SON DAKİKA

Binali Yıldırım: Maltepe’deki sayım da bittiğinde bu iş tamamen bitmiş olacak

Bu haber 15 Nisan 2019 - 15:44 'de eklendi.

FERSUDE – İstanbul’da basın toplantısı düzenleyen Binali Yıldırım, “Biz hukukun peşindeyiz. Vatandaşların verdiği oyun, sandıkta iç edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi. Yıldırım, “Maltepe’deki sayım da bittiğinde bu iş tamamen bitmiş olacak. YSK bir karara varmış olacak” diye konuştu.

AKP’nin İstanbul büyükşehir belediye başkanı adayı Binali Yıldırım bir basın toplantısı düzenliyor.

Yıldırım, “İstanbul seçimi yenilenirse yeniden aday olur musunuz?” sorusuna ise “Süreci YSK yönetiyor dolayısıyla YSK’nın vereceği kararlar ortada yokken böyle bir süreç yaşanmamışken böyle bir öngörüde bulunmak anlam ifade etmez. Bekleyelim, YSK kararından sonra herkes yol haritasını belirleyecek. Mazbatayı YSK kime verirse başkan odur.” cevabını verdi.Quote Message: Ortaya çıkan şaibeler ve yolsuzluklar gibi anormalliklerin gündeme geldiğini hep beraber gördük. Seçimleri ikiye ayırmak gerekir. Birincisi seçim günü yapılan idari işlemler, ikincisi de seçim sonrası itirazların değerlendirildiği yargısal süreç. Bu süreç şu an itibariyle devam ediyor. Gerek Ak Parti gerek diğer partiler çeşitli yerlerde itirazlarda bulundu. 2014 seçimlerinde Ak Parti, 84 itiraz yapmış, 77’si reddedilmiş. CHP, 45 itiraz yapmış, 41’i reddedilmiş. Toplamda 191 Türkiye genelinde seçimlere itiraz olmuş, 19’u kabul görmüş. 2019 seçimlerinde toplam 522 itiraz var, 13’ü kabul edilmiş, 24’ü kısmen kabul edilmiş. Herkes itiraz hakkını kullanmış, kullanmaya devam ediyor.

Ortaya çıkan şaibeler ve yolsuzluklar gibi anormalliklerin gündeme geldiğini hep beraber gördük. Seçimleri ikiye ayırmak gerekir. Birincisi seçim günü yapılan idari işlemler, ikincisi de seçim sonrası itirazların değerlendirildiği yargısal süreç. Bu süreç şu an itibariyle devam ediyor. Gerek Ak Parti gerek diğer partiler çeşitli yerlerde itirazlarda bulundu. 2014 seçimlerinde Ak Parti, 84 itiraz yapmış, 77’si reddedilmiş. CHP, 45 itiraz yapmış, 41’i reddedilmiş. Toplamda 191 Türkiye genelinde seçimlere itiraz olmuş, 19’u kabul görmüş. 2019 seçimlerinde toplam 522 itiraz var, 13’ü kabul edilmiş, 24’ü kısmen kabul edilmiş. Herkes itiraz hakkını kullanmış, kullanmaya devam ediyor.Quote Message: İtiraz süreci seçim kültürümüzde her seçimde olmuştur, ilk itiraz seçimlere 1946’da olmuş. İtiraz kültürü CHP’ye yabancı değildir, bugün bu tahammülsüzlük anlaşılır değildir. Biz hukukun peşindeyiz. Vatandaşın verdiği oyun sandıkta iç edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz, bunu da kısmen başardık. Başta 29 bin olarak açıklanan rakamlar 12 bin seviyesine gerilemiştir. İki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden aradaki fark benim lehime artmaktadır? Yanlışlık varsa her iki aday için de olması icap eder ve sandıktaki düzeltmelere ihtiyaç kalmaz. Bu oyların sandıkta iç edildiğini gösteriyor. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmış, bunlar bizim tespit ettiklerimiz. CHP bütün oyların sayılmasına izin verse mutlaka bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı, bu fark kapanacaktı.

