SON DAKİKA

Adalet Bakanı, ‘Öcalan hakkında avukat görüş yasağı kaldırıldı’ dedi, Asrın Hukuk Bürosu cevap verdi

Bu haber 16 Mayıs 2019 - 15:23 'de eklendi.

FERSUDE – PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılmasına ilişkin başlatılan açlık grevleri ve ölüm oruçları devam ederken Adalet Bakanı’ndan bir açıklama geldi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Görüşme yasağına ilişkin kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi” dedi.

Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Rezan Sarıca, Medya TV’ye yaptığı açıklamalarda avukat görüş yasağının 22 Nisan’da kalktığını ancak sadece bir kez görüşebildiklerini açıkladı.

Rezan Sarıca, Medya TV’de, “Avukatlarla görüş yasağının kaldırıldığını biz zaten 6 mayıs’ta açıkladık, 22 Nisan’da bu karar bize tebliğ edildi, 6 mayıstan sonra yeni bir görüş yapılmadı. Yasak şu anda fiili devam ediyor ” dedi.

Ayrıca Sarıca, aile görüşüne ilişkin 3 aylık bir yasağın daha kendilerine tebliğ edildiğini belirtti.

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından İbrahim Bilmez, 2 Mayıs’tan sonra yaptıkları başvurulara olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilmediğini belirterek, “Müvekkilimizle görüşme taleplerine yanıt verilmediği için bugüne kadar taleplerimiz zimmi olarak reddedilmiş oldu” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün PKK Lideri Öcalan’ın avukatlarıyla görüşme yasağına ilişkin kararların kaldırıldığı yönündeki açıklaması sonrası Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatı Asrın Hukuk Bürosu üyesi İbrahim Bilmez, 2 Mayıs’tan sonra yaptıkları başvurulara olumlu ya da olumsuz her hangi bir yanıt verilmediğini belirterek, “Bugüne kadar yaptığımız başvurulara ne olumlu, ne de olumsuz yanıt verilmedi. Ama müvekkilimizle görüşme taleplerine yanıt verilmediği için bugüne kadar taleplerimiz zimmi olarak reddedilmiş oldu” dedi. 

Asrın Hukuk Bürosu’ndan açıklama

Abdullah Öcalan’ın avukatlığını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu, yaptığı yazılı açıklamada, 2 Mayıs sonrası bir görüşmenin gerçekleşmediğini açıkladı.

Açıklama şu şekilde:

“Basına ve Kamuoyuna
Adalet Bakanlığı, müvekkilimiz Sayın Abdullah Öcalan ile avukat görüşmelerinin gerçekleşmesine dair mahkemenin kısıtlılık kararının kaldırıldığını ve Sayın Öcalan ile görüşme imkânının sağlandığını kamuoyu ile paylaşmış bulunmaktadır.
Müvekkilimiz Sayın Öcalan ile 2 Mayıs tarihinde bir avukat görüşme yaptığımızı, 6 Mayıs tarihli basın açıklamamızda kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu açıklamada avukat görüşünü yasaklayan Hâkimlik kararının itirazlarımız üzerine Bursa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılmış olduğunu da ifade etmiştik.
Bununla birlikte 2 Mayıs 2019 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmeden sonra her gün yenilediğimiz başvurularımıza rağmen yeni bir görüşme halen sağlanabilmiş değildir. Sayın Öcalan ile aile görüş başvuruları ise 22 Nisan 2019 tarihli yeni bir disiplin cezası gerekçe gösterilerek mahkeme kararı ile engellenmeye devam etmektedir.
Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında da ifade edildiği üzere, zaten hukuka aykırı olan yasak kararı da kalktığından, avukat görüşmelerinin periyodik olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Sayın Öcalan’ın avukat ve aile görüşmesi ile mektup, telefon ve diğer iletişim haklarını da kapsayan yasal haklarının bir bütün olarak tesisi hukuki bir zorunluluktur.
Bu açıdan bizler adalet/yargı mekanizması açısından en yetkili kurumlardan biri olan Adalet Bakanlığı’nın bu açıklamasını hukuken yapılması gerekenlerin ifadesi olarak değerlendiriyor ve tüm yargısal ve idari kurumları hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz.
Ek olarak Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ’nin de 2016 Nisan’dan bu yana ilk kez İmralı adasını ziyaret ettiği paylaşılmıştır. CPT’nin gerçekleştirmiş olduğu ziyarete dair öneri ve tespitlerini içeren raporunu en kısa sürede açıklamasını bekliyor ve sürecin takipçisi olması konusundaki beklentimizi ifade ediyoruz. 16.05.2019

ASRIN HUKUK BÜROSU

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.