşmaz Noel Baba’nın iki kolundan tutarak yere diz çöktürürler. Celal de tam karşısına geçer Noel Baba’nın ve kameranın açısını kendine göre de ayarlayarak onunla konuşmaya başlar.)

-Heyy Noel Baba! Sen kendini ne sanıyorsun da mahallemizin huyunu suyunu bozuyorsun?

(Noel Baba cevap veremeden Hikmet atılır konuşmaya)

-Xırıstiyan işi bunlar! Utanmıyor musun? Şahadet getir hemen münafık! Ha, birde andımızı oku! Oku Allah’ın emriyle!

(Celal, Hikmet’in bu çıkışına bozulur biraz. Kendisini arka planda tutacak hamleler istemiyordur. Bu artık onun eylemidir kendince. Hemen kameraya dönerek konuşmaya başlar.)

-Görüyorsunuz! Bunların sonunu az sonra sizler de göreceksiniz!

(Celal konuşmasını bitirir bitirmez, kollarını sıkıca tutan iki kişinin elinden kurtulan Noel Baba’yla burun buruna gelir. Noel Baba çok sinirlidir: Yüzündeki pamuktan yapılmış sakalı ve başındaki kırmızı şapkayı çıkarır; bunun üzerine kollarını tutmuş olan iki kişi hemen uzaklaşır oradan. Hikmet bir kaç adım geriye gider. Celal ile bakışıyordur Noel Baba. Konuşmaya ilk Celal başlar.)

-Arif ağbi?

-He ya Arif ağbi! Lan başıma bela mısın sen? İşsiz güçsüz sersefil gez, işi gücü olana çelme tak!

-Yok ağbi, yanlış anladın. Hikmet’le konuştuk, dedik acep bizim Noel Baba işini bir Xırıstiyan mı yapıyor? Biz de iş geziyoruz, dedik uygunsa bir iş kapısı olur ağbi iyi-kötü…

(Hikmet ürkerek konuşmaya dahil olur.)

-Arif ağbi, ağbi Xırıstiyan işi diyorlar ağbi? Günaha girmeyelim ağbi.

-Lan ne günahı? Bebeleri sevindiriyorum lan! Oyuncak, şeker, balon dağıtıyorum ben. Hikmet sen geçen kurbanda yüz gram et dağıtmadın lan!

-Yanlışın var ağbi…

(Hikmet’in gözü aniden parlar ve konuşmasına devam eder hızla.)

-Ağbi oyuncak mı dediydin? Benimde iki bebem var ellerinden öper. Kamyon var mı ağbi? Bizim oğlan istediydi kaç zamandır, kıza da balon olsa, hı?

(Hikmet yeniden, fakat bu kez kısık sesle ve mahçup bir tavırla konuşur.)

-Artık yılbaşı gününü devirince veririm günah olmasın ağbi…

 

 

(*) X: Kürtçe, Tatarca ve Azerice’de kullanılan bir harftir. Boğazdan gelen gırtlaksı bir “H” sesidir. Normal “H” sesinden biraz daha sert ve hırıltılıdır. İç ve Doğu Anadolu ağızlarında sıklıkla rastlanır.

Rabia Çelik Çadırcı
Rabia Çelik Çadırcırabiacelik3363@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.