İtiraz süreci seçim kültürümüzde her seçimde olmuştur, ilk itiraz seçimlere 1946’da olmuş. İtiraz kültürü CHP’ye yabancı değildir, bugün bu tahammülsüzlük anlaşılır değildir. Biz hukukun peşindeyiz. Vatandaşın verdiği oyun sandıkta iç edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz, bunu da kısmen başardık. Başta 29 bin olarak açıklanan rakamlar 12 bin seviyesine gerilemiştir. İki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden aradaki fark benim lehime artmaktadır? Yanlışlık varsa her iki aday için de olması icap eder ve sandıktaki düzeltmelere ihtiyaç kalmaz. Bu oyların sandıkta iç edildiğini gösteriyor. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmış, bunlar bizim tespit ettiklerimiz. CHP bütün oyların sayılmasına izin verse mutlaka bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı, bu fark kapanacaktı.Quote Message: Seçimin bu hale dönüşmesi tatsız bir şey. İstanbul’u yönetecek başkanın şaibeler ve sakatlanmış seçim sonuçlarıyla başkan olması pek hoş bir şey olmaz. Başkanın güçlü şekilde görev yapması, İstanbulluların hak ettiği şekilde yönetmesi beklenmektedir. Biz başından beri hukuk vurgusu yapıyoruz. Seçim hakim teminatındadır diyoruz. Şu anda da işleyen süreç bundan ibarettir. Seçimle ilgili itirazları tamamen YSK yönetmektedir. Bizim bazı taleplerimizi reddetmiştir, bir kısmını kabul etmiştir. Neticede bir sona yaklaşmış bulunuyoruz. Maltepe’deki sayım da tamamlandığında bu süreç tamamen bitmiş olacak, böylece YSK bir karara varmış olacak.

Seçimin bu hale dönüşmesi tatsız bir şey. İstanbul’u yönetecek başkanın şaibeler ve sakatlanmış seçim sonuçlarıyla başkan olması pek hoş bir şey olmaz. Başkanın güçlü şekilde görev yapması, İstanbulluların hak ettiği şekilde yönetmesi beklenmektedir. Biz başından beri hukuk vurgusu yapıyoruz. Seçim hakim teminatındadır diyoruz. Şu anda da işleyen süreç bundan ibarettir. Seçimle ilgili itirazları tamamen YSK yönetmektedir. Bizim bazı taleplerimizi reddetmiştir, bir kısmını kabul etmiştir. Neticede bir sona yaklaşmış bulunuyoruz. Maltepe’deki sayım da tamamlandığında bu süreç tamamen bitmiş olacak, böylece YSK bir karara varmış olacak.Quote Message: Bu noktada şunu anlayabilmiş değilim, bir tahammülsüzlük var ortada. Seçimi kazandık, verin mazbatayı, kardeşim bunun kararını sen mi vereceksin? Seçim kazanıldığının kararını veren yer YSK’dır. Bugün böyle verilmiş bir karar var mıdır? Belediye başkanıyım diye bastırırsan, Anıtkabir defterine böyle imza atarsan, sokaklarda miting yaparsan YSK’nın kararını etkilemekten başka ne iş yaparsın? Hukuk devletinde baskılarla hakimleri etkilemek mümkün değil. Hakimler hukuka göre karar verir, hakimler kararlarıyla konuşur. Hepimize düşen sonucu beklemektir. Dış ülkelere mesaj göndermek, dış ülkelerin baskı yapmasını sağlamak milletimizin canını sıkmaktadır. Sayın İmamoğlu’na değerli rakibime bu gibi tecrübesiz davranışlara son vermesini tavsiye ediyorum. Şaibeler oy hırsızlıklarıyla sınırlı değil, daha birçok yanlışlık ver. Mesela Büyükçekmece’deki olay.

Bu noktada şunu anlayabilmiş değilim, bir tahammülsüzlük var ortada. Seçimi kazandık, verin mazbatayı, kardeşim bunun kararını sen mi vereceksin? Seçim kazanıldığının kararını veren yer YSK’dır. Bugün böyle verilmiş bir karar var mıdır? Belediye başkanıyım diye bastırırsan, Anıtkabir defterine böyle imza atarsan, sokaklarda miting yaparsan YSK’nın kararını etkilemekten başka ne iş yaparsın? Hukuk devletinde baskılarla hakimleri etkilemek mümkün değil. Hakimler hukuka göre karar verir, hakimler kararlarıyla konuşur. Hepimize düşen sonucu beklemektir. Dış ülkelere mesaj göndermek, dış ülkelerin baskı yapmasını sağlamak milletimizin canını sıkmaktadır. Sayın İmamoğlu’na değerli rakibime bu gibi tecrübesiz davranışlara son vermesini tavsiye ediyorum. Şaibeler oy hırsızlıklarıyla sınırlı değil, daha birçok yanlışlık ver. Mesela Büyükçekmece’deki olay.

