SON DAKİKA

Antalya’lı gazeteciler susmadı

Bu haber 16 Mayıs 2019 - 16:50 'de eklendi.

FERSUDE – Dilan Eray

Antalyalı gazeteciler, Akdeniz’de Yeniyüzyıl Gazetesi yazarı İdris Özyol’un önceki gün  iş çıkışı saldırıya uğramasını kınamak için basın açıklaması düzenledi.

Açıklama yapan Özyol, yapılan saldırının sadece kendisine değil bütün basına yapıldığını vurgulayarak, saldırıyı yapan kişilerin sadece tetikçi olduğunu, önemli olanın arkasındaki kişiler olduğunu belirtti. Özyol, “Arkasındaki kişileri daha önemli. İktidarlarını, gazetecileri döverek sürdürebileceklerini sanan kişiler. 12 yıldır Antalya’da gazeteilik yapıyorum ve belirli bir kimlikle tanınıyorum. İlk defa saldırıya uğruyorsam, bu dönemin ne hale geldiğini de gösteriyor” dedi

Önceki gün Akdeniz’de Yeniyüzyıl Gazetesi yazarı olan ve 12 yıldır Antalya’da gazetecilik yapan İdris Özyol’un iş çıkışı saldırıya uğraması üzerine Akdeniz Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi, meslektaşları ve bir çok yurttaş olaya tepki göstermek için basın açıklaması düzenledi. Akdeniz’de Yeniyüzyıl Gazetesinin önünde yapılan basın açıklamasına, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, İYİ Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın, CHP Antalya Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, CHP’li meclis üyeleri, birçok gazeteci ve yurttaş katıldı. Kitle sık sık, “İdris Özyol yalnız değildir. Özgür basın susturulamaz” sloganları attı.

‘Tehdit ediliyordu’

Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi Başkanı Engin korkmaz bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada,  İdris Özyol’un saldırıya uğradığını ve suçluların hala bulunamadığını belirten Korkmaz, “Yaşananları bu kadar basit özetlemek mümkün değil elbette. Çünkü olayın perde arkası var. İdris Özyol, bir süredir belli bir kesim tarafından tehdit ediliyordu. Muratpaşa Belediye Meclisi’nde yaşanan bir tartışmada taraflardan biri, Özyol’un yanı sıra Gerçek Gazetesi’nden Songül Başkaya’yı ve diğer birçok kişiye tehditler savuruyordu. Dün ise bu tehditler adresini buldu. Hedef gösterilmesinin hemen ardından İdris Özyol, çalıştığı gazetenin yakınında 3 kişinin saldırısına uğradı” dedi.

‘Sessiz kalmayacağız’

“İşine gelmeyen haberi şiddet kullanarak yazdıramayacağını, sevmediği gazeteciyi sopayla susturacağını sanan bu taş devri zihniyetini iyi tanıyoruz”  diyen Korkmaz, “21. Yüzyıl Türkiye’sinde kimsenin görmek istemediği bu anlayışın hala can yakıyor olması utanç vericidir. Saldırganların gerekli cezayı alması ilk şartımızdır. Eğer bu geçekleşmezse ülkede hiçbir gazetecinin mesleğini yapma imkanı kalmayacaktır. Sadece can güvenliğimiz değil, halkın haber alma hakkı tehdit altındadır. Diğer yandan saldırganları azmettiren, sağa sola istediği gibi tehditler savuran, gazetecileri hedef gösteren kim varsa yargı önünde hesap vermelidir. İdris Özyol’a geçmiş olsun derken yalnız olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Gazeteciler bu saldırılar karşısında sessiz kalmayacaktır. Bu işin peşini bırakmayacağız. Yetkililere sesleniyoruz, adaleti ve güvenliği sağlamaya davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Neler oldu?

Korkmaz’ın basın açıklamasından sonra başından geçenleri anlatan Özyol, “Karşınıza çıkarken daha yakışıklı olmak isterdim ama olmadı maalesef. 3 Mayıs’ta gerçekleşen Muratpaşa Belediyesi meclis toplantısından sonra bir süredir tehdit içeren mesajlar alıyordum. Sert bir yazı yazmıştım çünkü. Dün 18.30 gibi gazeteden çıktım ve köşeyi döndüğümde, 22-25 yaşlarında bir delikanlı bana çarptı. Sonra pardon dedi. Sonrasında biri kafa vurdu bana ve yere düştüm. Tekmelerle yerde hırpalandım biraz. Yanında bir kişi daha vardı. 3 kişiydiler. Saldırganların görüntülerini bulduk” bilgisini verdi.

‘Saldırı sadece bana yapılmadı’

Özyol, “Bir laf vardır, faşizim konuşma yasağı değil, söyletme mecburiyetidir diye. Çok önemsediğim bir laf. Yani birileri bir şeyi söylemememizi ve onların istediği bir şeyi söylememizi istiyorlar. Onların istediği bir şeyi söylemediğimiz için de, başımıza bunlar geliyor. Bunlar sadece benim yaşadığım şeyler değil, bir dizi şeyin devam olarak görüyorum. Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı, Yeniçağ’daki gazeteci arkadaşımıza yapılan saldırı gibi. Bu tür saldırıları pışpışladığınızda, saldığınızda, kendilerini bu şekilde konuşmak yerine, döverek tesis edeceklerini sanıyorlar. Oysa gazeteci konuşan insandır. Toplum için konuşan insandır. Gazeteci bir şeyi yazdığında yanlış yapmışsa, onu düzeltebilecek karakterde bir insandır. Gazeteci tensip hakkını kutsal görür. Döverek tensip edemezsiniz. Bu anlamda yapılan saldırı, sadece bana karşı yapılmış bir saldırı değil. Doğru haberi savunan, demokrasiyi savunan, hukuku savunan gazetecilere yönelik yapılan bir saldırıdır” şeklinde konuştu.

