SON DAKİKA

Açlık grevi ve ölüm orucu sona erdi : “Her şey bundan sonra çok güzel olacak”

Bu haber 26 Mayıs 2019 - 13:47 'de eklendi.

FERSUDE – PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı 8 Kasım günü DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlattığı, cezaevleri ve Avrupa’ya yayılan açlık grevleri ve ölüm oruçları bugün bitirildi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüş yasağının kaldırılması ile avukatları ile görüşmelerin başlaması sonrası Öcalan’ın çağrısı üzerine açlık grevleri bugün (26 Mayıs) itibariyle bitirildi.

22 Mayıs’ta Öcalan ile avukatlarının görüşmeleri sonrası, Öcalan’ın açlık grevi ve ölüm orucunda olanlara gönderdiği çağrıya olumlu cevap verildi.

Abdullah Öcalan: Açlık grevi ve ölüm oruçları sonlandırılmalıdır.

PKK Lideri Abdullah Öcalan, avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajda, açlık grevi ve ölüm oruçlarının maksadına ulaştığını, sonlandırılması gerektiğini belirtti.

Tutuklular: Açlık grevlerini sonlandırıyoruz.

Öcalan’ın çağrısına yönelik ilk açıklama cezaevlerinden geldi. Cezaevlerinde açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutuklular adına yapılan açıklamada eylemlerinin bitirildiği açıklandı.

Leyla Güven: Herşey bundan sonra çok güzel olacak

Öcalan’ın çağrısına yönelik ikinci açıklama ise açlık grevinin 200’üncü gününde olan Leyla Güven’den geldi. Leyla Güven açlık grevini bitirdiğini ve bundan sonra her şeyin çok güzel olacağını söyledi.

Tayyip Temel: Açlık grevimiz amacına ulaşmıştır

HDP’nin açlık grevinde olan vekillerinden Tayyip Temel ise, Kürtçe yaptığı açıklamada, açlık grevlerinin amacına ulaştığını belirtti.

Tahliye olduktan sonra evinde devam ettirdiği açlık grevi eylemini PKK Lideri Abdullah Öcalan ve cezaevlerinden gelen mesaj üzerine sonlandıran Ahmet Öngün, direnişin çözüm getirdiğini bir kez daha gördüklerini belirterek, “Eylemimiz, sonucu itibarıyla muhteşem oldu” dedi. 

Açlık grevini sonlandıran Vedat Hesass, “Amacımıza ve zafere ulaştık. Çünkü eylemimizde kararlıydık” diyerek devletin olumlu adımları olmazsa farklı bir toplumsallık veya direniş ile mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr ve Süleymaniye kentleri ile Maxmur ve Germiyan’da da açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonlandırıldı. Nasır Yağız, “Eylemimizi sonlandırmamız, mücadelenin sona erdiği anlamına gelmiyor” dedi.  

Hewlêr’de tecride karşı 187 gündür açlık grevi eyleminde olan Nasır Yağız, Öcalan’ın “Eyleminizin sona ermesini bekliyorum” çağrısı üzerine, eylemini sonlandırdığını açıklayarak, “Mücadelemiz Kürdistan özgürleşene kadar devam edecek” dedi.

HDP: Kararlılık kazandı

HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısı ve açlık grevleri ile ölüm oruçlarının sonlanması üzerine açıklama yaptı.

‘ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ KAZANDI’

Buldan ile Temelli’nin açıklaması şöyle:

“Açlık grevcilerinin talebi olan İmralı’da Sayın Öcalan’a ve diğer hükümlülere yönelik ağırlaştırılmış mutlak tecridin sona ermesi, iç ve uluslararası hukuk açısından hükümlü haklarının kullanılabilir hale gelmesi, avukat görüşlerinin yapılabilir olması olumlu bir adımdır. 
Hukukun uygulanması için bedel ödeyerek açlık grevi ve ölüm orucuna yatan tüm tutuklu ve hükümlüler özgürlük ve barış, hukuk ve demokrasi için büyük bir kararlılık göstermiştir. 

FEDAİ EYLEMCİLER ANILDI
Bu süre boyunca sekiz insanın canını yitirmesi hepimizi büyük acılarla karşı karşıya bırakmıştır. Ne yazık ki, böyle acılarla karşılaşmayalım diye verdiğimiz çabalar yetersiz kalmış, can kayıpları önlenememiştir. Onlara büyük bir üzüntü ve acıyla bir kez daha rahmet, ailelerine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz. 

‘ÇABAMIZI YOĞUNLAŞTIRACAĞIZ’

Önümüzdeki dönemde demokratik siyaset alanındaki eksiklerimizden de ders çıkararak demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesini daha kararlı ve örgütlü sürdürmek, demokratik siyaseti başarılı kılmak için çabalarımızı daha da yoğunlaştıracağız. 

‘ETKİLİ VE HIZLI TEDAVİ EN ACİL GÖREVİMİZ’

Şimdi açlık grevini sürdürmüş olanların sağlıklarına hızla kavuşarak bu süreci tamamlamaları için bütün gücümüzle çalışacağız. Etkili ve hızlı tedavi sağlanması önümüzde duran en acil ve önemli görevdir. Bu konuda Sağlık ve Adalet Bakanlıklarına, bu alanlardaki meslek örgütlerine, TTB ve TİHV’ye, tüm insan hakları kuruluşlarına büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir. Bizler sürecin yakından takipçisi olacağız. 
Bu süreçte bizlerle birlikte olan, desteğini ve dayanışmasını esirgemeyen bütün demokrat ve vicdan sahibi insanlara, ailelere, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.