PeriscopeCopyright: PeriscopeQuote Message: Sahtekârlığın son kullanma tarihi olmaz. Sahtekârlık başta yapılmışsa sonuna kadar devam eder. Bu tıbbi ilaç değil, seçmenin oyunu çalmak milada tabi değildir. Bunu da İstanbullu’nun takdirine sunuyorum. Seçimlerin bu şekile gelmesini körükleyen rakip adaydır, yoksa bu itiraz süreçleri her dönemde olmuştur. Sükûnet içinde olmuş ve karar verilmiştir. İki örnek var, biri Mansur Yavaş diğeri Ekrem İmamoğlu. Yavaş, yavaş bir şekilde beklemiş, belgeyi aldıktan sonra görevine başlamıştır. Sorumluluk taşımak bu, devlet umuru bu. Keşke İmamoğlu da bunu yapsaydı. Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir, murdar bir etin de kavurması olmaz.

Sahtekârlığın son kullanma tarihi olmaz. Sahtekârlık başta yapılmışsa sonuna kadar devam eder. Bu tıbbi ilaç değil, seçmenin oyunu çalmak milada tabi değildir. Bunu da İstanbullu’nun takdirine sunuyorum. Seçimlerin bu şekile gelmesini körükleyen rakip adaydır, yoksa bu itiraz süreçleri her dönemde olmuştur. Sükûnet içinde olmuş ve karar verilmiştir. İki örnek var, biri Mansur Yavaş diğeri Ekrem İmamoğlu. Yavaş, yavaş bir şekilde beklemiş, belgeyi aldıktan sonra görevine başlamıştır. Sorumluluk taşımak bu, devlet umuru bu. Keşke İmamoğlu da bunu yapsaydı. Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir, murdar bir etin de kavurması olmaz.Quote Message: Bize insanlar üç yerine iki pusula verildiğini söylüyor bazı sandıklarda. Bu da üzerinde durulması gereken önemli bir konudur, bu işin baştan organize edildiğini, planlandığını ortaya koyan bir şüphedir, bunun da dikkate alınması gerekmektedir. Onlarca delilden bahsedebiliriz, usulsüzlükten, özensizlikten bahsedebiliriz, bunların elimizde numuneleri var.

Bize insanlar üç yerine iki pusula verildiğini söylüyor bazı sandıklarda. Bu da üzerinde durulması gereken önemli bir konudur, bu işin baştan organize edildiğini, planlandığını ortaya koyan bir şüphedir, bunun da dikkate alınması gerekmektedir. Onlarca delilden bahsedebiliriz, usulsüzlükten, özensizlikten bahsedebiliriz, bunların elimizde numuneleri var.Quote Message: Bu seçimde organize bir kötülük yaşanmıştır. Seçimden sonra bizi yüzlerce insan aradı, bunu da ilk defa paylaşıyorum, sandıklarda üç tane pusula verilmesi gerekirken iki pusula verildiğini hep söylüyor insanlar. İlçe belediye başkanı adayına pusulası, belediye meclis üyesi adayının pusulası, büyükşehir adayının pusulası verilmiyor bazı sandıklarda. Bu da üzerinde durulması gereken önemli bir konudur, bu işin baştan organize edildiğini, planlandığını ortaya koyan bir şüphedir, bunun da dikkate alınması gerekmektedir. Onlarca delilden bahsedebiliriz, usulsüzlükten, özensizlikten bahsedebiliriz, bunların elimizde numuneleri var.

Bu seçimde organize bir kötülük yaşanmıştır. Seçimden sonra bizi yüzlerce insan aradı, bunu da ilk defa paylaşıyorum, sandıklarda üç tane pusula verilmesi gerekirken iki pusula verildiğini hep söylüyor insanlar. İlçe belediye başkanı adayına pusulası, belediye meclis üyesi adayının pusulası, büyükşehir adayının pusulası verilmiyor bazı sandıklarda. Bu da üzerinde durulması gereken önemli bir konudur, bu işin baştan organize edildiğini, planlandığını ortaya koyan bir şüphedir, bunun da dikkate alınması gerekmektedir. Onlarca delilden bahsedebiliriz, usulsüzlükten, özensizlikten bahsedebiliriz, bunların elimizde numuneleri var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.