SON DAKİKA

Binali Yıldırım Bartholomeos ile ilgili attığı ve ‘Ekümenik Patriği, Başpiskopos’ yazan twiti sildi

Bu haber 11 Haziran 2019 - 19:38 'de eklendi.

FERSUDE – İBB Başkan adayı Binali Yıldırım, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un isim gününe ilişkin yazdığı twiti silip, yerine yeni twit attı.

AKP’nin İBB Başkan adayı olan Binali Yıldırım, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un isim gününe ilişkin attığı ve “İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu Patrik Bartholomeus’un isim gününü kutluyor, sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum” yazılı twitini hemen sildi.

Daha sonra Yıldırım, yeni bir twit attı ve ” Fener Rum Patriği Sayın Bartholomeos’un isim gününü kutlar, kendisine sağlıklı bir ömür dilerim. ” dedi.

TİP Miletvekili Barış Atay ise, Yıldırım’ın sildiği twiti paylaşıp, Yıldırım’a “Neden sildiniz” diye sordu.

Ekümenik
Dini konularda yazılan kitaplarda ekümenik sözcüğü iki anlamda kullanılmaktadır. Birincisi, genel olarak Ortodoks, Protestan ve Katolik kiliselerin tek bir kilise haline gelmesidir. Bunu sağlamak için çalışmalar ve toplantılar yapılmaktadır. İyi niyetli açıklama ve bildirilere rağmen birleşme sağlanamamaktadır.

Ekümenik sözcüğünün ikinci anlamı, Rum Ortodoks Patrikhanesi`nin (Fener Rum Patrikhnaesi) muhtar ve eşit Ortodoks kiliseleri arasında onursal önceliğidir. Ortodoks Rum Patrikhanesi bu unvanı ile Ortodoks kiliselerinin birliğini gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Geçmişte Ortodoks kiliseleri birbirlerinin üzerinde değil, yan yana ve ayrı ayrı örgütlenmişlerdi. Bu yüzden aralarında bir hiyerarşi yoktur. Fener Rum Patriğinin Atina Başpiskoposu veya Moskova Ortodoks Patriği üzerinde bir yetkisi yoktur. Ancak onların kabul ettikleri kapsamda bir birleşmeyi gerçekleştirebilir. Uygulamada güçlükler çıkmaktadır. Örneğin Amerika`daki Rum ve Rus Ortodoksların örgütlenmesinde İstanbul ve Moskova Patrikhaneleri aynı görüşte değildirler. Fransa`da benzer bir sorun vardır. Rum Ortodoks Patrikhanesi`nin ekümenlik konusunda Atina Başpiskoposu, Türkiye Cumhuriyetinden daha fazla karşı çıkmaktadır. Geçmişte ekümenizm, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının coğrafya ve siyasi birliğine dayanmıştır. Bugün böyle bir temel yoktur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.