SON DAKİKA

Antalya Tabip Odası’ndan protesto: ‘Savaş halk sağlığı sorunudur’

Bu haber 08 Mayıs 2019 - 12:44 'de eklendi.

FERSUDE- DİLAN ERAY

Türkiye Tabipler Birliği, Merkez Konseyi Üyeleri’ne verilen hapis cezasını protesto etti. Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, “TTB yöneticilerine verilen, açıkça hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz, Dünya Tabipler Birliği, Avrupalı Hekimler Daimi Komitesi gibi uluslararası alanda da kınanarak ülkemizi itibarsızlaştıran cezayı kabul etmiyoruz ve üst mahkeme tarafından kaldırılacağının umudunu taşıyoruz” dedi

Antalya Tabip Odası Attalos Meydanı’nda düzenlediği basın toplantısı ile Türkiye Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyelerine Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen hapis cezasını protesto etti. Basın Toplantısına  Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Antalya Tabip Odası üyelerinin yanı sıra DİSK Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ve SES Genel Sekreteri Dr. Pınar İçel  katıldı. Grup adına basın açıklamasını yapan Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Nursel Şahin, “Meslek örgütümüz olarak TTB’nin halk sağlığını ve mesleki değerlerimizi korumakla görevli olduğunu Antalya Tabip Odası ve destek veren tüm dostlarla birlikte bir kez de biz anımsatıyor, tüm bu gerçeklerin mahkeme kararları ile değiştirilebilmesinin ise olanaksız olduğunu belirtiyoruz” açıklamasında bulundu.

Ülkeyi itibarsızlaştıran ceza

Mahkemenin “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” dedikleri için Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan hapis cezası verdiğini hatırlatan Başkan Şahin, “Karar duruşmasında 11 Merkez Konseyi Üyesi meslektaşımızın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçu nedeniyle 20’şer ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, Dr. Hande Arpat’ın ise bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle ayrıca 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi” diyerek süreci aktardı. Başkan Şahin, “TTB yöneticilerine verilen, açıkça hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz, Dünya Tabipler Birliği, Avrupalı Hekimler Daimi Komitesi gibi uluslararası alanda da kınanarak ülkemizi itibarsızlaştıran cezayı kabul etmiyoruz ve üst mahkeme tarafından kaldırılacağının umudunu taşıyoruz. Savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu bir kez daha yineliyoruz” şeklinde konuştu.

Ayrım gözetmeden hizmet

Nursel Şahin,“Her türlü bilimsel ve teknolojik değişimlere karşın mesleğimizin en temel amacı ayrım gözetmeksizin yaşam ve sağlık hakkının korunmasıdır. Hekimliğin amacı, hekimlerin görevi olan ve Anayasamız tarafından da kabul edilmiş bu hakların sağlanması ödevi ise Devlet’e verilmiştir. Savaş ve çatışma ortamları bu hakların korunması açısından kritik süreçlerdir” şeklinde konuştu. Hekimlik mesleğinin evrensel ilkelerinden birininin her koşulda mesleğin değerlerinin korunması ve gündelik politikaların aracı haline getirilmemesi olduğunu vurgulayan Şahin, “Dünya Tabipler Birliği’nin ‘Silahlı Çatışmalarla İlgili Tutum Belgesi’nde “Hekimler ve ulusal tabip birlikleri savaşın insani açıdan yol açacağı sonuçlar konusunda hükümetleri ve devlet dışı aktörleri uyarmalıdır” ifadesiyle evrensel ilke olarak belirttiği gibi kriz dönemlerinde hekimlik değerlerimizi yüksek sesle haykırıp tutum almak mesleki sorumluluğumuz ve ödevimizdir” sözlerinin altını çizdi.

‘Savaş halk sağlığı sorunudur’

Başkan Şahin, Dünya Tabipler Birliği’nin tutum belgesinde “Silahlı çatışma, kişilerin ve toplulukların sağlığına olduğu kadar sağlık tesisleri, konut, içme suyu şebekeleri ve kanalizasyon dâhil kritik altyapılara da zarar verir. Ayrıca çevresel bozulmaya yol açar. Kritik önem taşıyan altyapının bu şekilde tahribi malnütrisyonla birlikte örneğin kolera ve tifüs gibi suyla geçen enfeksiyon hastalıklarına neden olabilir. Savaş hali aynı zamanda fabrikalar ve üretim merkezleri, tarım dahil olmak üzere çalışma yaşamıyla ilgili altyapıyı da tahrip eder” denildiğini beliriterek, “Bu ifade ile de savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu açıklıkla ortaya koyulmaktadır. Halk sağlığını korumaya çalışmak ödevi 6023 sayılı kanun ile Türkiye Tabipler Birliği’ne yasal olarak da verilmiştir. Görüldüğü gibi “Savaş, bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı açıklama mesleki değerlerin, etik ilkelerin, yaşam ve sağlık hakkının, bilimsel gerçeklerin sahip çıkılması ve yasaların TTB’ye verdiği ödevin yerine getirilmesidir” diye TTB Merkez Komitesi’nin yapmış olduğu açıklamanın doğruluğuna vurgu yaptı.

‘Cezayı kabul etmiyoruz’

Başkan Şahin, “Bu davada TTB ile birlikte bilimde yargılanmış ve cezalandırılmıştır. TTB yöneticilerine verilen, açıkça hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz, Dünya Tabipler Birliği, Avrupalı Hekimler Daimi Komitesi gibi uluslararası alanda da kınanarak ülkemizi itibarsızlaştıran cezayı kabul etmiyoruz ve üst mahkeme tarafından kaldırılacağının umudunu taşıyoruz. Savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu bir kez daha yineliyoruz” diye açıklamasını bitirdi. Basın açıklamasından sonra bir süre daha slogan atan grup daha sonar olaysız bir şekilde dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.