‘Arkasındakileri merak ediyorum’

Özyol yaşanan şeyin üzücü olduğunu belirterek, “Ama sonuçta onlar tetikçi. Onları çok önemsemiyorum. Arkasındaki kişileri daha önemli. İktidarlarını, gazetecileri döverek sürdürebileceklerini sanan kişiler. 12 yıldır Antalya’da gazeteilik yapıyorum ve belirli bir kimlikle tanınıyorum. İlk defa saldırıya uğruyorsam, bu dönemin ne hale geldiğini de gösteriyor. Sadece bir kişiye yüklemek de olmaz. Belki de birileri aradaki sorunu bildiği için bundan yararlanıp sorun çıkarmak istedi. O yüzden her ihtimal göz önünde bulundurulacak. Ama sonuçta birilerini çıkaracaklar onu biliyorum. Diyecek ki “O bana omuz vurdu ben de ona vurdum” senaryo hep bu şekilde çünkü. Ama böyle bir şey olmadı, her şey anlattığım kadarıyla oldu” diyerek insanların sorunlarını konuşarak çözemediklerini belirtti.

‘Bireysel değil, organize saldırı’

Basın açıklamasına katılan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek de konuşma yaparak, çirkin saldırıyı şiddetle ve nefretle kınadığını belirterek, “Son zamanlarda maalesef ülkemizde, farklı düşüneni, muhalif olanı sindirme politikası izleniyor. Bunun sonucu olarak, insanları ayrıştıran, birbirine nefret duygusunu geliştiren bu yaklaşım, toplumda tam da birlikte olacağımız bu süreçte, birbirine düşürüyor. Bu çok tehlikeli bir gidiştir. Özellikle, siyasi yetki sahibi olan iktidar sahiplerine ve onun ortaklarına seslenmek istiyorum. Milleti birbirine düşürmeyin. Kin ve nefret dilini bırakınız. Özyol’a yapılan saldırı, sıradan bireysel bir saldırı değildir. Organize bir olaydır. Bunu böyle değerlendirmek lazım. Biz basına yönelik bu tür saldırının, tehditlerin yargı tarafından titizlikle ele alınmasını, saldırının faillerinin en kısa zamanda tespit edilip yargıya teslim edilmesini ve yargı tarafından gereğinin yapılmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘Basının yanındayız’

“Eğer faillerin yaptıkları yanlarına kalacaksa, bunu önlemek mümkün olmaz. Bu konuda siyasilere ve basın mensuplarına yönelik bu saldırıların, yargıda mutlaka cezalandırılması lazım. Bunu sıradan olay gibi değerlendirerek, kişileri sebest bırakmaktan derhal vazgeçilmelidir” diyen Zeybek, farklı düşüncelerin susturulmak istendiğini belirterek, “Ancak şunu herkes bilsin, hiçbir tehditten ve saldırıdan, korkmayız. Basın da korkmaz. Biz doğruları söylemeye devam edeceğiz. Biz özgür basının, basın emekçilerinin her zaman yanındayız. Yanında olmaya devam edeceğiz. Saldırganların hak ettikleri cezayı almaları için de her türlü şeyi yapacağız” dedi.

‘İYİ Parti olarak yanınızdayız’

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın ise bütün basın camiasına geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Eskiden yasama, yürütme, yargı ve basın olarak bilirdik. Artık bunun tek bir ayağı var. Yasama, yürütme, yargı da tek bir yerde toplanmış, basın da aynı yerde toplanmış durumda. Bizler de muhalefet olarak, haber edinme özgürlüğümüzün bu şekilde şiddetle karşı çıkılmasına tamamen karşısındayız ve şiddetle kınıyoruz. İktidar ve onun ortağına seslenmek istiyorum. Hep söylüyorlar ya, “Yüzde 50’yi zor tutuyoruz” diye, yüzde 50 de bunun karşısında bir blok var. O blok da bizlersek, yıllarca her gün bizim aleyhimize yazdılar çizdiler. Biz hiçbir gazeteciyi darp etmedik. Basındır, yazabilir. Varsa söyleyeceği olan ertesi gün tensip yayınlattırabilir. Benim şahsıma da yazıldı ama bunu şiddetle çözmedik. Biz İYİ Parti Antalya olarak, İdris Abimizin ve bütün basının yanındayız. Kanımızın sonuna kadar doğru bildiğimiz yolda devam edeceğiz. Biz Türkiye’yi daha güzel yönetmek ve basının da doğruları yazması için eksik olduğu yerde de bunu kalemle cevap vermek için buradayız. Her şey inşallah güzel olacak. Bunu da İstanbul’da göreceğiz” sözlerini kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.