SON DAKİKA

Barzani: Kürtlerin varlığını dağlar kadar dil ve kültürü de korudu

Bu haber 22 Nisan 2019 - 20:43 'de eklendi.

FERSUDE – Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Kürt dilinin dağlardan daha çok Kürt halkının varlığını muhafaza ettiğini belirterek, “Dil ikinci vatanımızdır. İlk ülkesinden uzaklaşan ikinci ülkesi ile varlığını yaşatabilir. Horosan Kürtleri bunun en güzel örneğidir” dedi.

Bugün Kürdistan Bölgesi başkenti Erbil’de Horosanlı Kürt tarihçi ve yazar Kelimullah Tevehudi için ödül töreni düzenlendi. Kürt Akademisi tarafından düzenlenen törene Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani de hazır bulundu.

Rudaw’da yer alan habere göre; Törende konuşan Başbakan Neçirvan Barzani, Kürt Akademisine teşekkür etti.

22 Nisan’ın “Kürt Gazetecilik Günü” olduğunu hatırlatan Barzani, “Bugün aynı zamanda Kürt Gazetecilik Günü. Buradan iki değerli entelektüelimiz Mikdat Mithat Bedirhan, Abdülrahman Bedirhan’ı yeniden hatırlatmak istiyorum. Onlar gurbet topraklarında bütün zorluklara rağmen Kürt dili, tarihi ve politikasını sayfalara dökmeyi başarmışlardır. Bu vesileyle bütün Kürdistan gazetecilerin bu gününü kutluyorum. Yine Piramerd ve Hüsni Mukriyani gibi değerli yazarlar ve basın emekçilerini de unutmuyor saygıyla anıyoruz. Kürt gazeteci ve aydınların Kürt dili ve edebiyatını yaşatmak adına verdikleri mücadele takdire şayandır. Bu uğurda şehit olan Dara Tofik, Salih Yusifi, Şakir Fattah ve Musa Anter gibi isimleri de burada anıyoruz” dedi.

Kürdistan’ın ve Kürt halkının varlığını korumak adına tarihten bu yana mücadele ettiğini ve bu mücadeleyi sürdürdüğünü ifade eden Başbakan Barzani sözlerine şöyle devam etti:

“Dünyanın en uzak ülkeleri ile yakın çevremizdeki ülkeler varlığımızı kabul edene dek ve Kürdistan çağdaş ülkeler sıralamasına girene dek mücadelemiz devam edecektir. Dedelerimiz de bu uğurda bir an olsun mücadeleden ve direnişten geri adım atmamıştır. Bu uğurda vatan topraklarını bütün sevdiklerinin pahasına korumaya devam etmişleridir.”

Başbakan konuşmasında yeni hükümet kurma çalışmalarına değinerek şunları ifade etti:

“Kürdistan genel seçimlerin üzerinden 6 ay geçti ancak hâlâ hükümet kurulamadı. Yeni kabinenin kurulması uzun sürmesinden dolayı eleştiri var. Buradan bütün vatandaşlarımızı temin ederim sonuç itibarıyla siyasi partiler uzlaşması gerekiyor.  Demokraside az oy alan ile çok oy alan partiler aynı haklara sahip ve konuşma özgürlüğü vardır. Bu nedenle siyasi partilerin iç meselelerinin halletmeleri için zaman tanımamız gerekiyor. “

Dil ve kültürün kendi başına da bir ulusun varlığını muhafaza edebileceğini ifade eden Başbakan Barzani ,”Dünyanın her hangi yerinde yaşayan bir Kürt insanı aynı amaçlar için hayatını devam ettirir. Kimse Kürtleri yok etmeyi başaramamıştır, tarih buna şahittir. Bizden daha büyük milletler tarih sayfalarından silinmiş, yok olmuştur ama Kürtler varlığını koruyor. Bundan sonra da kimse yok edemeyecektir. Kuşkusuz burada en büyük etken Kürt dili ve gelenekleridir. Gençlerimizin Tevehudi gibi değerli aydınlarımızdan öğrenmesigereken en önemli şey budur. Dil ve kültür bizim kimliğimiz olarak varlığımızı dünyada korumamıza vesile oluyor. Bu nedenle kimliğimize sahip çıkıp zenginleştirmeyi görev edinmeliyiz. Çoğu zaman Kürtlerin tek dostu dağlardır deniyor. Fakat Kürt dili dağlardan daha çok Kürt halkının varlığını muhafaza ediyor. Horosan Kürtleri bunun en güzel kanıtı ve örneğidir”ifadelerini kullandı.

Barzani, “Kürt dilini koruyun, dil bizim ikinci vatanımızdır. Birinci vatanından uzaklaşanlar ikincisinde varlığını devam ettirebilir. Horosan Kürtleri bunun en güzel örneğidir. Tevehudi hocamız o bölgede yaşayan Kürtlerin kimliğini muhafaza etmeyi başarmıştır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.